basın özetleri 17.10.19

Alithia gazetesi ana haberini “Şimdi söz AB liderlerinde – Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetleri bugün Avrupa Konseyi’nde ele alınacak” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupalı partnerlerinden Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetlerine karşı mümkün olan en net, kati ve etkili destek ve dayanışmayı kazanma çabası bugün Brüksel’de toplanacak olan Avrupa Konseyi’ne götürülüyor. Konu ajandaya kaydedildi ve bugün Avrupalı muadillerini bilgilendirecek olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türkiye’nin bir kez daha mahkûm edilmesi ve bölgedeki yasadışı ve istikrarı bozucu faaliyetlerine son vermesi ve Kıbrıs’ın yalnız olmadığı mesajının verilmesi için gerekli önlemlerin alınmasına çalışacak. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis konuyla ilgili açıklamasında Avrupa’nın yaptırım uygulayacağı kişi ve şirketler listesinin hazır olduğunu bildirdi. Böylesi bir şey bir NATO ülkesine ilk kez yapılıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİKO’da liderlik bir kez daha, başka üyelerinin aleyhinde hareketlerle 2021 seçimlerine yönelik olarak belirli isimleri öne çıkarmaya çalışmakla suçlanıyor. DİKO Başkan Yardımcısı partide darbeden söz etti ve bu saatli bombanın yetkililerin ellerinde patlayacağını söyledi.
- Reuters haber ajansının verdiği bir habere göre Kamboçya Başbakanı ve ailesi ile bazı devlet yetkililerinin daha Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı aldığını bildirdi.
- Şok – Muhasebecinin başka reşit olmayan kurbanları da olduğu bildirildi. Çocuk pornografisi vakaları 2016’da 126’dan 2017’de 133’e yükseldi. Bu yılın Ağustos ayına kadar ise vakaların sayısı 107’yi buldu.

Haravgi ana haberini Cumhurbaşkanının danışmanları hakkında soruşturma – Eski anıta müdahale gerekçesiyle mahkeme soruşturması – Haklarında cezai soruşturma açılmış olduğu halde Cumhurbaşkanı tarafından tayin edildiler – Cumhurbaşkanının danışmanlarına ilişkin verileri sakladılar”.
Haberde kısaca şöyle yazıyor sd.
Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in Başsavcı Nikos Kliridis’e ve Cumhurbaşkanlığı İdare İdare Bölümü Amirine gönderdiği mektup Cumhurbaşkanını ve danışmanlarına ilişkin kararlarını zan altında bıraktı. İki danışmanı Cumhurbaşkanı tarafından göreve atandığı dönemde, haklarında cezai soruşturma başlatılmıştı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Barış Kararı Hareketinin temsilci heyetiyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çok kritik bir dönemeçte olduğunu söyledi. “Üstleneceğimiz insiyatiflerle Türkiye’yi köşeye sıkıştırmayı ve uzlaşmaya varılmış bir zemin üzerinde anlaşmaya varmamıza izin verecek bir tavır takınmaya mecbur etmediğimiz takdirde durumlar Kıbrıs ve Kıbrıs halkı için çok olumsuz sonuçlar getirir” diyen Andros Kiprianu “tüm getireceği olumsuz sonuçlarıyla birlikte taksim riski var” dedi.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri akanı Nikos Hristodulidis Akıncı’nın açıklamalarını selamladı – AB üyelik sürecindeki bir ülkeye karşı ilk kez hedefli önlemler alınması söz konusu başlıklı bir diğer haberinde ise Haravgi şöyle yazıyor:
- Gerek Suriye konusu gerekse de Kıbrıs Ekonomik Münhasır Bölgesi dahilindeki faaliyetleri nedeniyle ilk kez AB üyeliği sürecindeki ve NATO üyesi bir ülkeye karşı hedefli önlemler almaya karar verdi.
Bu konuda dün açıklama yapan Nikos Hristodulidis ilgili konuda bayram yapma, zafer açıklamalarında bulunmak ve ya karşı tarafı sıfırlamak gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
KRYK RİK’e yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı kararların doğru yönde olduğunu söyledi ve ilgili bir soruya cevap verirken, Türkiye’nin faaliyetlerine son vermemesi durumunda konunun bugün devlet başkanları tarafından da onaylanacak olan iki gün önceki kararla kapanmayacağını söyledi.
Nikos Hristodulidis aynı açıklamada Kıbrıs Türk Lideri Akıncı’nın açıklamalarını da selamladı ve bu konudaki açıklamalarımızda çok dikkatli olmamız gerektiğini zira söylenecek her şeyin Akıncı’nın aleyhinde kullanılabileceğini belirtti.

Politis gazetesi ana haberini “Suriye Recep Tayyip Erdoğan için bir mayın tarlasına dönüştü – Erdoğan geri adım atmamakla birlikte bütünsel izole durumuyla karşı karşıya – ABD bugün ateşkes için baskı yapacak – Türk operasyonunun zaman sınırı yok – Türkiye’nin işgali şu ana kadar hedefinin yüzde onunu gerçekleştirdi” başlıkları altında veriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Yoğun kulis çalışmalarından sonra, herhangi bir beklenmedik durumla karşılaşılmadığı takdirde, Strazburg’taki Avrupa Parlamentosu liderler toplantısında doğrudan ticaret konusunun dondurulmasının onaylanması bekleniyor. Ursula Fon Der Layen ve Komiserler Konseyi’nin 1 Aralık’ta Komisyon’daki çalışmalarına başlayacak.
- Kamboçya’da Kıbrıs camiası oluştu – Lefkoşa’dan kaynaklar Kamboçya başbakanı ve ailesiyle bazı devlet yetkililerinin Kıbrıs vatandaşlığına geçtiğini doğruladı.
- İlk ve orta öğrenim öğrenci örgütlü velileri ve öğretmeler sendikası POED okul kurullarının belediyelere devredildiği takdirde okullardaki sorunların artacağına ilişkin endişelerini dile getirdi ve kararların kapalı kapılar ardında alındığını söyledi. Konuyu henüz inceleme aşamasında olan orta öğretim öğretmenleri sendikası OELMEK ise ilgili konuda henüz bir karar almadı.
- Elektrik Kurumu sendikalarının iki saatlik iş durdurma kararından hemen sonra Çalışma Bakanlığının iş ilişkileri bölümü, acil bir mektupla grev kararının Sanayi İlişkileri kanununa aykırı olduğunu bildirdi.

Filelefteros Gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’de suiistimaller yapıldığına ilişkin.
Gazete haberini “Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’de suiistimaller – Sadece Eylül ayında doktor ziyaretleri 386.014’ü, laboratuvar analizleri ise 252.705’i buldu” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
YESİ’nin yazılım sistemindeki Eylül ayı kayıtlarının analizleri sonucunda Sağlık Sigortası Kurumu yeni düzenlemelerle kısıtlamalar getirme kararı aldı. Özellikle laboratuvar analizlerinin yüksek sayısı Kurumu, ekonomik bütçesini aşmadığı halde göze çarpan suiistimal görüntüsü nedeniyle uygulamaya değişiklikler getirmek niyetinde. 1 Temmuz ile 15 Ekim tarihleri arasında şahsi doktor ve uzman doktor analizlerinin 1 milyon 97 bin 852’yi bulduğu belirtildi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Baf kazasında izinsiz olarak inşa edilen kilise hakkında Yüksek Mahkeme yasayı uygulama ve kilisenin yıktırılması kararı aldı.
- DİSİ Meclis grubunun önerdiği dere, dere kolu ve doğa patikalarının özel mülkiyete geçmesine yönelik yasa tasarısı üç yasaya aykırı bulundu. Yasa önerisinin kolaylıklar sağladığı şirket Baf’ın Mercan Körfezinde 22 villalık bir inşaatı yürütüyor.
- Başsavcı Kostas Kliridis’in AKEL Avrupa parlamenteri Niyazi Kızılyürek’in Kıbrıs Üniversitesindeki yerini ücretsiz izinle de olsa korumaya devam etmesine ilişkin raporu Seçim Kayyumuna teslim edildi. Raporda Niyazi Kızılyürek’in hem Avrupa Parlamentosu koltuğunu hem de Kıbrıs Üniversitesindeki yerini bir arada elde tutmasının yasaya aykırı olduğunu yazıyor.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand