Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Donald Trump biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin devam eden tahrikleri karşısında pasif kalmaması gerektiğini vurgulayarak,

Ankara’nın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve Mağusa’daki yasa dışı eylemlerinin sonlandırılmasına yönelik tüm siyasi ve diplomatik araçların kullanılması için Brüksel’in desteğini istedi. Anastasiadis, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan ortak basın açıklamasında, Avrupa Birliği’nin yasallık ve hukukun üstünlüğü konusundaki güvenilirliğini sağlamak için birçok araca sahip olduğunu belirtti. Lefkoşa’ya güçlü destek mesajı ve konunun bir sonraki Zirve Toplantısı’nın gündemine dahil edilmesi konusunda Avrupa Konseyi Başkanı Tusk’a teşekkürlerini ifade etti. Türkiye’nin saldırgan tutumunun, daha önce görülmemiş bir hızla artması dolayısıyla, genel olarak bölgede istikrarsızlık tehlikesi bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin Suriye’deki işgalinin bu tutumuna örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Avrupa hükümetlerinden, Türkiye’nin uygulamaya çalıştığı orman kuralları değil uluslararası hukukun üstünlüğü konusunda sert bir mesaj gönderilmesi gerektiğini vurguladı.


Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye’ye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerine son vermesi için çağrı yaparak, Avrupa’nın Kıbrıs’a tam desteğini ifade etti. Tusk, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin yasa dışı faaliyetlerini çok sert bir biçimde kınadığını hatırlattı. Donald Tusk, yeni tahriklerin ardından, Avrupa Birliği’nin Lefkoşa’nın yanında olduğunu ve desteklediğini yeniden teyit etti. Ayrıca Türkiye’ye yasa dışı faaliyetlerine son vermesi için çağrı yaparak, müzakerelerin yeniden başlama çabalarını baltaladığını söyledi. Tusk, Anastasiadis ile yaptığı görüşmede, Suriye’deki dramatik durumu da ele alarak, Türkiye’nin tek taraflı askeri eylemlerinin büyük endişeye neden olduğunu ve sona ermesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin endişelerinin siyasi ve diplomatik yollarla ele alınması gerektiğini belirterek, askeri operasyonun tüm bölgede dengesizlik yaratarak sadece durumu daha da kötüye götüebileceğini kaydetti. Avrupa Konseyi Başkanı, Ankara’nın mültecileri şantaj için silah olarak kullanamayacağını anlaması gerektiğini ifade ederek, Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamalarını kabul edilemez ve yersiz olarak niteledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:29

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand