Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Donald Trump biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin devam eden tahrikleri karşısında pasif kalmaması gerektiğini vurgulayarak,

Ankara’nın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve Mağusa’daki yasa dışı eylemlerinin sonlandırılmasına yönelik tüm siyasi ve diplomatik araçların kullanılması için Brüksel’in desteğini istedi. Anastasiadis, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan ortak basın açıklamasında, Avrupa Birliği’nin yasallık ve hukukun üstünlüğü konusundaki güvenilirliğini sağlamak için birçok araca sahip olduğunu belirtti. Lefkoşa’ya güçlü destek mesajı ve konunun bir sonraki Zirve Toplantısı’nın gündemine dahil edilmesi konusunda Avrupa Konseyi Başkanı Tusk’a teşekkürlerini ifade etti. Türkiye’nin saldırgan tutumunun, daha önce görülmemiş bir hızla artması dolayısıyla, genel olarak bölgede istikrarsızlık tehlikesi bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin Suriye’deki işgalinin bu tutumuna örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Avrupa hükümetlerinden, Türkiye’nin uygulamaya çalıştığı orman kuralları değil uluslararası hukukun üstünlüğü konusunda sert bir mesaj gönderilmesi gerektiğini vurguladı.


Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye’ye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerine son vermesi için çağrı yaparak, Avrupa’nın Kıbrıs’a tam desteğini ifade etti. Tusk, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin yasa dışı faaliyetlerini çok sert bir biçimde kınadığını hatırlattı. Donald Tusk, yeni tahriklerin ardından, Avrupa Birliği’nin Lefkoşa’nın yanında olduğunu ve desteklediğini yeniden teyit etti. Ayrıca Türkiye’ye yasa dışı faaliyetlerine son vermesi için çağrı yaparak, müzakerelerin yeniden başlama çabalarını baltaladığını söyledi. Tusk, Anastasiadis ile yaptığı görüşmede, Suriye’deki dramatik durumu da ele alarak, Türkiye’nin tek taraflı askeri eylemlerinin büyük endişeye neden olduğunu ve sona ermesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin endişelerinin siyasi ve diplomatik yollarla ele alınması gerektiğini belirterek, askeri operasyonun tüm bölgede dengesizlik yaratarak sadece durumu daha da kötüye götüebileceğini kaydetti. Avrupa Konseyi Başkanı, Ankara’nın mültecileri şantaj için silah olarak kullanamayacağını anlaması gerektiğini ifade ederek, Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamalarını kabul edilemez ve yersiz olarak niteledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:29

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand