Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Donald Trump biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin devam eden tahrikleri karşısında pasif kalmaması gerektiğini vurgulayarak,

Ankara’nın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve Mağusa’daki yasa dışı eylemlerinin sonlandırılmasına yönelik tüm siyasi ve diplomatik araçların kullanılması için Brüksel’in desteğini istedi. Anastasiadis, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan ortak basın açıklamasında, Avrupa Birliği’nin yasallık ve hukukun üstünlüğü konusundaki güvenilirliğini sağlamak için birçok araca sahip olduğunu belirtti. Lefkoşa’ya güçlü destek mesajı ve konunun bir sonraki Zirve Toplantısı’nın gündemine dahil edilmesi konusunda Avrupa Konseyi Başkanı Tusk’a teşekkürlerini ifade etti. Türkiye’nin saldırgan tutumunun, daha önce görülmemiş bir hızla artması dolayısıyla, genel olarak bölgede istikrarsızlık tehlikesi bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin Suriye’deki işgalinin bu tutumuna örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Avrupa hükümetlerinden, Türkiye’nin uygulamaya çalıştığı orman kuralları değil uluslararası hukukun üstünlüğü konusunda sert bir mesaj gönderilmesi gerektiğini vurguladı.


Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye’ye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerine son vermesi için çağrı yaparak, Avrupa’nın Kıbrıs’a tam desteğini ifade etti. Tusk, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin yasa dışı faaliyetlerini çok sert bir biçimde kınadığını hatırlattı. Donald Tusk, yeni tahriklerin ardından, Avrupa Birliği’nin Lefkoşa’nın yanında olduğunu ve desteklediğini yeniden teyit etti. Ayrıca Türkiye’ye yasa dışı faaliyetlerine son vermesi için çağrı yaparak, müzakerelerin yeniden başlama çabalarını baltaladığını söyledi. Tusk, Anastasiadis ile yaptığı görüşmede, Suriye’deki dramatik durumu da ele alarak, Türkiye’nin tek taraflı askeri eylemlerinin büyük endişeye neden olduğunu ve sona ermesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin endişelerinin siyasi ve diplomatik yollarla ele alınması gerektiğini belirterek, askeri operasyonun tüm bölgede dengesizlik yaratarak sadece durumu daha da kötüye götüebileceğini kaydetti. Avrupa Konseyi Başkanı, Ankara’nın mültecileri şantaj için silah olarak kullanamayacağını anlaması gerektiğini ifade ederek, Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamalarını kabul edilemez ve yersiz olarak niteledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:29

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand