basın özetleri 11.10.19

Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberini “Erdoğan kıyım yapıyor – Türkiye’nin Kürt topraklarına girişinin bilançosu onlarca ölü, binlerce göçmen…” başlığı altında veriyor ana haberini.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuzeydoğu Suriye’de giriştiği Kürtlere karşı saldırı, uluslararası alanda kınayıcı cümleler şeklinde tepkiler altında havadan ve karadan devam ediyor. Operasyonun ilk saatlerinin bilançosu çoğunluğu sivil olmak üzere onlarca ölü, çok sayıda yaralı ve ülkelerinden ne pahasına olursa olsun kaçmaya çalışan binlerce göçmen. Türkiye geniş Kürt topraklarını yerle bir etti ve Erdoğan o bölgeye 2 milyon Suriye göçmeni yerleştireceğini açıkladı.
Türkiye’nin operasyonu pek çık ülke tarafından kınandı ve İslam Devletinin bu gelişmeler sonucunda yeniden canlanacağı korkusu hâkim. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye başında yeşil ışık yaktığı halde şimdi operasyonu kötü bir fikir olarak nitelendirip çelişkilerle dolu ifadeler veriyor. İki Amerikalı senatör askerlerini geri çekmediği takdirde Türkiye’nin aleyhine bir sert yaptırımlar içeren bir yasa tasarısı sunarken BM Güvenlik Konseyi de gelişmeleri ele almak üzere olağanüstü toplanıyor.
Erdoğan yaptığı bir açıklamayla Avrupalı liderlere operasyonu işgal olarak adlandırdıkları takdirde sınırları açmak ve Avrupa’ya 3 milyon 600 in göçmen göndermekle tehdit etti. AB ise Birliğe aday bir ülkenin yaptığı bu katliamın durdurulmasına yönelik çağrı yapmakla yetindi. AB Kürt liderlerinden İlham Ahmed’in AB ülkelerine Türkiye’yle ilişkilerini dondurma ve Büyükelçilerini Türkiye’den derhal geri çekme çağrısını duymazlıktan geldi.

Haravgi gazetesinin de ana haberi aynı konu sevgili dinleyenler.
Haravgi gazetesinin ana haberinin başlığı “Türkiye: Suriye topraklarında ölüm saçıyor” şeklinde. Haberinde ise kısaca şöyle yazıyor:
ABD’nin kendisine yeşil ışık yakmasından sonra Türkiye’nin Suriye topraklarını işgal etmesi olayı uluslararası alanda endişe ve tepkilere yol açtı. İslam Devletinin yeniden canlanmasına dair korkular var. İşgali sonlandırmayı reddeden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan kapılarını açmak ve Avrupa’ya 3 milyon 600 bin göçmen göndermekle tehdit ediyor. Rusya ve Irak bir diyaloğun başlamasına ve barışçıl bir çözüm bulunmasına yönelik arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını bildirdi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- ENİ şirketinden açıklama: Savaş gemilerinin yanında sondaj yapmam” başlığı altındaki haberde İtalyan Petrol şirketi ENİ’nin yetkilisi Klaudio Deskalchi’nin ENI ve Total şirketlerine lisanlı parsele bir Türk savaş gemisinin gönderilmesine ilişkin bir soruya cevap verirken “Kaygılanmıyorum ama karşımıza savaş gemileri çıkmışsa eğer sondaj da yapmam. Ben sondaj yapayım diye savaş çıkmasını istemem” dedi. Deskalchi’nin açıklamasından rahatsız olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bugün konu hakkında açıklama istemesi bekleniyor.
- Güvenlik Konseyi’nin açıklaması Türkiye’ye net bir mesaj veriyor
Mağusa kapalı kentinin yasal sakinlerine iadesine ilişkin 550 ve 789 sayılı Konsey kararlarını tekrarlayan ve bu kararlara saygı gösterilmesi ve kararların ruhuna ters düşen davranışlarda bulunulmamasına yönelik çağrı yapan Güvenlik Konseyinin açıklamasına yönelik olarak Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Hükümeti ve siyasi partiler ağız birliğiyle memnuniyet ifade etti.
AKEL Temsilciler Meclisi Sözcüsü Yorgos Lukaidis yazılı bir açıklamayla, Güvenlik Konseyi’nin bu kararının Mağusa kapalı bölgesine taşıma nüfus yerleştirme tehditleri ve faaliyetlerine verilmiş net bir cevap olduğunu ifade etti. Lukaidis açıklamasında Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlamasına değinmesinin de tesadüf olmadığını vurguladı. 2483 sayılı Güvenlik Konseyi kararı Kıbrıs sorununun iki bölgeli, iki toplumlu ve Güvenlik Konseyinin kararlarında belirlendiği biçimiyle siyasi eşitliğe sahip bir federal çözümden söz ettiğini hatırlattı.

Alithia gazetesi ana haberini “Sağlık Bakanı Sendikaların Ulusal Sağlık sistemi YESİ’ye tavrı konusunda gürledi” başlığı altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Sağlık Bakanı sözünü sakınmadı. Melisin Sağlık Komisyonunda konuşan Sağlık Bakanı Konstandinos İoaannu isim vermeden ama doktorlar ve hasta akıcılar sendikalarını kastederek, bazı sendikaların ortaya sürdüğü görüşlerle tüm talepleri karşılandığı halde YESİ’deki sorunların çözüm önerilerini engellemekle suçladı. Sağlık Bakanı İoannu somut olarak YESİ doktorları ile devlet hastanesi doktorlarının gelirleri arasında büyük bir fark olmadığını zira YESİ doktorlarını ortalama gelirinin 135 bin, hastane doktorlarınınsa 110 bin olduğunu söyledi ve Devlet hastanesi doktorlarının kira, çalışan ücreti, elektrik vesaire gibi masraflarının olmadığına dikkat çekti.
Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı DİSİ Milletvekili Kostakis Konstandinu da sendikaları mentalite değişikliğine YESİ’nin uygulamasına ket vurmamaya çağırdı. Kostakis Kostandinu “her istediklerini aldılar. Yedikçe iştahları açılıyor” dedi.
Bu arada Sağlık Bakanı devlet hastanelerinin özelleştirilmesinin söz konusu olmadığını ve bu konunun artık kapanması gerektiğini netleştirdi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Türkiye geri tepiyor– Üçlü görüşme fikri ilerleyemedi – Yunanlı savunma Bakanı 7 numaralı parsele Fransız gemilerinin gönderilmesini istedi başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
BMGS’nin New York’ta tüm taraflarla yaptığı görüşmelerden iki hafta sonra hâlâ Antonio Guteres’ten bundan sonra atılacak adımlar konusunda ne ufak bir gösterge açıklanmadı. Paris’te üçlü görüşme konusu tartışıldığı halde henüz o konuda da bir ilerleme sağlanamadı. BMGS’nin temsilci vekili Ferhan Hak bu konuda sorulan sorulara cevaben “böyle bir görüşmenin tarihi ve yeri konusunda henüz herhangi kesin bir bilgi yok” yanıtını verdi.
Birleşmiş Milletlerden güvenilir kaynakların verdiği bilgilere göre Türkiye Ekim ayı ortalarında yada Kasım başlarında yapılması tartışılan Guteres-Anastasiadis-Akıncı arasındaki üçlü görüşmenin Paris’te olmasına karşı çıktı. Türkiye Paris’in tarafsız toprak olmadığını zira Avrupa Birliğinin bir parçasını oluşturduğunu açıkladı. Aynı kaynaklara göre Mustafa Akıncı’nın aynı görüşte olup olmadığı konusunda ise herhangi bir bilgi yok.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “Biz ne zamana ne de yere ilişkin herhangi bir tepki göstermedik. Bizi ilgilendiren üçlü görüşmenin yapılmasıdır” dedi.
Alithia’nın diğer bazı haber başlıkları:
- Türkiye’nin Barış Pınarı ölü kaynamaya başladı
İnsafsız kıyım – Siviller ölüyor
- 40 yaşındaki papazın evinde kuzeyden getirilmiş 75 kiloluk tütün bulundu
- Güvenlik Konseyinin Mağusa’ya ilişkin açıklaması Lefkoşa’da memnuniyet yarattı
- Yapılan bir araştırma Kıbrıslı üniversite öğrencilerinin %18’inin kumar tutkusu olduğunu ortaya koydu.

Politis gazetesinin ana haberi sağlıkla ilgili konulara ayrılmış
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
“Partilerde sağlığın ticaretinin yapıldığına ilişkin korkular – Mecliste devlet hastanelerinin özelleştirilmesine dair imalar yapıldı – Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu devlet hastanelerinde özelleştirme gibi bir yanlışın yapılmayacağını söyledi – Sendikalar YESİ’nin ve hastanelerde otonomlaşmanın altını oymakla suçlandı
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Güvenlik Konseyinin Mağusa konusunda 550 ve 789 sayılı kararlarına saygı göstermeye davet eden açıklamasından sonra Kıbrıs Türk tarafı şehre yerleşimci taşıma planlarına devam ediyor. Özersay kararın bağlayıcı olmadığını açıkladı ve Kıbrıs Rum tarafını konuyu Güvenlik Konseyine götürdüğü için suçladı.
- Estia Planına ilk yardım
Ekonomi Bakanlığı ödenemeyen kredilerle ilgili konut planı Estia’ya başvuru aşamasında çıkan zorlukların aşılması için çalışıyor. Geçen haftanın sonuna kadar 220 başvuru yapılmıştı. Başvuru yapılırken Tapu Dairesinden belgelerin şart olmaması yoluyla sorun çözülmeye çalışılıyor. Bu arada kredi borçlularına daha iyi ve daha elverişli bir Estia planının olmayacağı duyuruldu.
- Türkiye Suriye’ye işgalini rahatsız edilmeden sürdürüyor – Herkes kaygılı ama tepki veren yok – Uluslararası tepkiler kayıtsız ve komik

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand