Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı'nın açıklamaları.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bugünün, kendini feda ederek ve mücadele vererek, tüm sorunlara rağmen en azından yasal boyutunda bütün kalmaya devam eden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin

bağımsızlığını kazanmasına ve devlet haline gelebilmesine katkıda bulunan herkesi anma günü olduğunu açıkladı. Anastasiadis askeri geçit töreninin ardından yaptığı açıklamada, bugünün sorgulama günü olduğunun altını çizerek, 1974’ten beridir Kıbrıs Cumhuriyeti’nin topraklarının barbar bir şekilde işgal edilmesinin ve insan haklarından mahrum bırakılmasının devam ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının barış ve adanın tüm yasal sakinlerinin barış içinde birlikte yaşamasına izin verecek koşulların oluşturulmasını istediğini yeniden ifade etti. Ancak aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeni ihanetlerden korunması hedefiyle savunma kalkanın güçlendirilmesinin devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, son gelişmelerin, Kıbrıs Rum tarafının diyaloğun yeniden başlamasını mümkün kılacak koşulların oluşturulması konusundaki kararlılığını gösterdiğini dile getirdi. Hedefin, adanın tüm sakinlerinin, garantörlüklerin, bağımlılıkların, herhangi bir yerde ayrıcalıklı muamelenin olmadığı bir Kıbrıs’ta yaşamasına izin verecek bir çözümün bulunmadı olduğunu sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, tüm orduyu bugünkü askeri geçit törenindeki kusursuz performanslarından dolayı tebrik etti.

Savunma Bakanı Savvas Angelidis, bugün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü için gerçekleştirilen askeri geçit törenini mükemmel olarak niteledi. Milli Muhafız Ordusu’nun yeni silahlandırmasıyla, özgüveninin yükseldiğine dair mesaj verdiğini vurguladı. Angelidis, Yunanistan Savunma Bakanı’na sürekli desteğinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca Sırbistan Savunma Bakanı’na da teşekkür ederek, askeri geçit törenine katılmasının, iki ülke arasındaki fiili işbirliğinin göstergesi olduğunu vurguladı. Savvas Angelidis, bugün alınan yeni ağır silahların da Kıbrıs Cumhuriyeti ve Sırbistan arasındaki işbirliğinin bir kısmının göstergesi olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand