Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı'nın açıklamaları.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bugünün, kendini feda ederek ve mücadele vererek, tüm sorunlara rağmen en azından yasal boyutunda bütün kalmaya devam eden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin

bağımsızlığını kazanmasına ve devlet haline gelebilmesine katkıda bulunan herkesi anma günü olduğunu açıkladı. Anastasiadis askeri geçit töreninin ardından yaptığı açıklamada, bugünün sorgulama günü olduğunun altını çizerek, 1974’ten beridir Kıbrıs Cumhuriyeti’nin topraklarının barbar bir şekilde işgal edilmesinin ve insan haklarından mahrum bırakılmasının devam ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının barış ve adanın tüm yasal sakinlerinin barış içinde birlikte yaşamasına izin verecek koşulların oluşturulmasını istediğini yeniden ifade etti. Ancak aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeni ihanetlerden korunması hedefiyle savunma kalkanın güçlendirilmesinin devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, son gelişmelerin, Kıbrıs Rum tarafının diyaloğun yeniden başlamasını mümkün kılacak koşulların oluşturulması konusundaki kararlılığını gösterdiğini dile getirdi. Hedefin, adanın tüm sakinlerinin, garantörlüklerin, bağımlılıkların, herhangi bir yerde ayrıcalıklı muamelenin olmadığı bir Kıbrıs’ta yaşamasına izin verecek bir çözümün bulunmadı olduğunu sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, tüm orduyu bugünkü askeri geçit törenindeki kusursuz performanslarından dolayı tebrik etti.

Savunma Bakanı Savvas Angelidis, bugün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü için gerçekleştirilen askeri geçit törenini mükemmel olarak niteledi. Milli Muhafız Ordusu’nun yeni silahlandırmasıyla, özgüveninin yükseldiğine dair mesaj verdiğini vurguladı. Angelidis, Yunanistan Savunma Bakanı’na sürekli desteğinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca Sırbistan Savunma Bakanı’na da teşekkür ederek, askeri geçit törenine katılmasının, iki ülke arasındaki fiili işbirliğinin göstergesi olduğunu vurguladı. Savvas Angelidis, bugün alınan yeni ağır silahların da Kıbrıs Cumhuriyeti ve Sırbistan arasındaki işbirliğinin bir kısmının göstergesi olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand