09.01.19


Politis gazetesi ana haberini şu başlıklarla veriyor: Cumhurbaşkanlığından YESİ doktorlarının özel doktorluk yapabilmesi izni çıkmadı… Cumhurbaşkanı “Hükümet YESİ konusunda geri adım atmayacak”…”
Politis haberinde şöyle yazıyorCumhurbaşkanı elini masaya vurarak, YESİ’ye, olduğu biçimiyle girmeye ilgi gösteren doktorlarla, planlanan zamanda, yaşama geçeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı sert bir ifadeyle YESİ yasasının değişmeyeceğini dolayısıyla YESİ doktorlarının özel doktorluk yapmasına “hayır” dediğini vurguladı. YESİ ile ilgili olarak masaya konan yeni dikenli konu hasta ziyaretlerinin aşırıya kaçması ve bu şekilde YESİ’nin suiistimal edilmesinin engellenmesi konusu. Bu arada Sağlık Sigortası Örgütü YESİ’ye ilgi gösteren doktorlara yönelik yapılacak seminerlere ilişkin duyurudan sonra, 24 saat içinde 100 doktorun ilgi gösterdiğini açıkladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Niyazi Kızılyürek’i Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday gösterecek. Durum akademisyen Niyazi Kızılyürek’in aday olmasına çok yaklaşıldığını gösteriyor. Parti grupları tarafından Kızılyürek isim olarak önerilmiş ve kendisine sorulmuştu. Niyazi Kızılyürek’in evet demesi bekleniyor. Şu ana kadar herhangi bir anlaşma sağlanmadı. AKEL’in aynı zamanda bir kadın ve parti üyesi olan bir adaya ihtiyacı var.
- 2018’de satılan taşınmaz mülk alıcılarının yüzde 47’si yabancı uyrukluydu. Yabancılara satılan taşınmaz mülklerin çoğu Baf’ta. Baf’ı Limasol izliyor.
- Trodos’ta kar yarım metreye ulaştı. Önümüzdeki hafta sonu havanın düzelmesi ancak ardından yeni alçak basınç akımı bekleniyor.

Haravgi gazetesi ana haberini “YESİ 1 Haziran’da nefes almaya başlayacak… Doktorlar Örgütü her şeyi içeren bir paket anlaşma istiyor…” başlıkları altında veriyor. Gazete şöyle yazıyor: Sağlık Sigortası Örgütü ve Doktorlar Birliği PİS’in uzmanlık dalları dernekleri dün Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıdan sonra ve aralarında hâlâ devam eden anlaşmazlıklarla yoğun diyaloğa başlıyor. YESİ doktorlarına özel doktorluk yapabilme hakkı tanınması en önemli sorun olarak kalmaya devam ediyor.
Haravgi Gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı ve Barış Gücü UNFICIP yetkilisi Elizabeth Spehar 11 Ocak Cuma günü Kıbrıs Türk Mustafa Akıncı ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşecek… Spehar 22 Ocak’ta BM Güvenlik Konseyi’ni konu hakkında bilgilendirdikten sonra 30 Ocak’ta Güvenlik Konseyinde oylama yağılacak. UNFICYP Basın Sözcüsü Alim Sıdık Spehar’ın 11 Ocak sabahı Nikos Anastasiadis’i ile ardından da öğleden sonra saat üçte Mustafa Akıncı’yı görecek.
- Ailesi tarafından vesayeti bir rahibeye verilen 12 yaşındaki Kıbrıslı Rum kızı önce Yunanistan’a ardından da Almanya’daki bir manastıra götürüldü. Olay şok yarattı. Uluslararası Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından Almanya’da olduğu tespit edilen küçük kızın dosyası 2017’nin Eylül ayında bir yurttaş konuyu ihbar ettiğinden beri Çocuk Haklarını Koruma Ombudsmanlığı’nın ofisinde bulunuyor. İlgili Bakanlıklara ve Sosyal Hizmetler Dairesine durum defalarca bildirildi ancak gerekli önlemler alınmadı. Çocuk Ombudsmanı Lida Kurşumba Çalışma Bakanına bir mektup göndererek çocuğun nerde olduğunun tespit edilmesini, ailenin çocuğu hangi şartlar altında rahibeye teslim edildiğinin araştırılmasını, ailenin ebeveynlik haklarını kullanacak yeteneğe sahip olup olmadığının incelenmesini istedi. Bu arada AKEL milletvekili Skevi Kukuma Çocuk Ombudsmanına ailenin ikinci çocuğunun da vasilik haklarını bir başka manastıra devretmeye hazırlandığını bildirdi. Her şeye rağmen şu ana kadar ne ailenin vasilik haklarını kullanacak durumda olup olmadığı ne de ilk çocuğunun vasiliğini yasal biçimde başkasına verip vermediği araştırıldı. AKEL milletvekili Skevi Kukuma Çalışma Bakanından Zeta Emilianu’dan Çalışma Bakanlığının olayı haber aldıktan sonra ne yaptığını bildirmesini de talep ediyor.

Filelefteros gazetesi Genel Sağlık Sistemi YESİdeki gelişmeler ana haber olarak veriyor. Gazetenin başlıkları şöyle: Cumhurbaşkanının YESİ içinde özel doktorluk yapılabilmesi konusundaki cevabı kesin: “Mahkemeye başvurabilirsiniz”… “YESİ lehine tavır alan doktorlar platformu kuruluyor, aralarında üç eski Doktorlar Birliği PİS başkanı da bulunuyor… Düne kadar 100 doktor Sağlık Sigortası Örgütünün hazırladığı seminerlere katılma başvurusu yaptı…”
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’ndan Hükümeti öfkeli kınama… Kiprianu yönetenleri “siyasi tartışmanın kolaylıkla düzeyini düşürmekle” suçladı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in iki devlet çözümüyle flört ettiğini tekrarladı.
- Elektrik Dairesi AİK’in sendikaları “elektrik zammına” hayır diyor.
- Haklarında yapılan hedefli tarama operasyonu sonucunda onlarca özürlü kişinin çalıştığı halde devletten özürlü kişi yardımı aldığı tespit edildi. Söz konusu şahısların aylık geliri 4 bin ile 7 bin 6 yüz altımı üç avro arasında değişiyor.
- Şu ana kadar 32 bin seyrü sefer yenilendi. İlk yirmi dört saat içinde yenilenen seyrü seferlerden devlet üç milyon 400 bin avro aldı.
- Önümüzdeki Haziran ayından itibaren elektronik taşınmaz mülk satışları platformu hayata geçiyor. Platform Yunaistan’daki platform örnek alınarak hazırlandı.


Alithia’nın da ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’deki gelişmelerle ilgili. Gazete şu başlıkları kullanıyor: “Aldılar… ve daha da istiyorlar… Cumhurbaşkanlığında yapılan iki toplantıdan sonra doktorların talepleri kısmen karşılandı ama onlar daha fazlasını istiyor… Sağlık Sisteminin felsefine aykırı olduğunu bildikleri halde YESİ doktorluğuna paralel özel doktorluk hakkı da istiyorlar… Sağlık Sigortası Örgütü ile Doktorlar Birliğinin Uzmanlık Dalları Dernekleri arasında yoğun diyalog yapılması üzerine anlaşmaya varıldı”… YESİ’ye yeni ve önemli katılım… Alman Onkoloji Merkezi YESİ’ye katılmaya ilgi duyduğunu açıkladı.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yeni belediyeler yoğun tartışmalara yol açtı… İçişleri Bakanlığının belediyeleri birleştirme planına tepkiler sürüyor… İçişleri Bakanlığı belediye sayısını yüzde elli düşüren bir plan üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Aya Napa ve Dali belediyeleri Bakanlığın ilgili planlarına yoğun tepki ortaya koyarken Engomi, Aya Napa, ve Eğlence belediyeleri belli önkoşullar altında durumu olağan karşılıyor.
- Yunanistan dondurucuya, Kıbrıs buzdolabına girdi… Trodos’ta kar aşağılara doğru ilerliyor. Düşük hava sıcaklıkları devam edecek.
- Brexit konusunda anlaşmaya varılamaması Kıbrıs’ı da etkiliyor. Değerlendirme Şirketi Moody’s Brexit’te anlaşmaya varılamaması durumunda riske girecek beş AB üyesi ülkenin arasında Kıbrıs’ın yer aldığını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand