Genel Sağlık Planı hakkındaki görüşme tamamlandı.

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Genel Sağlık Planı’yla ilgili yasanın, plana dahil olan doktorların özel doktorluk da yapabilmesini öngörmediğini ve bu sebepten dolayı bu hakkın verilemeyeceğini açıkladı.

İoannu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıs Tabipler Birliği ve Sağlık Sigortası Kurumu arasında bugün gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iyi bir atmosferde yapıcı bir diyaloğun gerçekleştiğini, birçok uzlaşıya varıldığını ancak hala birçok fikir ayrılığının var olmaya devam ettiğini söyledi. Gündeme getirilen konuların ayrı ayrı çözülmesi hedefiyle, Sağlık Sigortası Kurumu’nun bilimsel derneklerle yoğun diyaloğa katılması yönünde fikir birliğine varıldığını vurguladı. Öncelikle birincil hizmetlerle ilgili sorunların ayrı ayrı çözülmesinin ardından, hastane içindeki hizmetlerle ilgili yoğun diyalog gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Kıbrıs Tabipler Birliği Başkanı Petros Agatangelu, Tabipler Birliği’nin Genel Sağlık Planı’na katılmak için en başta öne sürdüğü şart ve koşullarda ısrarcı olduğunu açıkladı. Bazı noktalarda uzlaşmaya varıldığını ve iyi niyet olduğunu belirtti ancak doktorların Genel Sağlık Planı’na katılmaları için esas ve temel fikir ayrılıklarının var olmaya devam ettiğini vurguladı. Tabipler Birliği’nin devam edecek diyalogta daha fazla uzlaşı sağlanmasını beklediğini ifade etti. Petros Agatangelu, zaman darlığına dikkat çekerek, hedefin tıp dernekleriyle diyaloğun ilerlemesi olduğunu söyledi. Buna paralel olarak, Genel Sağlık Planı’nın kalitesinin güvence altına alınması için tüm noktalarda anlaşmaya varılmasının önemli olduğunu ileri sürdü. Son olarak Tabipler Birliği’nin Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasında herhangi bir engel oluşturmayacağı konusunda güvence verdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:00

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand