08.01.19 basın özetleriFilelefteros gazetesi ana haberini “YESİ’de bugün durum zor. Sağlık Sigortası Örgütü, acilen, Cumhurbaşkanlığına çağrıldı. Hükümet aşırıya kaçan doktor ziyaretlerini tartışıyor” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Anastasiadis doktorların talebi üzerine Sağlık Sigortası Örgütü’nün yer almadığı dünkü toplantıdan sonra, bugünkü toplantıya, masaya konan konuların doğrudan ilgilendirdiğine karar verdiği Sağlık Sigortası Örgütü’nü de davet etti.
Dün yapılan toplantıda Doktorlar Birliği PİS’in masaya koyduğu üç ana talep, YESİ doktorlarına özel doktorluk hakkı tanınması, YESİ bütçesinin artırılması ve YESİ uygulamaya girmeden önce devlet hastanelerinin özerkleştirilmesiydi. Bir başka talepleri ise daha önce başlangıçta saptanan rakama şu ana kadar %20 zam yapılmış olduğu halde kişisel doktor ücretlerine yüzde on zam yapılmasının yanında aşırı doktor ziyaretine kaçılıp sistemin hastalar tarafından suiistimal edilmemesi için güvenlik sübapları konmasıydı. Doktorların talepleri, dünkü görüşme bittikten sonra, Cumhurbaşkanlığında bugünkü toplantıya cevapların hazır olması amacıyla gecenin geç vakitlerine kadar tartışıldı.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- UNFICYP konusuda tedirginlik verici sükûnet hüküm sürüyor. Genel Sekreterin hafta sonuna doğru Güvenlik Konseyi’ne ilgili raporunu vermesi bekleniyor. Özersay New York’ta temaslar yürütüyor. Gelecek hafta Kıbrıs Rum müzakerecisi Mavroyannis’,n gitmesi bekleniyor.
- Yarı dağlık bölgeleri dahi kar kaplıyor. Düşük hava sıcaklıkları önümüzdeki günlerde de devam edecek. Yarı dağlık bölgelerde yağmur, kar yağışı ve don bekleniyor. Dün Lemitu Ortaokulu ve Platres ile Kiperunda ana okulları kapalı kaldı. Dün dağlık ana trafik ağının bazı noktalarında toprak kayması yaşandı. Pomos’taki gibi küçük barajlar taştı.
- Ege’deki Türk tahrikleri Yunanistan’ın soğukkanlılığını sürekli olarak deneyden geçiriyor. Ankara bölgedeki ittifakları tartmaya çalışıyor. Yunanistan’ın Manisalı göçmenler tarafından kurulan Manisa kenti civarında Yunan-Amerikan kara tatbikatı yapılıyor.
- Limasol’da iki küçük çocuğun evde çıkan yangında kurban gitmesine rakam kaldı. Evde yalnız olan iki küçük çocuk komşuların erken müdahalesi sayesinde kurtarıldı. Olaya Refah Dairesi müdahale etti.

 

Alithia gazetesinin de ana haberi YESİ ile ilgili gelişmeler. Gazete haberini “masaya yeni fikirler kondu… Bugün Cumhurbaşkanlığında Sağlık Sigortası Örgütünün de katılacağı yeni bir toplantı yapılacak… Sağlık Sigortası Örgütü’nün ele aldığı yeni fikirler hastaların olası normalden fazla sıklıktaki doktor ziyaretleri ve hastane doktorlarının ücretlerine zamlara ilişkin… Hükümet ne YESİ Planının felsefesine ne de kararlaştırılan YESİ bütçesinin aşılmasına ilişkin herhangi bir değişikliği kabul ediyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- BM GS Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Yetkilisi Elizabet Spehar dün yeni UNFICYP Komutanı Tümgeneral Avustralyalı Şeril Piirs’i karşılaması sırasında yaptığı konuşmada hedefin yeniden birleşmiş bir Kıbrıs olduğunu açıkladı. Elizabet Spehar yeni Komutana hitaben yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta kalıcı bir barış çözümünün bulunması hedefine yönelik olarak UNFİCYP’e önemli bir görev düştüğünü hatırlattı.
- Konut Planı Estia’ya biraz daha yaklaştık. Ekonomi Bakanı Meclisin Ekonomi Komisyonunu yeniden bilgilendirdi. Bakan şu anda devlet ve bankalar arasında, planın kapsadıklarını yansıtan hukuki bir belge üzerinde anlaşmaya varılmak üzere olunduğunu bildirdi.

Haravgi gazetesi bugün ana haber olarak Estia konut planı ile ilgili gelişmeleri veriyor.
Haravgi gazetesinin ana haber başlığı Estia Konut Planı yurttaşlara değil bankalara hizmet ediyor... Devlet ile bankacılar arasında detaylı anlaşma… Bütün büyük bankalar plana ilgi gösterdi… AKEL ESTİ’yı belirsiz vaatler ve karşılığı olmayan açıklamalar şeklinde değerlendirdi…”
Gazete haberinde “Konut planı Estia’nın başta hassas kredi borçluları olmak üzere yurttaşların sorununu çözmeyeceğine ve korunmasız kaldıklarına ilişkin korku ve kaygılar daha da beslendiği bir anda Ekonomi Bakanı ilgili önerinin Meclisten geçeceğinden emin olduğunu açıklıyor” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs’ın “Gelinler”i, “Fetine’yi Ararken”izleyiciyi allak bullak ediyor… İlgili başlık Yeliz Şükrü'nün gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan  belgeseliyle ilgili. Gazete şöyle yazıyor: Yeliz Şükrü’nün filmi Araplarla evlendirilip Orta Doğu’ya gönderilen Kıbrıslı Türk genç kızların yaşamını konu alıyor. Film 17 ile 23 Ocak tarihleri arasında Panteon Sinemasında gösterime girecek.
- Elizabet Spehar yeni UNFICYP Komutanını karşılarken yaptığı konuşmada “Yeniden birleşmiş bir Kıbrıs vizyonu hepimizin paylaştığı bir hedeftir” dedi. Spehar aynı zamanda yeni Komutana UNFICYP’in bu hedefe ulaşmadaki görevini vurguladı.
- EDON’un 19. Kongresinin kapanışında konuşan örgütün Genel Sekreteri Hristos Hristofyas günümüzde geçerli olan, sorumlulukları başkasına yükleme mentalitesiyle mücadele etmenin şart olduğunu vurguladı.
Hristos Hristofyas faşizmi göğüslemek için örgütlü sınıf mücadelesinin şart olduğunun altını çizdi.


Politis’in ana haberi hükümetin üzerinde çalıştığı yerel yönetim reformuyla ilgili. Gazete haberini “Lefkoşa’ya iki, Limasol2a üç, Larnaka’ya 2 belediye… İlgili yasa tasarısı belediyelerin sayısını 30’dan 15’e indirmeyi öngörüyor… Strovolos ve Eğlence belediyelerinin birleştirilmesi sürpriz oldu… Larnaka ve Baf Belediyeleri güçlendiriliyor… Özgür Mağusa’ya biri turizme diğeri ise tarımcılığa yönelik olmak üzere iki belediye…” başlıkları altında veriyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Doktorlar Birliği PİS daha çok para istiyor. Cumhurbaşkanlığında bugün yapılacak olan ikinci toplantıdan kritik kararların çıkması bekleniyor.
- Kiliseye ait 15 bin dönümlük arazi devlete geçiyor. Son Bakanlar Kurulu’nda, 1971’de alınan ve taşra rahiplerine devletin ek ödenek vermesi karşılığında Kiliseye ait 15 bin dönümlük arazinin devlete verilmesi kararının uygulamaya girmesi için gerekenin yapılmasına karar verildi. 15 bin dönümlük arazinin sadece yüzde yirmi yedisi Kıbrıs Cumhuriyetinin kontrolü altındaki bölgelerde bulunuyor. Arazinin değerinin ise 2010 yılı fiyatlarıyla 81 milyon avro olduğu bildirildi.
- AKEL ve DİKO Genel Sağlık Planı YESİ’nin Hükümetin sorumluluğunda olduğunu savunuyor. Eleni Teoharus da YESİ doktorlarının özel doktor olarak hizmet verebilmesine karşı olduğunu açıkladı.
- 2018’in Aralık ayında emlak satışlarında düşüş yaşandı. 2018 emlak satışlarının tamamının oranını etkileyen düşüş, genel emlak satışı oranını yüzde altıya düşürdü. 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand