basın özetleri 04.01.19


Haravgi gazetesinin ana haberi Genel Sağlık Sistemi YESİ’deki gelişmeler. Gazete “Doktorlar Derneği PİS YESİ’ye karşı sonuna kadar mücadele edecek… PİS önümüzdeki Pazartesi günü YESİ’de değişiklik önerileriyle Cumhurbaşkanını ziyaret edecek… Sağlık Sigortası Örgütü ise “Doktorlar Derneğinin çoğu talepleri” karşılandı’ diyor…” başlığı altında verdiği haberinde, Doktorlar Derneği PİS Deontoloji Kurulu Genel Başkanı Vasos İkonomu’nun Haravgi’ye konuyla ilgili yaptığı açıklamada YESİ’nin bu durumla sonuna kadar mücadele edeceğini söylediğini yazıyor. Gazeteye göre Vasos İkonomu “PİS, üyelerine YESİ’yi boykot etme çağrısı yapacak. Her üye kendi vicdanının sesine ve sosyoekonomik altyapısına göre ne yapacağına karar verecektir” dedi. Bu arada Kıbrıs Yoğun Bakım Uzmanları Derneği de üyelerine YESİ’ye hayır deme çağrısı yaptı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- BM GS’nin Kıbrıs özel danışmanı ve adadaki BM Barış Gücü Yetkilisi Elizabeth Spehar Ocak ayı ortalarında BM Güvenlik Konseyinde yapılacak olan UNFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılmasıyla ilgili tartışma ve oylama öncesinde iki Kıbrıslı liderle New York ve Washington’da görüşecek. Spehar 12 Ocak’ta New York’a ardından da Washington’a gidecek. UNFICYP’le ilgili görüşme 22 Ocak’ta oylama ise 30 Ocak’ta yapılacak.
Bu arada Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hriastodulidis Kıbrıs haber ajansı KYPE’ye verdiği demecinde 2019 yılının Kıbrıs sorunu için bir dönemeç noktası olacağını belirterek statükonun kabul edilemez olduğunu ve çözümün temelini oluşturamayacağını vurguladı. Dışişleri Bakanı “eğer herkes gerçekten mevcut durumun tüm Kıbrıs halkı için tehlike oluşturduğunu anlıyorsa…, …referans noktalarında olumlu bir sonuca varmak mümkün olacaktır” dedi.
- Haravgi ve Yeni Düzen arasında yeni işbirliği başlıyor. Önümüzdeki Pazar günü, ilk olarak, İzel Seylani ve Prokopis Agathokleus ile yapılan ve iki gazetede birden yayınlanacak olan röportajlarla bu işbirliğinin başlangıcı yapılıyor.

 

Alithia gazetesinin de ana haberi Genel Sağlık Sistemi YESİ’deki gelişmelerle ilgili. Alitia haberini şu başlıklar altında veriyor:
“Cumhurbaşkanından Doktorlar Derneği PİS’e niyetlerini netleştirmesi için çağrı yapıldı: Cumhurbaşkanlığına buyurun… Cumhurbaşkanı Doktorların körebe oynamasından sıkıldı ve Doktorlar Derneği PİS’in yönetimini Cumhurbaşkanlığına çağırdı…” başlıkları altında verilen haberde, “Cumhurbaşkanının niyeti 1 Haziran’dan itibaren Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin uygulamaya gireceğini netliğe kavuşturmak ve doktorları sorumluluklarını üstlenmeye çağırmak”, diye yazıyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- İdari Mahkeme Kıbrıs Üniversitesinin 22 profesörünün 2013 krizinin atlatılmasına katkı olarak maaşlarından kesilen paranın kendilerine iadesine karar verdi.
- Kıbrıslı Türk vicdani redci Halil Karapaçaoğlu 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Halil Karapaçaoğlu “Dostum Andonis’e silah çekmeyeceğimi söylediğim için beni hapse gönderiyorlar” dedi. Bu arada iki Kıbrıslı Türk daha, BASIN SEN Başkanı Ali Kişmir ve Genel Sekreteri Serkan Soyalan da vicdani red açıklaması yaptılar.
- Eurostat verilerine göre Kıbrıslılar Avrupa’da eğlenmeyi sevenler listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Kıbrıslılar 2017 yılı içinde adam başına otel ve restoran giderleri olarak ortalama 3 biner yuro harcadı. Listenin birinci sırasında Maltalılar yer alıyor.
- Hafta sonu Kıbrıs’ta buz havası esmeye devam edecek.

Politis gazetesinin ana haberi ExxonMobil şirketinin 10. Parselde Delfini noktasında gerçekleştirilen sondajda, sondaj makinesinin bozulması nedeniyle 10 gündür çalışmaların devam edemediği. “Sondaj Makinesindeki arıza işi geciktirdi… 10 gündür sondaj çalışmaları yapılmıyor… Çalışmaların yeniden başlaması an meselesi…” başlıkları altında verilen haberde ne Enerji Bakanlığının ne de şirketin bu konuda açıklama yapmak istemediğini yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Şimdi barajlar dolacak. Toprak suya doyduktan sonra barajlara doğru doyurucu su akışı başladı. Evvelsi gün 24 saat içinde barajlara beş milyon metreküpten fazla su aktı. Yağmurların devam etmesi beklenirken barajların su seviyesinin de yükselmesi bekleniyor.
- Doktorlar derneği PİS’ten geciktirme oyunu. Pazartesi günü Doktorlar Derneği, Sağlık Sigorta Örgütü ve Bakan yeniden görüşecek.
- Muhtarlıklar Birliği, birleştirilmesi hedeflenen muhtarlıkların pek azının birleşmeyi kabul edeceğini açıkladı.
- Liman işçilerinin disiplin kuruluna verilmesinden sonra Limasol Limanının üzerinde yeni grev rüzgarları esiyor. PEO açıklamasında, Limasol Liman Çalışmaları Konseyini kabul edilemez oldu bittiler yaratmakla suçluyor.


Filelefteros Gazetesi ana haberini “Müteahhitlere verilen kamu çalışmalarında değişiklikler… Gecikme durumunda ödenen ceza ve öncelikli çalışmalarda verilen bonuslarda artışlar olacak… Yapılan değişiklikler arasında bir çalışmayı devralan müteahhitin banka garantisi vermek zorunda olması da var.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Türkiye/ Yunanistan ve Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgelerinde harareti tehlikeli bir şekilde yükseltiyor. Ankara tahrik etmeye devam ediyor. 3 ile 5 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği NAVTEX’le Yunan ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesini yok sayıyor. Barbaros gemisini araştırmaya gönderiyor ve Fantom uçuşları gerçekleştiriyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye Dışişleri Bakanının tahrikkâr açıklamalarına ve Yunan Savunma Bakanı Kamenos’a karşı yapılan sözlü saldırıya sert dille yanıt verdi.
- Doktorlar Derneği ile Sağlık Sigortası Örgütü arasındaki kavga Cumhurbaşkanlığına taşınıyor. Pazartesi günü taraflar Cumhurbaşkanıyla üçlü bir görüşme yapacak.
- 2-3 yaşlarında bir Kürt göçmen çocuğu hava alanı civarında tek başına bulundu. Kürt yetkiler çocuğun ailesinin tespit edilmesi için harekete geçti. İlgili açıklama Iraklı Kürt Göçmenler Başkanı Ari Celal tarafından yapıldı. Küçük çocuğun anne babasından nasıl ayrı düştüğü konusunda hiçbir bilgi yok. Çocuk Devlet Çocuk Esirgeme Derneğine teslim edildi.
- Kıbrıs Gençlik Örgütü tarafından Kıbrıslı Rum öğrenciler arasında yaptırılan 4 bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre öğrencilerin sadece yüzde biri mutlu. Öğrencilerin büyük çoğunluğu yetenek geliştirme sistemi talep ediyor. Öğrencilerin yüzde 26’sı okuldan hiç memnun olmadığını, yüzde 48’i biraz memnun olduğunu, yüzde 25’i de oldukça memnun olduğunu bildirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand