Anastasiadis: Exxon Mobil'in sondajı yakında başlayabilir

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondaj çalışmasının çok yakında yeniden başlayabileceğini belirterek,

teknik bir sorun bulunduğunu doğruladı ve üzerinde çalışıldığını söyledi. İşin özünün, araştırma aşamasıyla ilgili enerji planlarının gerçekleştirilmesi, Afrodit parseliyle ilgili anlaşmaların tamamlanması, enerji devi şirketlerin işbirlikleri aracılığıyla, bu işbirliğine katılan ülkelerin, şirketlere desteğinin sağlanması olduğunu vurguladı. Hükümetin arzusunun Fransız Total şirketinin diğer parsellere de katılması olduğunu söyleyerek, çabaların bu hedefin başarılması için doğru yönde olduğunu sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, araştırma programının ileri bir aşamada bulunduğunu ve ‘Delfini’ hedefinden sonra, ‘Glafkos’ hedefinde ikinci bir sondaj çalışmasının yapılacağını kaydetti. Türkiye’nin tahriklerine değinen Cumhurbaşkanı, hükümetin gerginliği düşük tonlarda tuttuğu ve Kıbrıslı Türklerin haklarını gasp etmeyi asla düşünmediği konusunda açık ve net olduğu sürece, caydırıcı politikanın da o kadar doğru olduğunu söyledi. Hükümetin, doğal gaz satın almak için ilgilenecek ve uluslararası kuralların sağlanması için işbirliği yapılacak bir ülke olarak, veya Kıbrıslı Türklerin haklarının güvence altına alınması konusunda Türkiye’yi dışlamadığının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, geriye Kıbrıs sorununun çözülmesinin ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği üyesi bağımsız, egemen bir devlet olarak tanınmasının kaldığını söyleyerek, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununun çözümünden yarar sağlayacaklarını bildiğini sözlerine ekledi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Pazartesi günü Kıbrıs Tabipler Birliği’yle Genel Sağlık Planı’na paralel olarak, özel doktorluk mesleğinin uygulanması talebini görüşeceğini belirtti ancak iki tür hizmet bulunmasının, hastalara yönelik bir ayırım oluşturacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin görüşlereini dinleyeceğini söyledi ancak alınacak herhangi bir kararın, yasa hükümlerinin dışına çıkmaması, biri özel doktorlardan gelecek kaliteli hizmet ve biri de Genel Sağlık Planı’na dahil olacak toplu hizmet olarak, iki tür hizmet oluşturmaması gerektiğini açıklığa kavuşturdu. Cumhurbaşkanı, özel doktorluk mesleğinin uygulanmasıyla ilgili Sağlık Sigortası Kurumu’ndan sadece haftasonları ve spesifik saatlerde izin verilmesine yönelik mantıklı bir öneri geldiğini belirtti. Birçok uzmanlık alanının derneğinin, birbiri ardına açıklamalar yaparak, üyelerine Genel Sağlık Planı’na katılmamaları için çağrı yapmasıyla ilgili olarak, bu sebepten dolayı Tabipler Birliği’yle görüşme yapacağını ve paralel olarak Tabipler Birliği’nin geçmişte ortaya koyduğu konularla ilgili hükümetin önemli tavizler vererek iyileştirici önerilerde bulunduğunu ifade etti. Hükümetin, Genel Sağlık Planı’nın uygulanması için sonuna kadar gitme konusundaki kararlılığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, vergi kaçıran doktorlar hakkında yaptığı açıklamaya yönelik tepkileri yorumlayarak, doktorlara değindiğinde, avukatlar, denetçiler ve muhasebeciler gibi beyaz yakalı meslek gruplarını da dahil ettiğini vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:01

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand