03.01.19 basın özetleri

Haravgi gazetesinin ana haberi Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis ile Şahsi Verileri Koruma Komisyoneri İrini Loizidu arasındaki kavga.
Haravgi gazetesi “Kavga karşılıklı laf geçirmelerle devam ediyor” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: Sayıştay Başkanı ve Kişisel Verileri Koruma Komisyonerinin arasındaki karşıtlık sürüyor. İrini Loizidu dün elindeki bilgileri vermeyi reddetmesi nedeniyle, Sayıştay Başkanına karşı, dava açılmasını istedi. Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis ise Komisyoneri, görevini suiistimal etmek ve suç soruşturmasına muhtemelen müdahale etmekle suçluyor. İrini Loizidu “Sayıştay Başkanı “arkadan vurmayı” teşvik ediyor derken, Sayıştay Başkanı “Gücünü kötüye kullanıyor… Yazıklar olsun!” dedi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Eski Cumhubraşkanı Dimitris Hristofyas Ulusal Konsey toplantısında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e “Oyun oynamayı bırak… İki toplumlu iki bölgeli çözüme sadık kal. Türkiye’ye Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olması çağrısı yap ve ona eğer BM koşulları ve kararlarıyla, yüksek düzey anlaşmaları çerçevesinde çözüme yardımcı olduğu takdirde Kıbrıslı Türklerin hidrokarbon yataklarından yararlanma hakkı edineceklerini söyle” dedi. Dimitris Hristofyas ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten, Türkiye’ye, doğalgazdan elde edilecek gelirin paylaşımı konusunda K/Rumlar ve K/Türkler arasında mutabakata varılmış olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra doğal gaz boru hattının Avrupa’ya Türkiye üzerinden gitmesini tartışmaya da hazır olduğunu hatırlatmasını istedi.
- Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Hükümetin, Ocak ayı sonlarında BM Genel Sekreterinin geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un adaya gelmesini ve Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlatılması için referans şartlarının belirlenmesi üzere yapılan çalışmalara devam edilmesini beklediğini açıkladı. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Astra Radyo İstasyonuna yaptığı açıklamada “AKEL’in Kıbrıs sorununun gidişatı hakkında ciddi endişeler duymaya devam ettiğini” söyledi. Kiprianu “Hükümet referans şartlarının ne olduğunu dahi bilmiyor” dedi. AKEL Genel Sekreteri Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in söylediklerinin BM tarafından desteklenmediğini, buna karşınsa BM tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin oynadığı rolün yüceltildiğini söyledi.

Politis gazetesinin ana haberi “Turizm Bakan Yardımcısı Perdios turizmcilikte yeni başlangıç sözü verdi… Bakan Yardımcısına PASİKSE, STEK ve AKTA’dan destek sözü… Yeni Turizm Bakanı Yardımcısı Savas Perdios tüm turizm kurumlarını dinleyeceği ve herkesle işbirliği içinde hareket edeceği sözü verdi…” başlığı altında yeni Bakan Yardımcısının göreve başlaması.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Türk toplumunda 2020 seçimlerine hazırlık yapılıyor… Özersyay favori… Ankara’nın oluruyla Kudret Özersay 2020 Kıbrıs Türk liderliği seçimlerine hazırlanıyor. Özersay, her fırsatta, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlara boyun eğmeyeceğini vurguluyor.
- Sağlık Sigorta Örgütü hâlâ, doktorların, Genel Sağlık Sistemi ile ilgili cevabını bekliyor. Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü OKİPİ dünden itibaren devlet hastaneleri idaresini devraldı. Sağlık Bakanı sağlık kurumlarının özerkleşmesinin devlet hastaneleri personelinin OKİPİ kontratlarını imzalamasına bağlı olmadığını vurguluyor. Sağlık Çalışanları Sendikası PASİKİ ve AKEL toplu sözleşme talep ediyor ve özerkleşmenin iş sorunlarıyla başlayamayacağına dikkat çekiyor. Bu arada ürologlar, dernekleri vasıtasıyla Genel Sağlık Sistemi YESİ’ye hayır derken kardiyologlar da çekimser görünüyor.
- Çin Dışişleri Bakanı Vang Li dün Afrika’ya giderken uçağının Kıbrıs’ta küçük bir mola vermesi sırasında Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile kısa bir görüşme yaptı. Görüşmede Kıbrıs sorununun, Barış Gücü UNFİCYP’in görev süresinin uzatılması, iki ülke ilişkileri ve AB-Kıbrıs ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.Alitia Gazetesinin ana haberi “YESİ’ye Doğru Tam Yol İleri” başlığı altında Genel Sağlık Sistemi ile ilgili gelişmeler. Alitia gazetesi haberinde, Genel Sağlık Sistemi’nin başlatılmasına yönelik olarak, her şeyin öngörüldüğü gibi geliştiğini ve YESİ’ye doktor kaydına 21 Ocak’ta başlanacağını yazıyor. Alitia’ya göre Sağlık Bakanı, YESİ’nin hayata geçmesi için gerekli doktor sayısının tamamlanacağından ve bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağından emin olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı ayrıca Doktorlar Örgütü PİS’i, Sağlık Sigorta Örgütüne hiçbir zaman nihai önerilerini vermemekle ve çeşitli doktorluk dalları derneklerine yalan yanlış bilgiler vermekle suçladı. Sağlık Bakanı “…Zira doktorların taleplerinin çoğu karşılandığı halde, pek çok doktor derneği YESİ’ye girmeye hayır diyor, dedi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Turizm Bakan Yardımcısı Savas Perdios dün Cumhurbaşkanından görevi aldı. Cumhurbaşkanı yeni Bakan Yardımcısına görevi verirken “Bakanlık Yardımcılığı makamının kurulmasıyla Turizmcilikte yeni bir dönem açılıyor” dedi.
- Trodos’ta etkileyici görüntülerin yanısıra trafik kaosu da yaşandı. Dün tatil olması nedeniyle binlerce insan Trodos’taki büyüleyici kar manzaralarını görmeye gitti. Kimi yerlerde yağmur ve dolu yağışı nedeniyle trafik kazaları meydana geldi.
- Sosyal Sigortalar Sandığına yapılan katkılara, beş yılda bir sağlanacak artışlarla, 2039 yılına kadar Sandığın yaşayabilirliğinin sağlanması hedefleniyor.


Filelefteros gazetesinin de bugünkü ana haberi Genel Sağlık Sistemi YESİ ile ilgili gelişmeler. Gazete haberini “YESİ’de sarı alarm… Devlet doktorlarının da yoğun tepki göstermesi devlet sağlık kurumlarının özerkleştirilmesine gölge düşürüyor… Acil doktorları, kamu doktorlarına özel doktorluk yapma yasağının çok kısıtlayıcı olduğunu söyleyerek maaşların iki misline çıkarılmasını talep etti…” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Polis “İlyos Hava Yolları” uçağının kaza dosyasını Devlet Arşivine teslim ediyor. Bazı fotoğraflar ve alınan ifadeler sonsuza dek gizli kalacak.
- Devlet Kimya Laboratuvarı, antibiyotik içeren domuz eti ve ilaçlı sebzelerin de aralarında bulunduğu tüketilmeye uygun olmayan gıdaların tüketicinin tabağına ulaşmasını engelledi.
- 2018 yılında 19’u sürücü 24 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Trafik kurbanlarının çoğu emniyet kemeri kullanmıyordu. Trafik Şubesi şu anda 85 avro olan emniyet kemeri takmama cezasının 300 avroya yükseltilmesi için girişim başlattı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand