Cumhurbaşkanı: Akıncı’nın hafızasının kendisini yanıltıyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mevlüt Çavuşoğlu ile Cran Montana’da gerçekleştirdiği görüşmede iki devletli çözümü önerdiğine dair Mustafa Akıncı’nın ileri sürdüğü iddialarını sert bir dille reddetti.

Cumhurbaşkanı, Akıncı’nın hafızasının kendisini aldattığını söyledi. Akıncı’nın 5 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Cran Montana’ya gelmesinden 1 gün önce, Kıbrıs Rum tarafının, Antonio Guterres’in parametrelerinde ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon temelinde bir çözüm bulunmasıyla ilgili ortaya koyduğu konular hakkında, yazılı öneriler sunduğunu unuttuğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastsiadis, Çavuşoğlu’nun New York’ta gerçekleştirdikleri görüşmede benzer bir şeyden bahsettiğine dair iddiaları da reddetti. Cumhurbaşkanı, Türk tarafının iddialarının, bölücü atmosfer yaratma niyeti sebebiyle ortaya atıldığını savundu. ‘Kıbrıs Rum toplumunda önümüzdeki günlerde neler olacağını göreceksiniz’ dedi. Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk toplumuna Genel Sekreter’in 6 noktasına yönelik sunduğu yazılı önerilerinin neler olduğunu söylemesi için çağrı yaparak, arzu ettikleri şeyin tüm Kıbrıs’ı kontrol etmek olduğunu vurguladı ve böyle birşeyin kabul edilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.


Anastasiadis, Akıncı’nın gayrı resmi toplantı davetini yorumlayarak, her zaman hazır olduğunu belirtti ve Türk tarafına iletişim hilelerini bir kenara bırakarak, yazılı tezler sunması ve tüm kararlarda eşit sayı veya olumlu oy hakkı gibi, talep ettiği şeyleri yinelemesi için çağrı yaptı. Böylece herkesin bunun uygulanabilir ve işlevsel bir devlete yol açabilecek bir çözüm olup olmadığına karar vermesini söyledi. Çavuşoğlu’nun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj yapılacağına dair açıklamalarını yorumlaması istenen Anastasiadis, çatışma mantığına girmeyeceğini ifade etti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlarında yürüttüğü politikayı takip ettiğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:58

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand