Cumhurbaşkanı: Akıncı’nın hafızasının kendisini yanıltıyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mevlüt Çavuşoğlu ile Cran Montana’da gerçekleştirdiği görüşmede iki devletli çözümü önerdiğine dair Mustafa Akıncı’nın ileri sürdüğü iddialarını sert bir dille reddetti.

Cumhurbaşkanı, Akıncı’nın hafızasının kendisini aldattığını söyledi. Akıncı’nın 5 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Cran Montana’ya gelmesinden 1 gün önce, Kıbrıs Rum tarafının, Antonio Guterres’in parametrelerinde ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon temelinde bir çözüm bulunmasıyla ilgili ortaya koyduğu konular hakkında, yazılı öneriler sunduğunu unuttuğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastsiadis, Çavuşoğlu’nun New York’ta gerçekleştirdikleri görüşmede benzer bir şeyden bahsettiğine dair iddiaları da reddetti. Cumhurbaşkanı, Türk tarafının iddialarının, bölücü atmosfer yaratma niyeti sebebiyle ortaya atıldığını savundu. ‘Kıbrıs Rum toplumunda önümüzdeki günlerde neler olacağını göreceksiniz’ dedi. Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk toplumuna Genel Sekreter’in 6 noktasına yönelik sunduğu yazılı önerilerinin neler olduğunu söylemesi için çağrı yaparak, arzu ettikleri şeyin tüm Kıbrıs’ı kontrol etmek olduğunu vurguladı ve böyle birşeyin kabul edilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.


Anastasiadis, Akıncı’nın gayrı resmi toplantı davetini yorumlayarak, her zaman hazır olduğunu belirtti ve Türk tarafına iletişim hilelerini bir kenara bırakarak, yazılı tezler sunması ve tüm kararlarda eşit sayı veya olumlu oy hakkı gibi, talep ettiği şeyleri yinelemesi için çağrı yaptı. Böylece herkesin bunun uygulanabilir ve işlevsel bir devlete yol açabilecek bir çözüm olup olmadığına karar vermesini söyledi. Çavuşoğlu’nun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj yapılacağına dair açıklamalarını yorumlaması istenen Anastasiadis, çatışma mantığına girmeyeceğini ifade etti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlarında yürüttüğü politikayı takip ettiğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:58

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand