Spehar güvenlik konseyini bilgilendirdi

Antonio Guteres’in Kıbrıs’da bulunan Barış gücü konusunda hazırladığı rapor hakkında bilgilendirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, Kıbrıs'ta iki tarafın sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlatılmasını sağlamak için karşılıklı olarak kabul görmüş referans şartlarını belirleme çabalarına destek verdiğini ifade etti.
Konseyin bilgilendirilmesinden sonra açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel temsilcisi Elizabeth Spehar, Kıbrıs sorununu çözme çabalarında Güvenlik Konseyi üyelerinin ilgisi ve desteği olduğunu, ve bunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.
Spehar ayrıca Güvenlik Konseyinin Kıbrıs’ta bulunan tarafsız bölge içinde ve çevresindeki istikrarın korunmasındaki rolünü ve iki toplum arasında daha fazla güven oluşturmasındaki katkısını anladığını söyledi
Türk tarafının Barış Gücünün askeri yapısını azaltma yönündeki iddialarını da değerlendiren Spehar, barış gücünün rolünün yalnızca deneyetleyici olmadığını ve ara bölge ve etrafındaki gerilimlere son vermek olduğunu ifade etti.
Birleşmiş Milletler Barış gücünün adadaki görevinin 6 ay daha uzatılması konusu, 30 Ocak’da Güvenlik Konseyi tarafından yapılacak oylama ile belirlenecek.
Müzakereleri sürdürme çabalarına da atıfta bulunana Spehar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel elçisi Jane Holl Lute’un referans şartlarını belirleme çabalarını sürdürmek üzere önümüzdeki dönemde Kıbrıs'a döneceğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:58

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand