Anastasiadis: Vatandaşlık verme konusunda Kıbrıs hedef alınıyor

Avrupa Komisyonu, yayınladığı raporda Avrupa Birliği üyesi üç devletin, Kıbrıs, Bulgaristan ve Malta’nın, normal vatandaşlık sistemlerinden daha az katı olan koşullar altında,

yatırımcılara vatandaşlık sağladığına yer verdi. Bu üç devlette, vatandaşlık alacak bireyin fiziksel olarak Kıbrıs’ta oturmasına veya ülkeyle gerçek bağlantılara sahip olmasına gerek olmadığını belirtti. Avrupa Komisyonu raporunda, bu ülkelerden vatandaşlık alan kişinin otomatik olarak Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı haline geldiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği üyesi bir devletin, yatırımlara karşılık olarak vatandaşlık vermesinin, bu kişiye diğer Avrupa Birliği ülkelerinde özgür dolaşım ve ekonomik faaliyetlerde bulunması için, iç pazara erişim hakkı verdiğine vurgu yaptı. Ayrıca Avrupa ve yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı sağladığını ifade etti. Avrupa Komisyonu, özet olarak bu sistemin, ilgili tüm hak ve ayrıcalıklarla birlikte, pratikte Avrupa Birliği vatandaşlığı alınması için bir araç olarak reklam edildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, vatandaşlık verme konusunda, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği tarafından hedef alındığını belirtti. Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’ın ‘altın pasaport’ verilmesi taktiğini uygulayan 3 Avrupa Birliği üyesi ülkeden biri olduğuna dair ifadesini yorumlayarak, bu ifadelerin kasıtlı olduğunu ve rekabet için yapıldığını savundu. Cumhurbaşkanı, Kırbıs’ın Avrupa Birliği’nde verilen vatandaşlıkların sadece %0,3’ünü verdiğine dikkat çekti. Kıbrıs’ın ya rekabet ya da diğer sebeplerden dolayı hedef alındığını ve bu sebeplerin çok iyi bilindiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, çifte standart uygulamasının sona ermesi gerektiğini söyleyerek, Kıbrıs’ın Avrupa vatandaşlığı fırsatı veren 20 ülke arasından en sert kriterlere sahip olduğunu ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:58

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand