Hristodulidis: Barış Gücü’nün görev süresiyle ilgili sorun olmayacak

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesiyle ilgili herhangi bir sorun olmayacağına yönelik inancını ifade etti.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin kesintisiz devam edeceğini belirtti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Barış Gücü’nün işleyiş biçimini değiştirme olasılığı bulunan gelişmelerin engellenmesi hedefiyle çalıştığını açıkladı. Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabalara değinerek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bu hedefin mümkün kılınması için çalıştığını kaydetti. Jane Holl Lute’un Kıbrıs sorunundaki tüm ilgili taraflarla temaslarına devam ettiğini söyleyerek, Lute’un Ocak sonlarında veya Şubat başlarında Kıbrıs’a geri döneceğine yönelik görüşünü dile getirdi. Dışişleri Bakanı, şu anda çabaların, görev tanımı konusunda anlaşmaya varılması üzerine odaklandığını belirtti ancak Türk tarafının, Mevlüt Çavuşoğlu ve Mustafa Akıncı aracılığıyla diyaloğun Mayıs’tan sonra başlayabileceğini ileri sürdüğünü hatırlattı.


Nikos Hristodulidis, Brexit’e değinerek, Birleşik Krallık’ın anlaşma olmadan ayrılması durumunda ortaya çıkabilecek sorunların ele alınması çerçevesinde, Avrupa Birliği’nin geçici düzenleme yapılacağı 8 başlık seçtiğini belirtti. Bu başlıklarda, Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri konusunun da yer aldığını vurguladı. Hristodulidis, geçici düzenlemenin, üsler içinde yaşayan ve çalışanlar için Avrupa müktesebatının kesintisiz uygulanmaya devam etmesini öngöreceğine dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:59

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand