basın özetleri 18.01.19

Filelefteros gazetesi ana haberini “Avukatlar Adalet sistemindeki gelişmelerle ilgili görüş belirtmekten kaçındı… Barolar Birliği Yargıçların güvenirliğini garanti etti ve konuyu devletin yetkili organlarına sevk etti…” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
Barolar Birliği, tam bir hafta önce olaylar patlak verdiğinden beri dün ilk kez toplanan Barolar Birliği yargıçlara yönelik yapılan suçlamalarla hiç ilgilenmedi ve olaylarla herhangi bir ilişkisi olduğunu şiddetle reddetti. Barolar Birliği “çeşitli açıklamalarda ve mektuplarda sözü edilenlere karışmak niyetinde omadığını” açıklamaya kavuşturduktan sonra, bundan ötesinin devletin yetkili organlarının işi olduğunu söyledi ve “Yüksek Mahkemenin ve yargıçların güvenirliği konusu bugüne kadar asla söz konusu olmamıştı şimdi de öyledir” dedi.
Ancak Filelefteros gazetesi, daha önce Barolar Birliğinin Avukat Nikos Kliridis’ten suçlamalarını temellendirmesini istediğinde Nikos Kliridis’in uzun bir argümanlar ve açıklamalarla iddiasını savunduktan sonra kardeşi Başsavcı Kostas Kliridis’in konu hakkında görüş belirtmesi ve olaya AB Komisyonunun entrikaları araştırmakla yükümlü komitesi GRECO’nun ve Meclis’in de karışmasından sonra geri çekildiği noktasına ayrıca dikkat çekiyor.
Gazeteye göre bir başka gelişme de Yüksek Mahkeme Başkanı Miron Nikolatos’un kızı Sofia Nikolatu’nun Kıbrıs Bankası aleyhine açmış olduğu mevduat hesabının tahvile dönüştürülmesiyle ilgili davasını ve bu davanın mahkemeye gerek kalmadan uzlaşma ile çözülmesini üstlenmiş olan Patrikios Pavlos ve ortakları Avukatlık Bürosunun dün yaptığı açıklma idi. Avukatlık Bürosu müşterisinin babasının meseleyle ilgili yapılan müzakerelere ve konunun çözümlenmesine hiçbir şekilde karışmamış olduğunu açıkladı.
Bütün bu gelişmelere tepki gösteren Banka Tahvilleri Sahipleri Derneği bugün saat 11.00’de önce Kıbrıs Bankasının ardından ise saat 12.30’da Yüksek Mahkemenin önünde protesto etkinliği yapacak.

Alitia gazetesinin ana haberi “Avukatlar taraf olmaktan kaçıyor”… Kıbrıs Adalet sisteminde yanlış veya sorun bulamadılar...” başlığı altında. Alitia gazetesi haberinde şöyle yazıyor: Adalet alanında avukat Nikos Kliridis’in suçlamaları sonucunda başlayan kriz devam ediyor. Dün Barolar Birliği konuyla ilgili olarak toplandıktan sonra olaya taraf olmaktan kaçan bir açıklama yaptı. Barolar Birliği bir yandan bu olayla hiçbir ilgisi olmadığını ve yetkilerinin kendisine taraf olmaya izin vermediğini açıklarken, öte yandan bu söylediklerine ters düşen çelişkili bir açıklamayla Yüksek Mahkemenin ve tüm yargıçların güvenirliğine ilişkin bugüne kadar herhangi bir sorun yaşanmadığını ve şimdi de böyle bir şeyin söz konusu olmadığını açıkladı. Bu arada Başsavcı Kostas Kliridis, dün, üçüncü Kıbrıs Bankası davasına ilişkin Bankayı ve üç eski yöneticisi Andreas İliadis ile Yannis Kipris’i aklayan mahkeme kararını temyize gönderdiğini açıkladı. Söz konusu rapor bu son günlerde kopan olaylardan daha önce hazırlanmış olmasına rağmen, mevcut koşullarda ve özellikle de davayı görecek Yüksek Mahkeme yargıçlarının kimler olacağı bakımından ilgi odağı oldu.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden ve bazı haber başlıklarından bazıları…
- Extra TV kanalının sahibi dün polise başvurarak Radyo Televizyon Üst Kurulunun biri eski, diğeri şimdiki iki üyesinin, kendisinden, kanalına kesilen cezalarda indirim yapılması için sürekli olarak rüşvet aldıkları ama rüşvet vermeye son verdikten sonra kanalına çok yüksek para cezalarının verildiği suçlamasında bulundu. Olay Adalet sistemindeki çürümüşlüğün bir göstergesi daha olarak algılanıldı.
- Dün Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yarı resmi devlet kuruluşlarının yeni atanan yeni kurumlarında, kadın üyelerin sayısındaki bariz artış ile yaş ortalamasının küçülmüş olması göze çarpan başlıca özellikleri oluşturuyor. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu yeni atamaları açıklarken 40 yaş altındaki üyelerin ve kadınların sayısında yüzde beş oranında artış olduğuna dikkat çekti. Bu sefer yönetim kurulu başkanlığı üstlenen kadınların sayısı yüzde 33’e yükseldi. Eski yönetim kurulundaki oranı ise yüzde 24’tü.


Haravgi gazetesi aynı konuyu ele alan ana haberini “Yönetenler Adaletle ilgili olarak Pontius Pilatus rolünde… Hükümet politikaları mevcut statükoyu daha güçlendiriyor… Barolar Birliği olaya tüm müdahil tarafları diyaloğa çağırdı… Sofia Nikolatu şahsi verilerinin ihlal edildiğini açıkladı…” başlıkları altında veriyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden ve haber başlıklarından bazıları şöyle:
- Ortaokul ve lise öğrencileri, sınav sisteminde istedikleri değişikliklerle ilgili taleplerini savunmak amacıyla bugün 3. ve 4 ders saatlerinde sınıfa girmeyecek. Bu arada öğretmenleri sendikası OELMEK sınav sistemiyle ilgili yeni öneriler getiriyor.
- Yarı Resmi Devlet Kuruluşlarının yeni yönetim kurullarına giren isimler evvelsi gün belli olduktan sonra liste dün Bakanlar Kurulunda onaylandı. Bu kez de değişen bir şey yok. Yarı resmi devlet kuruluşlarının yönetim kurullarına ve başkanlıklarına atanan kişiler gene DİSİ çevresine ait bildik isimler. Bu arada DİKO çevresinden kişilere de bazı başkan yardımcılıkları verilerek DİKO ödüllendirildi. Yönetim Kurulu başkanlığına getirilen bazı isimlerin TV kanalları sahiplerinin çok yakın çevresinden olması da yeni atamaların dikkat çeken noktalarından birini oluşturuyor.
- Barajlar dolmasına doluyor ama meydana gelen arızalar nedeniyle özellikle Larnaka ve Baf’ta su kesintisi var. Yurttaşların, arızalar giderilinceye kadar suyu tasarruflu harcamaları için çağrı yapıldı.
- Yunanistan’dan çok sayıda doktor Ulusal Sağlık Sistemi YES’ye yazılmaya ilgi gösterdi…


Politis gazetesinin de ana haberi adalet sistemi alanında olup bitenlerle ilgili olmakla birlikte bu gazetede hava tamamen farklı yöne doğru esiyor. Gazete farklı bir eleştirel yaklaşımla, haberini şu başlıklarla veriyor: “Yüksek Mahkeme Başkanına yönelik özel muamele söz konusu değil… Kıbrıs Bankası, 1400 tahvil sahibinin davasının mahkemeye gidilmeden uzlaşma yoluyla çözüldüğünü açıkladı… Yüksek Mahkeme Başkanı Miron Nikolatos’un kızı Kostas ve Nikos Kliridis kardeşlerin iddialarını çürüttü: Başsavcı Kostas Kliridis’in, Sofia Nikolatu’nun söz konusu dönemde reşit olmadığı iddiası gerçek değil…”
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Akıncı Andros’a Kıbrıs sorunuyla ilgili kaygılarını anlattı... Kıbrıs Türk Liderliği seçimleri hakkında muamma… başlıkları altında verdiği ve Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun evvelsi akşamki görüşmelerini bildiren haberinde, Politis, Andros Kiprianu’nun Politis radyosuna dün yaptığı bir açıklamada, “Akıncı olmadan Kıbrıs sorununda her şey çok daha zor olur” dediğini de yazıyor.
- Pazar gecesi Polemitya’da işlenen ve üç çocuk babası 44 yaşındaki bir kişinin ölümüne neden olan cinayetten sonra tutuklanan iki kardeş, cinayeti, maktulün her zaman yanında büyük miktarda para bulundurduğunu bildiklerinden parasını çalmak maksadıyla işlediklerini itiraf ettiler.
- Turuzmilikte üstüste üçüncü rekor… 2018’de adaya gelen tursit sayısı şu ana kadarki en yüksek rakama ulaştı… İstatistik Dairesinin verdiği bilgilere göre 2018’de adaya 3,9 milyon tursit geldi. 2017’de bu rakam 3,6 milyondu. Aralık ayı ise gelen turist sayısında 7,7 artış göstererek en iyi artışı yapan Aralık ayı oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand