Hristodulidis: Üslerde çalışan Kıbrıslıların hakları güvence altında


Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden anlaşma olmadan çıkması durumunda bile, İngiliz üslerinde yaşayan ve çalışan Kıbrıslıların haklarının güvence altında olduğu konusunda garanti verdi.

Hristodulidis, Brexit’le ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirme yapılan Bakanlar Kurulu’nun toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Londra-Brüksel anlaşmasının Britanya meclisinde reddedilmesinin ardından tüm senaryoların mümkün olduğunu söyledi. Artık, Birleşik Krallık’ın anlaşma olmadan ayrılması senaryosunun bile ele alınması için, Avrupa düzeyindeki hazırlıkların yoğunlaştığını sözlerine ekledi. Ancak Avrupa Birliği üyesi devletlerin, kurumların ve Britanya halkının da arzusunun, anlaşma temelinde bir ayrılma olduğuna dikkat çekti. Bunun mümkün olmaması durumunda tüm Avrupa Birliği üyesi devletlerin ve Brüksel’in durumu ele almak için hazır olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı, İngiliz üsleri konusunun, Avrupa Komisyonu’nun gündeminde bulunduğunu ve Brüksel-Londra müzakeresindeki görev tanımına da dahil edildiğini açıkladı. Ayrıca, anlaşma olmadan bir Brexit yaşanması durumunda, kalıcı bir düzenleme yapılana kadar, Avrupa Birliği ve Britanya tarafından aralarındaki ilişkiye yönelik benimsenecek herhangi bir geçici düzenlemede de dahil edileceğini vurguladı.


Dışişleri Bakanı, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik zaman çizelgesi belirlediğine dair iddiaların, gerçeklikle herhangi bir ilgisi olmadığını vurguladı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun açıklamalarını yorumlayan Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının ne Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimleri, ne de Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkma süreci nedeniyle herhangi bir zaman sınırlaması koymadığını söyledi. Türk yetkililerin açıklamaları da göz önünde bulundurulduğunda, tüm bunların Ankara’nın siyasi irade eksikliğinin bahaneleri olduğunu belirtti. Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının tezlerinin açık ve net olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın bu tezleri Jane Holl Lute’a ilettiğini ve tüm diplomatik heyetler ve uluslarası toplum tarafınfan iyi bilindiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı, Kıbrıs Rum tarafının, garantörlük ve müdahale hakkının kaldırılacağı ve Türk ordusunun adadan ayrılması için takvimlendirmenin belirleneceği bir çözüm bulunması hedefiyle, müzakerelerin derhal yeniden başlaması yönünde, en kısa zamanda görev tanımı üzerinde anlaşmaya varılmasını arzuladığını dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:59

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand