basın özetleri 17.01.19

FİLELEFTEROS gazetesi “GRECO ılımlı Troyka rolünde… Şubat ayında yargı organını denetim için Kıbrıs’a gelecek… başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Önümüzdeki iki ile üç hafta içinde, AB Konseyi’nin yozlaşma ile ilgili araştırma komitesi GRECO’dan bir heyet, yargı organında entrikaların ve çıkarların döndüğüne ilişkin suçlamaları mikroskop altına almak üzere Kıbrıs’a gelecek. GRECO heyeti son günlerde gelişen ve kamuoyuna dil ısırtan olaylar karşısında ne yapılması gerektiğine ilişkin yönlendirici talimatlar vermek üzere Başsavcı Kostas Kliridis, Yüksek Mahkeme yargıçları ve Barolar Birliği ile görüşmeler yapacak, ancak bu talimatların, Troyka’nın talimatlarının olduğu gibi zorunlu olarak uygulanması gerekmiyor. Bu gelişmenin yanısıra konunun araştırılması üzere Meclise götürülmesi için gerekenler yapılıyor. Bu doğrultuda dün partiler, Ekologlar Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis’in, Meclisin, kendi yetkilerine dayanarak, yapılan Kıbrıs Adalet sisteminde entrikalar ve aile ilişkilerinin rol oynaması suçlamalarını, kendiliğinden araştırması önerisini, oy birliğiyle kabul etti. Önümüzdeki Çarşamba günü Mecliste tartışılmaya başlanacak olan konu, Yüksek Mahkeme Başkanı Miron Nikolatos’un kızı ve kız kardeşinin Kıbrıs Bankasına karşı, tahvilleriyle ilgili dava açmalarından sonra, durumun mahkemeye gidilmeden çözülmesi ve Kıbrıs Bankasının kendilerine on binlerce avroluk tazminat vermesini/ ve Mahkeme Başkanı Miron Nikolatos’un/ Kıbrıs Bankasını ve bankanın eski Genel Başkanı Andreas İliadis’i/ piyasayı manipüle etme suçuyla yargılandığı davada beraat ettirmesini de ele alacak.
Barolar Birliği de son günlerde konuyla ilgili meydana gelen olayları ele almak üzere bugün toplanıyor.

HARAVGİ gazetesi GRECO’dan kopacak rezaletten Hükümetin ödü kopuyor… başlığı altında verdiği haberinde/ “Başsavcı Kostas Kliridis, son günlerde patlak veren gelişmeler nedeniyle, AB Konseyi’nin yozlaşma ile ilgili araştırma komitesi GRECO’nun/ yargı organında dönen entrikalar meselesi konusunda yönlendirici rol oynaması üzere adaya gelmesi için yeşil ışık yaktı. Greco heyetinin önümüzdeki iki üç hafta içinde adaya geleceği GRECO’nun basın sözcüsü tarafından Haravgi’ye teyid edildi. Hükümet rezaletten korktuğunu saklamıyor. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu “şu anda bütün bu olanların ülkemiz için onur verici olduğunu söyleyemem. Ancak meselenin çözülmesi gerekiyor elbette ve nasıl çözüleceğini göreceğiz” dedi” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları ve bazı başlıklarsa şöyle:
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı dün facebook hesabından yaptığı bir duyuruda, AKEL Genel Sekreteri ve AKEL Politbüro üyesi Tumazos Çelepis ile bir araya geldiğini ve dostça bir ortamda Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu durumu değerlendirdiklerini açıkladı. Buluşma basın sözcüsü Barış Burcu’nun evinde gerçekleşti. Olayla ilgili daha fazla ayrıntı elde edilemedi.
- AKEL Genel Sekreteri Kıbrıs’ta görevli bulunan yabancı ülke büyükelçilerini Kıbrıs sorunu hakkında bilgilendirdi…
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yabancı ülke büyükleçilerine verdiği yemekten önce yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununda bir çözüme ulaşmanın tek yolunun “anlaşmaya varılmış olan zemin üzerinde ısrar etmektir” dedi. Andros Kiprianu “Ne yazık ki şimdi Federasyon fikrinin terk edilmesi konusunun kamuoyunda tartışılmaya açıldığını ve elbette ki onun alternatifinin birleşik devlet değil bir taksim biçimi olduğunu” söyledi. Nato garantileri konusuna da değinen AKEL Genel Sekreteri/ AKEL için adanın askerden arındırılmasının temel bir ilke teşkil ettiğini söyledi ve “özellikle de K/Rumların ve K/Türklerin, yabancı orduların adaya gölgesinin düşmediği bir Kıbrıs’ta kendilerini güvende hissedeceklerini” ifade etti.
- Kıbrıs Arazi Kalkındırma Kurumu kendisine gerekli izinler verildiği takdirde, ona ait arazi üzerinde ve kendi sermayesiyle inşa edeceği 156 konutu 2-3 yıl içinde teslim edebileceğini açıkladı.
- Barikatların açılması ortak teknik komitesinde yer alan K/Rum ve K/Türklerden oluşan bir heyet Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’ten Kokkina barikatının açılması çalışmalarının yoğunlaştırılması talebinde bulundu. Heyet Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı ile de görüşecek.

POLİTİS gazetesi “Ölme eşeğim ölme… GRECO’nun ne zaman geleceği belli değil… Adalet alanında meydana gelen krizin dineceği yok görünüyor…” başlığı altında Avukat Nikos Kliridis’in suçlamaları üzerine başlayan kriz konusunu ana haber olarak veriyor.
Gazete milletvekillerinin AB Konseyi’nin yozlaşma ile ilgili araştırma komitesi GRECO’nun önerilerini yerine getirmezken yargıçların çıkarlarının adaleti etkilediğine yönelik mesele yüzünden kopan krizin bir an önce sona ermesi için yine GRECO’ya başvurduklarını yazıyor eleştirel bir ifade kullanarak. Politis gazetesi, GRECO’ya başvurmanın en kolay çözümsüzlük yolu olduğunu belirttiği haberinde, “birkaç hafta içinde adaya gelmesi beklenen heyetin ilgili tarafları dinledikten sonra birkaç ay içinde/ ancak konuyu değerlendirebileceğini ve önerilerde bulunacağını ancak bu önerilerin uygulanıp uygulanmayacağının bilinmemesinin yanısıra/ önerilerin adada incelenmesinin ne kadar zaman alacağının belli olmadığına vurgu yapıyor. Gazete “bütün bu süre içinde yozlaşmış yargıçlar ve kendi çıkarını gözeten savcılara yönelik izlenimler devam edecek” diye yazıyor.
Bu arada gazete bugün Avukat Nikos Kliridis’in suçlama mektubunu ele almak üzere Barolar Birliğinin toplanacağını ve Nikos Kliridis’in “ben suçlamalarımla ilgili gerekli tüm argümanları verdim, isterlerse avukatlık icra etme iznimi alsınlar” dediğini de yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları ve bazı başlıklar:
- Dün öğlen sıralarında Alasa-Lofu yolunda Kuris deresinin hışımla inen kolu Krios deresi tarafından sürüklenen bir arabanın içindeki, manzarayı izlemek maksadıyla orada bulunan iki kişi, ölümle burun buruna geldi. Riski görmezden gelerek kabaran dereyi geçmeye kalkışan iki yaşlı, İtfaiye, Kurtarma Ekibi Emak ve bir helikopterin koordineli işbirliği sayesinde ölümden döndü.
- 2019 Ocak ayı tarihe geçecek… Sadece son 24 saat içinde barajlara, tam doluluk oranlarının yüzde onu kadar su girdi… Bugün de 15 milyon metreküp kadar bir su miktarının barajlara akması bekleniyor.

ALİTİA gazetesi diğer gazetelerle aynı olan ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Yurttaşlarda Adalet alanına yönelik ilk protestolar görüldü… AB Konseyi’nin yozlaşma ile ilgili araştırma komitesi GRECO heyeti adalet krizi için adaya geliyor… Tahvil sahipleri yarın Yüksek Mahkemeye doğru yürüyerek Adaleti ve yetkililerini protesto edecek… Aileleri ve dostlarıyla birlikte mitinge katılmaya çağırmak için 3000in üzerinde SMS atıldı… Avukat Nikos Kliridis “tüm çürümüş yapraklar dökülecek adalet ağacı daha sağlıklı olacak…”
Alitia’nın diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Su barajlarımız rekordan rekora gidiyor…
- Öğrenci dünyasında dört aylık dönem sınavları konusunda patırtı koptu…
- Kıbrıs Arazi Kalkındırma Kurumu yoğun bir şekilde yeni inşaat faaliyetleri başlatmak için izin bekliyor…
- Google’da Kıbrıs’la ilgili aramalarda artış… Kıbrıs Avrupa ülkeleri arasında turistik ilgi çeken ilk yedi ülke arasına girdi… Kıbrıs’ta iş faaliyetleri olanaklarıyla ilgili Google aramalarında ise 1 milyonda takıldık…

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand