GRECO heyeti Kıbrıs'a gelmek için onay bekliyor.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, kurumların ve en başta Başsavcı’nın, adalet sisemindeki ciddi dolandırıcılık iddialarını dikkate alması gerektiğini belirtti.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin konuyu yakından takip ettiğini ve gelişmelere göre, müdahale etmeye ve inisiyatif almaya hazır olduğunu vurguladı. Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) yetkililerinin Kıbrıs’a gelme olasılıklarını yorumlayan Prodromu, henüz resmi bilgilendirme yapılmadığını ifade etti.   


DİSİ, adaletin prestij ve güvenirliğinin yerine getirilmesi için, tüm şikayetlerin derhal ve objektif olarak incelenmesi gerektiğini yeniden ifade etti. DİSİ Basın Sözcüsü Vekili Georgia Konstantinu, yaptığı kısa açıklamada, sadece bu yolla, toplumun  adalet duygusunun yerine getirileceğini ve tatmin edileceğini dile getirdi.


AKEL milletvekili İrini Haralambidu, Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) yetkililerinin adalet sistemindeki dolandırıcılık iddialarını araştırma niyetine olumlu yanıt vermesi için Başsavcı’ya çağrı yaptı. GRECO Komisyonu’na 5 sayfalık rapor göndererek müdahale etmesini talep eden Haralambidu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i 7 yıldır zaman zaman ortaya çıkan iddialara rağmen herhangi bir önlem almamakla eleştirdi. Dokunulmaz noktaların bulunmasına son verilmesinin zamanının geldiğini vurgulayarak, GRECO Komisyonu’nun daha önceki raporlarında da Kıbrıs’taki adalet sisteminde sorunlar bulunduğuna yer verildiğini ifade etti.


Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu GRECO’nun ilgili komitesi, yargı sisteminde dolandırıcılık ve çıkar çatışması bulunduğuna dair iddiaları incelemek için Kıbrıs’a yetkili heyet göndermeye hazır olduğunu ifade etti.  AKEL milletvekili İrini Haralambidu’nun GRECO’nun yürütme sekreterine gönderdiği şikayet mektubunun hemen ardından, GRECO’nun bir bağlantısı olan Hukuk Dairesi ile iletişime geçildi ve yargı sistemine yönelik şikayetler hakkında bilgilendirme yapıldı. Başsavcı Kostas Kliridis, GRECO yetkililerinin Kıbrıs’a gelme ihtimali hakkında bilgisi olup olmadığına sair sorulan soruya, Hukuk Dairesi temsilcisinin GRECO komitesiyle sürekli iletişimde bulunduğu ve konu hakkında bilgilendirme istediği cevabını verdi. Kliridis, GRECO komitesinin, konunun aydınlanması çabasında rol oynamak için ilgisini ifade ettiğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:59

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand