14.01.19 basın özetleri

Politis gazetesi ana haberini BMGS Antonio Guteres’in Cuma günü Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu rapor taslağı konusuna ayırmış. Gazete haberini K/Rum tarafı Denya konusunda ikna edemedi… “Sükunetin sağlanması amaçlı çabalar konusunda tarafların UNFICYP’le işbirliği eşit değil”...
Politis şöyle yazıyor:
BM Genel Sekreteri Antonio Guteres’in geçen Cuma günü Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu ve UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasını önerdiği rapor taslağından memnun. BM GS, raporunda K/Rum tarafına, iki taraf arasında mevcut olan yetersiz temas düzeylerinin yükselmesi için çalışması çağrısı yapıyor. Mevcut statükonun yaşayabilir olmadığına vurgu yapan Antonio Guteres’in “iyi niyet hizmetlerini” geliştirmesi için tarafların ortak bir çizgi konusunda anlaşmasını önkoşul olarak öne sürüyor. Guteres açıkça Denya sakinlerine değinerek Yeşil Hat’a tahrik edici müdahalelerin yol açtığı gerginliklere de değiniyor. KİPE’nin verdiği bilgilere göre raporda gerginliklerden uzak durulması için iki tarafın kendi mekanizmalarını kurması gerektiğinden söz ediliyor. Kudret Özersay ise Washington’da UNFICYP askeri gücünün siyasi güce çevrilmesini istedi.
Politi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- 14 yaşındaki kızın 15 yaşındaki bir erkek arkadaşına gönderdiği uygunsuz video, elden ele dolaşıp sonunda porno sitelerine ulaştı. Mahkeme, buluğ çağındaki kız ve erkeklere, cinsel yaşamlarını internete yansıtmalarının içerdiği ciddi tehlikelere değinen güçlü mesajlar verdi.
- Eğitim Bakanı Hambiauris bugün, çalışma sorunları ve öğrencilerin dört ayda bir sınav sistemine karşı önlem alma girişimleri ile ilgili olarak öğretmenlerle görüşüyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ ile ilgili gelişmeler. “YESİ’nin desteklenmesi ve uygulanması amaçlı girişimler…” başlıklı haberinde konuyla ilgili gelişmeleri “Sağlık Sigortası Kurumu Müdürü Andreas Papakonstandinu’nun YESİ’nin başarı oranının 1 Haziran 2019 tarihinde değil zaman içerisinde belli olacağını ifade etti. YESİ hakkında bilgi almaya şahsi ilgi gösteren doktorların sayısı günbegün artıyor. Yurttaşlar Hareketi ise Doktorlar Birliği PİS’in, doktorluk yapma izni verme konusundaki rolünün sınırlanması konusunda yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor. Gerek görüldüğü takdirde B plaı devreye girecek.” şeklinde özetliyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- 2019 yılının özellikle ilk iki ayı Eğitim sistemi için son derece zorlu geçecek gibi görünüyor. Eğitimci sendikaları bugün Eğitim Bakanı Hambyauris ile görüşecek. Dört ayda bir sınav sistemine karşı öğrenciler güçlü önlemler almaya hazırlanıyorlar.
- Kıbrıs yeniden buzdolabına giriyor. Trodos’ta kar yağışı, ve yağmurlarla sürecek yeni bir kötü hava koşulları dalgası geliyor. Avrupa’da kutup soğuğu ve soğuktan kaynaklanan ölümler yaşanıyor.
- Baf’ta otobüs şoförleri maaşlarını alamamaları nedeniyle greve devam ediyor.

Alitia gazetesinin ana haberi kulak burun doktorlarının rüşvet almasıyla ilgili skandal. Haberin başlığı “Kulak burun boğazcılara rüşvetler devam ediyor… Rüşvet aldıkları gerekçesiyle Kamu kulak burun doktorlarına karşı ikinci cezai soruşturma başlatılıyor…”
Haberde şöyle yazıyor:
Birçoğu emekli devlet çalışanı 8 doktor daha, özele ait bir işitme merkezinden rüşvet aldıkları suçlamasıyla Adaletin karşısına çıkarılıyor. Bu kez aynı davada rüşveti veren şirketin dört çalışanı da doktorlarla birlikte suçlanarak mahkemeye çıkarılacak. Şöz konusu işitme merkezinden ilk kez 2017’de rüşvet almış dört doktor hapis cezasına çarptırılmıştı. Merkezin kesmiş olduğu çeklerin araştırılması ve vergi bildirimlerinin denetlenmesi sırasında başka çeklerin de kesilmiş olduğu tespit edildi. Yapılan polis araştırması sonucunda ortaya çıkan veriler üzerine Başsavcı 12 kişinin dava edilmesi talimatı verdi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı dün Rauf Denktaş’ı anma töreninde Kıbrıslı Rumların mentalite değiştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mustafa Akıncı Glafkos Kliridis’in kitabından alıntılar yaptı. Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türklerin, şimdi, geçmişte yaptıkları gibi, boyun eğmeyeceklerini söyledi.
- Rekabet Komitesi Başkanı Lukia Hristodulu Alitia gazetesine verdiği röportajda Komitenin bir rekabet piyasasının temin edilmesi amaçlı çalışmalarına değindi. Rekabet Komitesi Başkanı Lukia Hristodulu “Yedi yıl içinde 94 milyonluk cezalar kesildi. 2012-2018 yılları arasında 45 davaya ceza kesildi. Komitenin gelişim süreci kolay olmadı. Elbette ki yolumuz tozpembe değildi” dedi.
- Lefkoşa eski görkemini yeniden kazanıyor… Elefterias Meydanının kısmen de olsa açılmasıyla ortaya çıkan burçtaki yeni park, yeni Lefkoşa Belediye Binası ve civardaki diğer bazı çalışmalar Lefkoşa’nın eski ve başkente yakışır görkemini yeniden kazanmaya başladığının göstergeli olarak görülüyor.

Filelefteros gazetesi de YESİ ile ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
Gazete “YESİ için son çabalar… Sağlık Sigortası Kurumu OAİ tarafından doktorlar bilgilendirilecek…” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Doktorlar Birliği PİS’in YESİ’ye hayır demesinden sonra çabalarını yoğunlaştıran Sağlık Sigortası Kurumu geçen Cumartesi Pazar boyunca Kıbrıs’ın tüm kentlerinde doktorları YESİ hakkında bilgilendirme çalışmaları yaptı. Sağlık Sigortası Kurumu önümüzdeki günlerde de uzmanlık alanları birliklerini bilgilendirmeye devam edecek. Sağlık Sigortası Kurumu bu arada başka senaryolar üzerinde de çalışıyor. Doktorlar Birliğiyle Sağlık Sigortası Kurumu arasındaki sorun çözülemez ve YESİ’ye yeterli sayıda üye doktor bulunamazsa, Kurum, dil sebebiyle Yunanlı doktorlar başta olmak üzere AB ülkelerine adaya doktorlar getirtmek için başvuracak.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- İndirim döneminde fiyat indirimleri su kaldırıyor. Yurttaşlardan sözde indirim yapıldığına dair şikayetler.
- Dün Trodos’ta kar dansı yapıldı. Hava koşullarının iyi olması nedeniyle binlerce kişi karın keyfini çıkarmaya gitti.
- Yüksek Mahkeme Başsavcının karde4şi Nikos Kliridis’in bazı yargıçlara ilişkin ithamlarını soruşturuyor.
- Hapishaneye mahküm ziyaretine koka sokuldu…
- Baf otobüs sürücülerinin grevi öğrencileri zor durumda bıraktı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand