11.01.19 basın özetleri

Politis gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’de devam eden gelişmeler. Gazete “PİS Başkanı Agathaggelu’nun mesajı Doktorlar Birliği’nde iş savaş başlattı… Tıp dünyası Doktorlar Birliği Başkanının mesajından rahatsız… Doktorlar Birliği bölündü.”verdiği haberinde şöyle yazıyor: Doktorlar Birliği PİS’in beyaz önlüklüleri arasında başkanları Petros Agathangelu’nun Salı gecesi Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı, Sağlık Sigortası Kurumu ve Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu arasında yapılan toplantıdan sonra sms ve mail mesajları vasıtasıyla gönderdiği mesajlardan dolayı Doktorlar Birliğinde iç savaş koptu. Konu dün akşamki PİS Yönetim Kurulunda da ele alındı. Doktorların bazıları Yçnetim Kuruluna istifasını vermeye hazırlanıyor. Doktorların pek çoğu başkanın nitelendirmelerinden rahatsızlık duyuyor. YESİ’yi savunan doktorların YESİ lehine meslektaşlarını bilgilendirme konusunda insiyatif üstlenmesi bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- AB Komisyon başkanlığı adayı olarak seçim kampanyasına Kıbrıs’tan başlayan Avrupa Parlamentosundaki Avrupa Halk partisi grubu Başkanı Manfred Veber dün ortak hedefin, orduların ve garantörlerin olmadığı bağımsız bir Kıbrıs olduğunu ve Kıbrıslıların Kıbrıs sorununa çözüm buldukları takdirde diğer AB üyelerine güvenebileceklerini söyledi. Veber, Türkiye’nin AB’ne tam üye yapılmasının yanlış olacağını, Türkiye’nin tanımadığı ve saygı göstermediği bir AB üyesi varken, AB’nin Türkiye ile normal koşullar altında bir işbirliği yürütemeyeceği ve AB ile Türkiye arasında bir ortaklık anlaşması sağlanması için gerekli yolların bulunması gerektiğini ifade etti. Manfred Veber Kıbrıs sorunu hakkında konuşurken bu bağlamdaki mesajının çok net olduğunu söyledi ve “bu sorunda hepimiz Kıbrıslıyız. Kıbrıslılar Avrupa’ya güvenebilirler. 440 milyon Avrupalı, Kıbrıslılar sorunu çözdükleri anda yanlarındadır” şeklinde ekledi.


Alitia gazetesinin ana haberi de Ulusal Sağlık Sistemi YESİ ile ilgili gelişmeler. Gazete haberini «YESİ perişan… Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis sağlık alanında yeni çalkantılara neden oldu…”
Alitia haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis YESİ’de yeni sorunlara yol açarken Hükümet onu görmezlikten geliyor. Odiseas Mihailidis Başsavcı Kliridis’in ifade ettiği uzman görüşünü bahane ederek Devlet Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanlığına David Nickolson’un getirilmesinin bağdaşmaz kararkterli olduğunu söyledi ve Bakanlar Kurulunun onu derhal yerinden uzaklaştırılmasını talep etti. Benzeri şikayetler geçmişte de olmuş ve yersiz bulunmuştu. Dolayısıyla Hükümet Sayıştay Başkanına önem verdi. Sağlık Bakanı Sayıştan Başkanı Mihailidis’i kendi kendine hakimlik yapmakla suçladı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise gazetecilerin ilgili sorularına “veriler belli, herkes kendi sonucunu çıkarsın” cevabını verdi.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Avrupa Parlamentosu Avrupa Halk Partisi Grubu Başkanı Manfred Veber AB Komisyon Başkanlığı seçimleri kampanyasına başladığı Kıbrıs’ta yaptığı açıklamasında “Ortak hedefimiz yabancı orduların ve garantörlerin olmadığı bir Kıbrıs’tır… Bu hedef doğrultusunda hepimiz Kıbrıslıyız” dedi.
- BM Genel Sekreteri özel danışmanı ve UNFİCYP yetkilisi Elizabeth Spehar bugün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncıyla görüşüyor. Elisabeth Spehar’ın sabah saat onbirde Anastasiadis ile saat üçte ise Mustafa Akıncı’yla görüşmesi planlanmıştı. Görüşmelerde UNFICYP konusunun yanısıra BM Genel Sekreteri geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un iki tarafla referans şartları konusundaki tartışmalarının devamı için adaya önümüzdeki ziyaret tarihlerinin de ele alınması bekleniyor. 23 Ocak’ta Güvenlik Konseyini bilgilendirdikten sonra Güvenlik Konseyi 30 Ocak’ta UNFİCYP’in adada 6 ay daha kalmaya devam etmesiyle ilgili oylamayı yapacak.

Haravgi gazetesi de ana haber olarak YESİ gelişmelerini veriyor.
Haberin başlıklarıysa şöyle: “YESİ’nin hayata geçirilmesi vakti geldi… Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Devlet Sağlık Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanlığına David Nickolson’un getirilmesi yanlıştır, dedi… Sağlık Bakanı hiçbir gelişme sağlık reformunu etkilemiyor açıklaması yaptı… Doktorlar Birliği PİS’te bundan sonraki adımlar konusunda ciddi görüş ayrılıkları ve tartışmalar yapılıyor…”
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kültür mirasımıza sahip çıkıyoruz…
Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerden oluşan bir gönüllüler grubu, kısa bir süre önce bir vandalizm saldırısına maruz kalan ve kapıları, camları kırılan, avlu çiti yıkılan ve duvarlarına sloganlar yazılan Mirtu’daki Ay Pandeleimon kilisesinin içini, avludaki yaban otlarını temizledi ve tabelalarını parlattı. Kültür Miras Teknik Komitesinden Ali Tuncay mevcut tüm kışkırtma ve tahriklere rağmen Kıbrıslıların bilincinde korunması gerekenin iki toplum arasındaki işbirliği olduğuna vurgu yaptı. Komitenin Kıbrıslı Rum üyesi Glafkos Konstandinidis ise “Manastır çok kültürlü Kıbrıs’ın bizlere emanetidir. Tüm ada insanlarının işbirliğinin sembolüdür ve aynı zamanda da kültür mirasına sahip çıkmakla birlikte başaracağımız şeylere ilham kaynağıdır” dedi.

Filelelefteros gazetesinin ana haberi diğer gazetelerden farklı olarak Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun hüküm giymiş kişilere, cezasını çektikten sonra, yolcu taşıyan araç sürme izni verilmemesi konusunda gelişen olaylarla ilgili. Gazete haberini “Adalet Bakanından milletvekillerine şiddetli şamar… Bakandan Meclise acil mektup: Katil, uyuşturucu taciri ve çocuk tecavüzcülerinin eline asla direksiyon vermeyin…” Dört milletvekilinin eski mahkûmlara profesyonel taksi ve otobüs sürücülüğü izni verilebilmesi için ilgili yasada değişiklik önerisine cevaben Adalet Bakanı İonas Nikolau bu konudaki görüşlerini netleştirdi. Adalet Bakanı meclise gönderdiği acil bir mektupla, uyuşturucu tacirliği, cinayet ve cinsel karakterli suçlardan hüküm giymiş eski mahkümların eline asla direksiyon verilmemesi çağrısı yaptı. İonas Nikolau böyle bir olayın toplumun haklarının korunmasa ve toplum güvenliğine zarar vereceğini söyledi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Çavuşoğlu her şeyi yarı yarıya istiyor…
Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir kez daha tahrik edici konuştu ve Kıbrıs sahillerine yakın noktalarda sondaj çalışmaları ilan etti ve Kıbrıs sorunu çözülmeden kârın yarı yarıya paylaşımından söz etti.
- Doktorlar Birliği PİS Başkanı Agathangelu’nun mesajı Birlikte çatışmalara yol açtı. PİS’in saatlerce süren dün akşamki Yönetim Kurulu toplantısında patlamaya hazır bir hava hüküm sürdü. Birlik liderliği YESİ için işbirliği yapmaya çağrıldı.
- Kırmızı Köyler dondan büyük zararlar gördü. Çiftçiler tazminat için Tarımsal Kalkınma Kurumuna başvuruyor.
- Özel şirket sahipleri Avrupa Birliğinden, Avrupa kapısı Eures uygulaması vasıtasıyla 100 yuro maaş karşılığında çalışacak personel getirtiyor. Özellikle muhasebeci ve turizm acentası çalışanları aranıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand