Kooperatif'teki mevduatlar ve krediler arasında takas

Kooperatif Bankası’nda hesabı olan kişilerin, Kooperatif’in Helenic Bank’a taşınmasından birkaç gün önce banka hesaplarının boş olduğunu görmesi paniğe sebep oldu.

Mali Komiser Pavlos İoannu, kurumumuza yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde, eski Kooperatif Bankası’nın binlerce hesabındaki mevduatların, kredilerle takas edilmesininden dolayı ortaya çıkan sorunlara acil çözümler bulunması gerektiğini açıkladı. İnsanlara yardım edilmesi için, hesapların sıralanmasının yapılması ve adaletin sağlanması gerektiğini söyledi. İoannu, Kooperatif’in kapanmasının ardından oluşan kurumun müdürlüğüyle iletişim halide olduğunu belirterek, çözüm bulunacağı konusunda iyimserlik ifade etti. Bulunacak çözümlerden bağımsız olarak, Başsavcıya götürülmesi gerekebilecek durumların bulunduğunu açıkladı. 16 bin hesabın takas edildiğini ve bunlardan sadece 2’sinin yasal yöntemle yapıldığını kaydetti. Bu pratiğin ciddi toplumsal sorunlar yarattığını çünkü sosyal yardım alan kişilerin, tek ebevyenlerin ve emeklilerin hesaplarının takas edildiğini dile getirdi. Ayrıca Kooperatif Bankası’nın kredi sahiplerinin kefillerinin de hesaplarının etkilendiğini sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Mali Komiser Pavlos İoannu’dan, eski Kooperatif Bankası’nda krediler ile mevduat takası konusunu araştırması ve tam bir rapor sunmasını talep ettiğini belirtti. Prodromu, Mali Komiser’in Cumhurbaşkanı’nı krediler ile mevduat takası konusundaki ilk tespitleri konusunda bilgilendirdiğini ifade etti. Buna paralel olarak, Maliye Bakanı’nın, Kooperatif Mal Varlığı Yönetim Şirketi’ndeki yetkililerden, konuyla takip edilen süreci kontrol etmesi ve doğrulamasını istediğini ve olası hataların düzeltilmesi gerektiğinde, yanıt vetmeye hazır olmasını söylediğini belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:17

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand