Kooperatif'teki mevduatlar ve krediler arasında takas

Kooperatif Bankası’nda hesabı olan kişilerin, Kooperatif’in Helenic Bank’a taşınmasından birkaç gün önce banka hesaplarının boş olduğunu görmesi paniğe sebep oldu.

Mali Komiser Pavlos İoannu, kurumumuza yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde, eski Kooperatif Bankası’nın binlerce hesabındaki mevduatların, kredilerle takas edilmesininden dolayı ortaya çıkan sorunlara acil çözümler bulunması gerektiğini açıkladı. İnsanlara yardım edilmesi için, hesapların sıralanmasının yapılması ve adaletin sağlanması gerektiğini söyledi. İoannu, Kooperatif’in kapanmasının ardından oluşan kurumun müdürlüğüyle iletişim halide olduğunu belirterek, çözüm bulunacağı konusunda iyimserlik ifade etti. Bulunacak çözümlerden bağımsız olarak, Başsavcıya götürülmesi gerekebilecek durumların bulunduğunu açıkladı. 16 bin hesabın takas edildiğini ve bunlardan sadece 2’sinin yasal yöntemle yapıldığını kaydetti. Bu pratiğin ciddi toplumsal sorunlar yarattığını çünkü sosyal yardım alan kişilerin, tek ebevyenlerin ve emeklilerin hesaplarının takas edildiğini dile getirdi. Ayrıca Kooperatif Bankası’nın kredi sahiplerinin kefillerinin de hesaplarının etkilendiğini sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Mali Komiser Pavlos İoannu’dan, eski Kooperatif Bankası’nda krediler ile mevduat takası konusunu araştırması ve tam bir rapor sunmasını talep ettiğini belirtti. Prodromu, Mali Komiser’in Cumhurbaşkanı’nı krediler ile mevduat takası konusundaki ilk tespitleri konusunda bilgilendirdiğini ifade etti. Buna paralel olarak, Maliye Bakanı’nın, Kooperatif Mal Varlığı Yönetim Şirketi’ndeki yetkililerden, konuyla takip edilen süreci kontrol etmesi ve doğrulamasını istediğini ve olası hataların düzeltilmesi gerektiğinde, yanıt vetmeye hazır olmasını söylediğini belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:17

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand