5/9/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi öğretmen sendikalarının üyelerinden grev yetkisi talebi. Gazeteye göre üç öğretmen sendikası öğretmenlerin bugün kendilerine grev yetkisi vermesini bekliyor. Öğretmen sendikaları Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı ve ilk kararında bazı değişiklikler içeren ancak özünü ve felsefesini değiştirmeyen yeni kararına da iyi bir gözle bakmadı. Dün olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu öğretim saatlerine karşı ödenek kararını değiştirdi. Bazı konularda güçlendirilmiş bakanlar komitesi ile diyalog kararı da aldı. Sendikalar ise buna yanıtı daha sonra verecek. Bunu okullara iki gün sürecek oylamalar sonrası yapacakları kesin. Öğretmenlerden grev yetkisi alarak masaya daha güçlü dönme arzusu içerisindeler. Buna karşı Hükümet ses tonunu yükseltmek istemiyor. Eğitim Bakanı’nın öğretmen sendikalarına ilettiği mesajda Aralık ayına kadar tüm konularda diyalog istediklerini dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İzmir’de restore edilen Yunanistan Konsolosluğu Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları Kocas ve Çavuşoğlu’nun da katıldıkları bir törenle açıldı. Ancak söz konusu tören Türkiye’nin Ege’de tahriklerini engellemedi. Unanlı Bakan’a Türk misafirperverliğini göstermek istemesine Çavuşoğlu oldukça kırıcı bir tavır içine girdi. “Sana söylemek istiyorum ki sizin hain olarak nitelediğiniz kişilerin topraklarımızda olmasına asla müsaade etmedik, darbecileri ya da teröristleri misafir etmedik” dedi. Nikos Kocas’ın Çavuşoğlu’na yanıtı anında geldi. Kocas kendilerinin teröristleri misafir etmediklerini, Yunanistan’da her zaman hukuki ve uluslararası süreçlerin var olduğunu ve ilişkilerinin de dostluğa ve Avrupa’da ortak yürüyüşe dayandığına inandıklarını söyledi. Bu arada iki Bakan yedikleri çalışma yemeğinde Kıbrıs sorununu da ele aldı. Diplomatik kaynaklara göre iki Bakan Kıbrıs sorununu görüşürken sorunun önümüzdeki dönemde tartışılmasının organizasyonu üzerinde durdu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitimde yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Hükümet eğitimde trajik gelişmelerle ilgili son kartını oynuyor. Bakanlar Kurulu eğitimcilerin görüş birliği içinde reddettikleri 30 Ağustos tarihli önerisini yeniden gündeme getirme kararı aldı. Eğitim Bakanı ile öğretmen sendikaları arasında kavga tam da cepheden devam ederken Hükümet ipi germe ve aldığı kararları tek yanlı olarak uygulamaya koyma adımı attı. Bu süreçte öğretmen sendikaları da geri adım atmıyor. Okullara sandıklar kuruyorlar. Öğretmenlerin bugün sendikalarına süresiz grev dâhil çeşitli önlemleri alma yetkisi vermeleri bekleniyor. Bakanlar Kurulunun yeni kararı temelinde öğretme tayinleri de da gündeme geleceğinden eğitimde yeni bir kaos da yaşanacak. Eğitim Bakanı Habiaouris bugün öğretmen örgütlerinden sendikal faaliyetler için serbest bırakılmasını istedikleri kişilerin adlarını kendisine iletmesini de isteyecek.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yeşil Hat Tüzüğünde yapılan değişiklikler sonrası işgal bölgesinden özgür bölgeye kişisel kullanım amaçlı ilaç geçirme serbest bırakıldı. Elde edilen bilgilere göre Ağustos ayı başlarında gümrük yetkililerine geçiş noktalarında az miktarda ilacın geçişine izin verilmesi direktifi verildi. Bunun yanı sıra sınırlı miktarda tarımsal ürünün geçişine de onay çıktı. Sınırlı miktar da üç kilo olarak belirlendi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası hesaplarının Helenik Banka devrine saatler kala uygulamaya konan hesaplarda denkleştirme işlemleri. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası kredilerinde uygulanan denkleştirme işlemleri skandal bir boyutta. Kooperatif normal hesaplardaki kredileri kredi kartları borçları, çek hesapları, öğrencilerin, kanser hastalarının, emeklililerin ve Asgari Geçim Yardımı alanların hesaplarıyla denkleştirmeye gitti. Banka’nın 30 Ağustos’ta basında çıkan uyarısıyla uygulamaya geçildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununda Uzun süren bir durgunluktan sonra Kıbrıs sorununda, halkın ve ülkenin öngörülebilir bir gelecekte kaderini belirleyecek hızlı gelişmelerin yaşanacağı bir döneme giriliyor ve AKEL, Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu aracılığıyla Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e karşı tarafın da olumlu biçimde davranacağı umuduyla şartlara uygun davranması ve kendisine düşen sorumluluk payını üstlenmesi çağrısında bulundu. Stefanu açıklamasında “Eylül ayında gerek olumlu gerekse de olumsuz yönde çok şey belirlenecek.” derken Lut’un kısa sürede temaslarını tamamlayacak ve ayın ortasına kadar Genel Sekretere raporunu sunacak olmasına dikkat çekti. Lut’un Raporun içeriği ve Genel Sekreterin iki liderle bundan hemen sonra gerçekleştireceği görüşme Guteres’in 15 Ekim’e kadar Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporunun içeriğini belirleyecektir. Genel Sekreter’in yeni bir girişim üstlenip üstlenmeyeceği ya da koşulların böylesi bir operasyona müsaade etmediği değerlendirmesi bulunacağı burada belirlenecektir.” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anların kritikliğini bilince çıkardığına ve Genel Sekreter’in önerdiği şekilde müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu göstereceğine inanmak istediklerini not ederek. “ Anastasiadis’in, karşı tarafın da olumlu biçimde davranacağı umuduyla şartlara uygun davranacağına ve kendisine düşen sorumluluk payını üstleneceğini umuyoruz. Eğer bu gerçekleşirse Genel Sekreter’in, Kran Montana’da çözümlerine çok yaklaştığımız altı temel konuda arzuladığı stratejik ortak anlayışa varmak mümkün olacaktır.” Dedi. Böylesi bir gelişmenin sırasıyla geride kalan askıdaki konuların çözümünü büyük ölçüde kolaylaştıracağı değerlendirmesinde de bulunan Stefanu “Ancak Genel Sekreter’in müzakere sürecinin yeniden başlaması için gerekli koşulların yerine getirilmediğini ortaya çıkarsa, onlarca yıldan beridir arzuladığımız Kıbrıs sorununun çözümü çok daha zorlaşacak ve kesin bölünmüşlük kâbusu hiçbir zaman olmadığı kadar daha gerçek olacaktır” görüşünü dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Çıkmazın aşılması için hareket” başlığı altında eğitim alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Hükümet, eğitimde krizin aşılması ve yeni eğitim yılının normal bir biçimde açılması için bir girişim daha üstlendi. Bakanlar Kurulu öğretmenlere yönelik iyileştirilmiş bir dizi öneri sundu. Öğretmenler ise bugün okullarda kurulan sandıklarda grev yetkisi dahil sendikalarına önlem yetkisi veren bir oylama gerçekleştirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs’ta Avrupa Parlamento seçimleri 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Hedef bu seçimlere en yüksek katılımı sağlamak. Dün Larnaka’da düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarına söz konusu seçimlerle ilgili bilgi verildi. Avrupa Parlementosunun Kıbrıs’taki Basın Sözcüsü Aleksandra Atalidu Avrupa Parlamento seçimlerinde Avrupa Birliğine üye 27 ülkeden yaklaşık 21 milyon kişinin oy vermesinin beklendiğini ifade etti. Birlik üyeliğinden ayrılacağı için Britanya seçimlerde yer almayacak. Kıbrıs’ta 2014 yılında gerçekleştirilen son Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım %43,9 oranında olmuştu. Atalidu Avrupa Birliğine inan kişilerin sandığa gidip oy vermelerinin önemine vurgu yaptı. İzlenecek politikalar açısında seçilecek kişilerin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Avrupa Komisyonu Temsilciliğinin Kıbrıs’taki Basın Sözcüsü Haralambos Metaksas da seçimlere katılımı artırmanın Avrupa Parlamentosu ile ortak hedefleri olduğunu söyledi. Bu yöndeki kampanyada esas söz hakkının Parlamentoda olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand