Lefkoşa, BM Genel Sekreteri'nin kararlarını bekliyor.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un raporunu aldıktan ve ilgili taraflarla temas döngüsünü tamamladıktan sonra, Kıbrıs sorunundaki bir sonraki adımlara karar verecek.

Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e kişisel olarak Kıbrıs’taki iki tarafla iletişime geçerek, sonuçlar hakkında bilgilendirme yapacağını söyledi. Anastasiadis’in Guterres ile gerçekleştirdiği görüşme Jane Holl Lute’un katılımıyla yapıldı. Kurumumuz ulaşan bilgilere göre, Guterres, Anastasiadis’e Türkiye’den yeni fikirlere dair rapor almadığını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı’na kendisini garantör güçlerin değil Kıbrıs halkının ilgilendirdiğini vurguladı. Anastasiadis Guterres’e Kıbrıs sorunu diyaloğunun yeniden başlamasına kararlı olduğu konusunda güvence verdi. Bununla birlikte, Guterres’e sürecin nasıl ilerleyeceğiyle ilgili, Kıbrıs Rum tarafının görüşlerini ve önerilerini sundu.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne sunduğu öneriler iki temel eksende hareket ediyor. Kurumumuz New York muhabirinden alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı, çetrefilli konularda tarafların tezlerinin araştırılması için git-gel döneminin uygulanmasını ayrıca, Kıbrıs sorunu diyaloğunun yeniden başlaması hedefiyle sürecin kolaylaştırılması için Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin harekete geçmesini önerdi. Aynı kaynaktan alınan bilgilere göre, Antonio Guterres kendi kriterinin ve Birleşmiş Milletler’in endişesinin herhangi 3üncü kişiler değil, iki toplum olduğuna vurgu yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand