Lefkoşa, BM Genel Sekreteri'nin kararlarını bekliyor.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un raporunu aldıktan ve ilgili taraflarla temas döngüsünü tamamladıktan sonra, Kıbrıs sorunundaki bir sonraki adımlara karar verecek.

Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e kişisel olarak Kıbrıs’taki iki tarafla iletişime geçerek, sonuçlar hakkında bilgilendirme yapacağını söyledi. Anastasiadis’in Guterres ile gerçekleştirdiği görüşme Jane Holl Lute’un katılımıyla yapıldı. Kurumumuz ulaşan bilgilere göre, Guterres, Anastasiadis’e Türkiye’den yeni fikirlere dair rapor almadığını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı’na kendisini garantör güçlerin değil Kıbrıs halkının ilgilendirdiğini vurguladı. Anastasiadis Guterres’e Kıbrıs sorunu diyaloğunun yeniden başlamasına kararlı olduğu konusunda güvence verdi. Bununla birlikte, Guterres’e sürecin nasıl ilerleyeceğiyle ilgili, Kıbrıs Rum tarafının görüşlerini ve önerilerini sundu.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne sunduğu öneriler iki temel eksende hareket ediyor. Kurumumuz New York muhabirinden alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı, çetrefilli konularda tarafların tezlerinin araştırılması için git-gel döneminin uygulanmasını ayrıca, Kıbrıs sorunu diyaloğunun yeniden başlaması hedefiyle sürecin kolaylaştırılması için Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin harekete geçmesini önerdi. Aynı kaynaktan alınan bilgilere göre, Antonio Guterres kendi kriterinin ve Birleşmiş Milletler’in endişesinin herhangi 3üncü kişiler değil, iki toplum olduğuna vurgu yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand