Lefkoşa, BM Genel Sekreteri'nin kararlarını bekliyor.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un raporunu aldıktan ve ilgili taraflarla temas döngüsünü tamamladıktan sonra, Kıbrıs sorunundaki bir sonraki adımlara karar verecek.

Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e kişisel olarak Kıbrıs’taki iki tarafla iletişime geçerek, sonuçlar hakkında bilgilendirme yapacağını söyledi. Anastasiadis’in Guterres ile gerçekleştirdiği görüşme Jane Holl Lute’un katılımıyla yapıldı. Kurumumuz ulaşan bilgilere göre, Guterres, Anastasiadis’e Türkiye’den yeni fikirlere dair rapor almadığını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı’na kendisini garantör güçlerin değil Kıbrıs halkının ilgilendirdiğini vurguladı. Anastasiadis Guterres’e Kıbrıs sorunu diyaloğunun yeniden başlamasına kararlı olduğu konusunda güvence verdi. Bununla birlikte, Guterres’e sürecin nasıl ilerleyeceğiyle ilgili, Kıbrıs Rum tarafının görüşlerini ve önerilerini sundu.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne sunduğu öneriler iki temel eksende hareket ediyor. Kurumumuz New York muhabirinden alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı, çetrefilli konularda tarafların tezlerinin araştırılması için git-gel döneminin uygulanmasını ayrıca, Kıbrıs sorunu diyaloğunun yeniden başlaması hedefiyle sürecin kolaylaştırılması için Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin harekete geçmesini önerdi. Aynı kaynaktan alınan bilgilere göre, Antonio Guterres kendi kriterinin ve Birleşmiş Milletler’in endişesinin herhangi 3üncü kişiler değil, iki toplum olduğuna vurgu yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand