Eğitimde aylardır devam eden kriz sona yaklaşıyor.

Aylardır eğitim alanında devam eden kriz, gittikçe sona yaklaşıyor.

Eğitimcilerin sendikal örgütleri ve Arabulucu komite, dün akşam geç saatlerde anlaşmaya vardı. OELMEK, POED ve OLTEK sendikaları, SEK, Örgütlü Veliler ve DİKO’nun tarafından ortaya konulan 3 öneri hakkındaki tezlerini açıkladı. Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, yaptığı yazılı açıklamada, devlet okullarının daha da güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için, birliktelik ruhuyla, kurumsal diyaloğun derhal başlamasına karar verildiğini belirtti. Ayrıca iyi niyetli bir diyalog çerçevesinde, tüm ilgili tarafların katılımı ve işbiriliğiyle, toplumun da beklediği gibi, çocukların çıkarına yönelik daha iyi sonuçların elde edileceğine inandığını ifade etti.

Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim örgütleri ve hükümet arasındaki diyaloğun, güvenlik, sağlık, şiddet ve suç oranı konularında başlayacağını açıkladı. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gelecek hafta Polis Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştireceğini, polis müdürünün kendisiyle iletişime geçerek katkı koymak için hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi. Buna paralel olarak, eğitim örgütleriyle eğitimcilerin, eğitim çalışmalarının ve ardından öğrencilerin değerlendirilmesi için yoğun diyaloğun başlayacağını belirtti. Dün Arabulucu Komite ve eğitim örgütleri arasında varılan anlaşmayla ilgili olarak ise, iki tarafın elini uzattığını ve somut bir anlaşma metni ortaya koyduğunu dile getirdi. Anlaşmanın içeriğine değinmekten kaçınan Eğitim Bakanı, öncelikle Bakanlar Kurulu’nun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anlaşmanın içeriği konusunda bilgilendirildiğini ve onayladığını sözlerine ekledi. Aynı zamanda tavizler hakkında konuşulmaması gerektiğine dikkat çekerek, önemli olanın kurumsal diyaloğun başlaması olduğunu vurguladı. Habyauris, eğitimcilerin gerçekleştirdiği iki günlük grev için ödenmeyeceklerini açıklığa kavuşturdu.

POED Başkanı Filyos Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, esas önem taşıyan şeyin, sendikal örgütler ve hükümet arasındaki müzakerelerin olumlu sonuçlanması olduğunu belirtti. Artık eğitimdeki tüm büyük konular temelinde ve çocuklara odaklı esaslı ve yoğun diyaloğun başladığını açıkladı. Filaktu, diyaloğun amacının, devlet okullarının güvence altına alınması ve iyileştirilmesi olduğunu ifade etti. Ortaya konulan arabulucu önerilerin hangisi temelinde anlaşmaya varıldığı sorusuna yanıt veren Filaktu, her önerinin katkısı olduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Larnaka aşı merkezinde sabah saatlerinde gerginlik yaşandı
13:36
Hristaki: Aşılama programına zaman tanımak için koruma önlemlerine uyulması gerekiyor
13:35
Pittatzis bugün komite önünde ifade verecek
13:34
basın özetleri 07.05.21
13:33
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand