Eğitimde aylardır devam eden kriz sona yaklaşıyor.

Aylardır eğitim alanında devam eden kriz, gittikçe sona yaklaşıyor.

Eğitimcilerin sendikal örgütleri ve Arabulucu komite, dün akşam geç saatlerde anlaşmaya vardı. OELMEK, POED ve OLTEK sendikaları, SEK, Örgütlü Veliler ve DİKO’nun tarafından ortaya konulan 3 öneri hakkındaki tezlerini açıkladı. Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, yaptığı yazılı açıklamada, devlet okullarının daha da güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için, birliktelik ruhuyla, kurumsal diyaloğun derhal başlamasına karar verildiğini belirtti. Ayrıca iyi niyetli bir diyalog çerçevesinde, tüm ilgili tarafların katılımı ve işbiriliğiyle, toplumun da beklediği gibi, çocukların çıkarına yönelik daha iyi sonuçların elde edileceğine inandığını ifade etti.

Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim örgütleri ve hükümet arasındaki diyaloğun, güvenlik, sağlık, şiddet ve suç oranı konularında başlayacağını açıkladı. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gelecek hafta Polis Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştireceğini, polis müdürünün kendisiyle iletişime geçerek katkı koymak için hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi. Buna paralel olarak, eğitim örgütleriyle eğitimcilerin, eğitim çalışmalarının ve ardından öğrencilerin değerlendirilmesi için yoğun diyaloğun başlayacağını belirtti. Dün Arabulucu Komite ve eğitim örgütleri arasında varılan anlaşmayla ilgili olarak ise, iki tarafın elini uzattığını ve somut bir anlaşma metni ortaya koyduğunu dile getirdi. Anlaşmanın içeriğine değinmekten kaçınan Eğitim Bakanı, öncelikle Bakanlar Kurulu’nun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anlaşmanın içeriği konusunda bilgilendirildiğini ve onayladığını sözlerine ekledi. Aynı zamanda tavizler hakkında konuşulmaması gerektiğine dikkat çekerek, önemli olanın kurumsal diyaloğun başlaması olduğunu vurguladı. Habyauris, eğitimcilerin gerçekleştirdiği iki günlük grev için ödenmeyeceklerini açıklığa kavuşturdu.

POED Başkanı Filyos Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, esas önem taşıyan şeyin, sendikal örgütler ve hükümet arasındaki müzakerelerin olumlu sonuçlanması olduğunu belirtti. Artık eğitimdeki tüm büyük konular temelinde ve çocuklara odaklı esaslı ve yoğun diyaloğun başladığını açıkladı. Filaktu, diyaloğun amacının, devlet okullarının güvence altına alınması ve iyileştirilmesi olduğunu ifade etti. Ortaya konulan arabulucu önerilerin hangisi temelinde anlaşmaya varıldığı sorusuna yanıt veren Filaktu, her önerinin katkısı olduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand