Eğitimde aylardır devam eden kriz sona yaklaşıyor.

Aylardır eğitim alanında devam eden kriz, gittikçe sona yaklaşıyor.

Eğitimcilerin sendikal örgütleri ve Arabulucu komite, dün akşam geç saatlerde anlaşmaya vardı. OELMEK, POED ve OLTEK sendikaları, SEK, Örgütlü Veliler ve DİKO’nun tarafından ortaya konulan 3 öneri hakkındaki tezlerini açıkladı. Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, yaptığı yazılı açıklamada, devlet okullarının daha da güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için, birliktelik ruhuyla, kurumsal diyaloğun derhal başlamasına karar verildiğini belirtti. Ayrıca iyi niyetli bir diyalog çerçevesinde, tüm ilgili tarafların katılımı ve işbiriliğiyle, toplumun da beklediği gibi, çocukların çıkarına yönelik daha iyi sonuçların elde edileceğine inandığını ifade etti.

Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim örgütleri ve hükümet arasındaki diyaloğun, güvenlik, sağlık, şiddet ve suç oranı konularında başlayacağını açıkladı. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gelecek hafta Polis Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştireceğini, polis müdürünün kendisiyle iletişime geçerek katkı koymak için hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi. Buna paralel olarak, eğitim örgütleriyle eğitimcilerin, eğitim çalışmalarının ve ardından öğrencilerin değerlendirilmesi için yoğun diyaloğun başlayacağını belirtti. Dün Arabulucu Komite ve eğitim örgütleri arasında varılan anlaşmayla ilgili olarak ise, iki tarafın elini uzattığını ve somut bir anlaşma metni ortaya koyduğunu dile getirdi. Anlaşmanın içeriğine değinmekten kaçınan Eğitim Bakanı, öncelikle Bakanlar Kurulu’nun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anlaşmanın içeriği konusunda bilgilendirildiğini ve onayladığını sözlerine ekledi. Aynı zamanda tavizler hakkında konuşulmaması gerektiğine dikkat çekerek, önemli olanın kurumsal diyaloğun başlaması olduğunu vurguladı. Habyauris, eğitimcilerin gerçekleştirdiği iki günlük grev için ödenmeyeceklerini açıklığa kavuşturdu.

POED Başkanı Filyos Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, esas önem taşıyan şeyin, sendikal örgütler ve hükümet arasındaki müzakerelerin olumlu sonuçlanması olduğunu belirtti. Artık eğitimdeki tüm büyük konular temelinde ve çocuklara odaklı esaslı ve yoğun diyaloğun başladığını açıkladı. Filaktu, diyaloğun amacının, devlet okullarının güvence altına alınması ve iyileştirilmesi olduğunu ifade etti. Ortaya konulan arabulucu önerilerin hangisi temelinde anlaşmaya varıldığı sorusuna yanıt veren Filaktu, her önerinin katkısı olduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand