Eğitimde aylardır devam eden kriz sona yaklaşıyor.

Aylardır eğitim alanında devam eden kriz, gittikçe sona yaklaşıyor.

Eğitimcilerin sendikal örgütleri ve Arabulucu komite, dün akşam geç saatlerde anlaşmaya vardı. OELMEK, POED ve OLTEK sendikaları, SEK, Örgütlü Veliler ve DİKO’nun tarafından ortaya konulan 3 öneri hakkındaki tezlerini açıkladı. Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, yaptığı yazılı açıklamada, devlet okullarının daha da güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için, birliktelik ruhuyla, kurumsal diyaloğun derhal başlamasına karar verildiğini belirtti. Ayrıca iyi niyetli bir diyalog çerçevesinde, tüm ilgili tarafların katılımı ve işbiriliğiyle, toplumun da beklediği gibi, çocukların çıkarına yönelik daha iyi sonuçların elde edileceğine inandığını ifade etti.

Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim örgütleri ve hükümet arasındaki diyaloğun, güvenlik, sağlık, şiddet ve suç oranı konularında başlayacağını açıkladı. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gelecek hafta Polis Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştireceğini, polis müdürünün kendisiyle iletişime geçerek katkı koymak için hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi. Buna paralel olarak, eğitim örgütleriyle eğitimcilerin, eğitim çalışmalarının ve ardından öğrencilerin değerlendirilmesi için yoğun diyaloğun başlayacağını belirtti. Dün Arabulucu Komite ve eğitim örgütleri arasında varılan anlaşmayla ilgili olarak ise, iki tarafın elini uzattığını ve somut bir anlaşma metni ortaya koyduğunu dile getirdi. Anlaşmanın içeriğine değinmekten kaçınan Eğitim Bakanı, öncelikle Bakanlar Kurulu’nun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anlaşmanın içeriği konusunda bilgilendirildiğini ve onayladığını sözlerine ekledi. Aynı zamanda tavizler hakkında konuşulmaması gerektiğine dikkat çekerek, önemli olanın kurumsal diyaloğun başlaması olduğunu vurguladı. Habyauris, eğitimcilerin gerçekleştirdiği iki günlük grev için ödenmeyeceklerini açıklığa kavuşturdu.

POED Başkanı Filyos Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, esas önem taşıyan şeyin, sendikal örgütler ve hükümet arasındaki müzakerelerin olumlu sonuçlanması olduğunu belirtti. Artık eğitimdeki tüm büyük konular temelinde ve çocuklara odaklı esaslı ve yoğun diyaloğun başladığını açıkladı. Filaktu, diyaloğun amacının, devlet okullarının güvence altına alınması ve iyileştirilmesi olduğunu ifade etti. Ortaya konulan arabulucu önerilerin hangisi temelinde anlaşmaya varıldığı sorusuna yanıt veren Filaktu, her önerinin katkısı olduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand