Hristodulidis, işbirliklerinin teşvik edilmesi hakkında görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell arasında dün gerçekleştirilen görüşmede

ele alınan temel konular, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesi ve Nikos Kocias’ın Aralık ayındaki Washington ziyaretinin önhazırlığı oldu. Daha öncesinde ise Amerikan yetkili, Nikos Hristodulidis’i kabul etmişti. Yunanistan’ın diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesinin, Dışişleri Bakanları Nikos Kocias ve Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs, İsrail ve Mısır’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerle, son zamanlarda bölgede yaşanan genel hareketliliğe dahil edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği konusundaki memnuniyetini ifade etti. Görüşmenin sonuçlarının, yakın bir zamanda gerçekleştirilecek olan yüksek düzeydeki ziyaretlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti. Açıklamaların, diğer konuların yanı sıra, güvenlik, enerji, siyasi konular ve iki ülkenin uluslararası toplumu ilgilendiren ve özellikle Doğu Akdeniz konusuyla ilgili genel algısı hakkında olacağını açıklığa kavuşturdu. Hristodulidis, Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin bundan sonraki dönemde nasıl olacağıyla ilgili açıklama yapılacağını belirtti. Herhangi bir Amerikan faktörünün faaliyetinin bulunup bulunmadığıyla ilgili soruya cevap veren Dışişleri Bakanı, Amerika tarafından güçlü ve eskiden gelen bir ilgi bulunduğunu ve barış gücü konusuna odaklandığını söyledi. Birleşik Devletler’in Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’taki Barış Gücü hakkındaki görüşmede bazı sınırlamalar ortaya koyduğuna dair görüşe yanıt vererek, sınırlamaların Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili olmadığını ve kriterlerin genellikle barış gücü misyonlarının işleyişiyle ilgili olduğunu belirtti. Hristodulidis, ilgili soruya cevap vererek, Amerika’nın Doğu Akdeniz’deki enerji gelişmeleriyle ilgili yaklaşımının bilindiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarına tam saygı duyulduğunu, bu çerçevede faaliyetler bulunduğunu ve Amerikan EXXON şirketinin büyük ilgisi olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı’nın Kasım ayında Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington’da biraraya gelmesi bekleniyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand