Hristodulidis, işbirliklerinin teşvik edilmesi hakkında görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell arasında dün gerçekleştirilen görüşmede

ele alınan temel konular, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesi ve Nikos Kocias’ın Aralık ayındaki Washington ziyaretinin önhazırlığı oldu. Daha öncesinde ise Amerikan yetkili, Nikos Hristodulidis’i kabul etmişti. Yunanistan’ın diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesinin, Dışişleri Bakanları Nikos Kocias ve Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs, İsrail ve Mısır’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerle, son zamanlarda bölgede yaşanan genel hareketliliğe dahil edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği konusundaki memnuniyetini ifade etti. Görüşmenin sonuçlarının, yakın bir zamanda gerçekleştirilecek olan yüksek düzeydeki ziyaretlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti. Açıklamaların, diğer konuların yanı sıra, güvenlik, enerji, siyasi konular ve iki ülkenin uluslararası toplumu ilgilendiren ve özellikle Doğu Akdeniz konusuyla ilgili genel algısı hakkında olacağını açıklığa kavuşturdu. Hristodulidis, Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin bundan sonraki dönemde nasıl olacağıyla ilgili açıklama yapılacağını belirtti. Herhangi bir Amerikan faktörünün faaliyetinin bulunup bulunmadığıyla ilgili soruya cevap veren Dışişleri Bakanı, Amerika tarafından güçlü ve eskiden gelen bir ilgi bulunduğunu ve barış gücü konusuna odaklandığını söyledi. Birleşik Devletler’in Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’taki Barış Gücü hakkındaki görüşmede bazı sınırlamalar ortaya koyduğuna dair görüşe yanıt vererek, sınırlamaların Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili olmadığını ve kriterlerin genellikle barış gücü misyonlarının işleyişiyle ilgili olduğunu belirtti. Hristodulidis, ilgili soruya cevap vererek, Amerika’nın Doğu Akdeniz’deki enerji gelişmeleriyle ilgili yaklaşımının bilindiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarına tam saygı duyulduğunu, bu çerçevede faaliyetler bulunduğunu ve Amerikan EXXON şirketinin büyük ilgisi olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı’nın Kasım ayında Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington’da biraraya gelmesi bekleniyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand