Hristodulidis, işbirliklerinin teşvik edilmesi hakkında görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell arasında dün gerçekleştirilen görüşmede

ele alınan temel konular, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesi ve Nikos Kocias’ın Aralık ayındaki Washington ziyaretinin önhazırlığı oldu. Daha öncesinde ise Amerikan yetkili, Nikos Hristodulidis’i kabul etmişti. Yunanistan’ın diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesinin, Dışişleri Bakanları Nikos Kocias ve Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs, İsrail ve Mısır’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerle, son zamanlarda bölgede yaşanan genel hareketliliğe dahil edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği konusundaki memnuniyetini ifade etti. Görüşmenin sonuçlarının, yakın bir zamanda gerçekleştirilecek olan yüksek düzeydeki ziyaretlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti. Açıklamaların, diğer konuların yanı sıra, güvenlik, enerji, siyasi konular ve iki ülkenin uluslararası toplumu ilgilendiren ve özellikle Doğu Akdeniz konusuyla ilgili genel algısı hakkında olacağını açıklığa kavuşturdu. Hristodulidis, Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin bundan sonraki dönemde nasıl olacağıyla ilgili açıklama yapılacağını belirtti. Herhangi bir Amerikan faktörünün faaliyetinin bulunup bulunmadığıyla ilgili soruya cevap veren Dışişleri Bakanı, Amerika tarafından güçlü ve eskiden gelen bir ilgi bulunduğunu ve barış gücü konusuna odaklandığını söyledi. Birleşik Devletler’in Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’taki Barış Gücü hakkındaki görüşmede bazı sınırlamalar ortaya koyduğuna dair görüşe yanıt vererek, sınırlamaların Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili olmadığını ve kriterlerin genellikle barış gücü misyonlarının işleyişiyle ilgili olduğunu belirtti. Hristodulidis, ilgili soruya cevap vererek, Amerika’nın Doğu Akdeniz’deki enerji gelişmeleriyle ilgili yaklaşımının bilindiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarına tam saygı duyulduğunu, bu çerçevede faaliyetler bulunduğunu ve Amerikan EXXON şirketinin büyük ilgisi olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı’nın Kasım ayında Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington’da biraraya gelmesi bekleniyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand