Hristodulidis, işbirliklerinin teşvik edilmesi hakkında görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell arasında dün gerçekleştirilen görüşmede

ele alınan temel konular, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesi ve Nikos Kocias’ın Aralık ayındaki Washington ziyaretinin önhazırlığı oldu. Daha öncesinde ise Amerikan yetkili, Nikos Hristodulidis’i kabul etmişti. Yunanistan’ın diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesinin, Dışişleri Bakanları Nikos Kocias ve Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs, İsrail ve Mısır’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerle, son zamanlarda bölgede yaşanan genel hareketliliğe dahil edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği konusundaki memnuniyetini ifade etti. Görüşmenin sonuçlarının, yakın bir zamanda gerçekleştirilecek olan yüksek düzeydeki ziyaretlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti. Açıklamaların, diğer konuların yanı sıra, güvenlik, enerji, siyasi konular ve iki ülkenin uluslararası toplumu ilgilendiren ve özellikle Doğu Akdeniz konusuyla ilgili genel algısı hakkında olacağını açıklığa kavuşturdu. Hristodulidis, Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin bundan sonraki dönemde nasıl olacağıyla ilgili açıklama yapılacağını belirtti. Herhangi bir Amerikan faktörünün faaliyetinin bulunup bulunmadığıyla ilgili soruya cevap veren Dışişleri Bakanı, Amerika tarafından güçlü ve eskiden gelen bir ilgi bulunduğunu ve barış gücü konusuna odaklandığını söyledi. Birleşik Devletler’in Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’taki Barış Gücü hakkındaki görüşmede bazı sınırlamalar ortaya koyduğuna dair görüşe yanıt vererek, sınırlamaların Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili olmadığını ve kriterlerin genellikle barış gücü misyonlarının işleyişiyle ilgili olduğunu belirtti. Hristodulidis, ilgili soruya cevap vererek, Amerika’nın Doğu Akdeniz’deki enerji gelişmeleriyle ilgili yaklaşımının bilindiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarına tam saygı duyulduğunu, bu çerçevede faaliyetler bulunduğunu ve Amerikan EXXON şirketinin büyük ilgisi olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı’nın Kasım ayında Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington’da biraraya gelmesi bekleniyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand