Hristodulidis, işbirliklerinin teşvik edilmesi hakkında görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell arasında dün gerçekleştirilen görüşmede

ele alınan temel konular, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesi ve Nikos Kocias’ın Aralık ayındaki Washington ziyaretinin önhazırlığı oldu. Daha öncesinde ise Amerikan yetkili, Nikos Hristodulidis’i kabul etmişti. Yunanistan’ın diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Doğu Akdeniz’deki işbirliğinin teşvik edilmesinin, Dışişleri Bakanları Nikos Kocias ve Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs, İsrail ve Mısır’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerle, son zamanlarda bölgede yaşanan genel hareketliliğe dahil edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Amerika’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği konusundaki memnuniyetini ifade etti. Görüşmenin sonuçlarının, yakın bir zamanda gerçekleştirilecek olan yüksek düzeydeki ziyaretlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti. Açıklamaların, diğer konuların yanı sıra, güvenlik, enerji, siyasi konular ve iki ülkenin uluslararası toplumu ilgilendiren ve özellikle Doğu Akdeniz konusuyla ilgili genel algısı hakkında olacağını açıklığa kavuşturdu. Hristodulidis, Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin bundan sonraki dönemde nasıl olacağıyla ilgili açıklama yapılacağını belirtti. Herhangi bir Amerikan faktörünün faaliyetinin bulunup bulunmadığıyla ilgili soruya cevap veren Dışişleri Bakanı, Amerika tarafından güçlü ve eskiden gelen bir ilgi bulunduğunu ve barış gücü konusuna odaklandığını söyledi. Birleşik Devletler’in Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’taki Barış Gücü hakkındaki görüşmede bazı sınırlamalar ortaya koyduğuna dair görüşe yanıt vererek, sınırlamaların Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili olmadığını ve kriterlerin genellikle barış gücü misyonlarının işleyişiyle ilgili olduğunu belirtti. Hristodulidis, ilgili soruya cevap vererek, Amerika’nın Doğu Akdeniz’deki enerji gelişmeleriyle ilgili yaklaşımının bilindiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarına tam saygı duyulduğunu, bu çerçevede faaliyetler bulunduğunu ve Amerikan EXXON şirketinin büyük ilgisi olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı’nın Kasım ayında Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington’da biraraya gelmesi bekleniyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand