Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmeler, New York’ta devam ediyor.

Kıbrıs sorunuyla ilgili birbiri ardına görüşmeler ve istişareler, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde, New York’ta devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, sürecin yeniden ısınmasına yönelik potansiyeli değerlendirme hedefiyle, tüm ilgili taraflarla görüşmeler gerçekleştiriyor. Antonio Guterres dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile kısa bir görüşme yaptı. Kurumumuz muhabirinden alınan bilgilere göre, Guterres ve Anastasiadis, Cuma günü yapacakları görüşme hakkında konuştu ve Guterres Anastasiadis’e bu görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Cuma günü yapılacak görüşmede, Guterres Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i kişisel danışmanı Jane Holl Lute’un temaslarının sonuçları hakkında bilgilendirecek ve müzakerelerin yeniden başlamasına dair perspektif ele alınacak. Dün gece Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Edoğan ile biraraya geldi. Genel Sekreter’in Sözcüsüne göre, Guterres, Birleşmiş Milletler’in Türkiye ile olan mükemmel işbirliğine övgüde bulundu ve Türkiye’nin 3,5 milyondan fazla mülteciye olan yardımlarına vurgu yaptı. Ayrıca görüşmede Suriye’deki durum ele alındı ve Guterres, 17 Eylül’de İdlib’de askersiz bölge oluşturulmasına dair varılan anlaşmayı selamladı. Guterres Perşembe günü Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Cumartesi günü ise Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile görüşme gerçekleştirecek.

Garantör güçler Yunanistan, Türkiye ve Britanya’nın Dışişleri Bakanları’nın New York’ta bu akşam gerçekleştireceği gayrı resmi görüşmenin son derece önemli olduğu düşünülüyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın inisiyatifiyle gerçekleştirilen görüşmenin, Türkiye’nin tezlerine ve niyetine açıklık getirmesine katkı sağlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu hakkındaki önemli temasları arasında, bugün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Perşembe günü ise Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile gerçekleştireceği görüşmeler de yer alıyor. Kıbrıs sorunu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın bugünkü görüşmesinin gündeminde de yer alıyor. Tayip Erdoğan dün gece sözde Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile görüşme gerçekleştirdi. Daha öncesinde ise Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile, 3 garantör ülkenin bugünkü görüşmesi çerçevesinde biraraya geldi. Özersay, müzakerelerdeki bazı konuların, Cran Montana’da kaldığı yerden devam edeceği izlenimini yaratmak isteyenlerin yanıldığını açıklamıştı. Defalarca tüketilen konuların görüşülmesine değil, yaratıcı yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu belirtti. Mevlüt Çavuşoğlu ise, twitter hesabında yayınladığı mesajda, Özersay ile önümüzdeki döneme dair durum değerlendirmesi yaptıklarını ifade etti.


3 garantör ülkenin Dışişleri Bakanları’nın görüşmesinin yanı sıra, Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında gereçekleştirilecek görüşme çerçevesinde, Nikos Hristodulidis ve Nikos Kocias dün gece New York’ta biraraya gelerek görüş alışverişinde bulundu. Hristodulidis, görüşmenin ardından Yunanistan ile koordinenin sürekli olduğunu belirtti. Yaklaşımın tamamen örtüştüğünü, ifade edilen tezlerin ortak olduğunu ve kimsenin iki ülkenin müzakerelerin yeniden başlamasına ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik arzusundan şüphe edemeyeceğini vurguladı. Bu sebepten dolayı tüm yönlere gönderilen mesajın açık ve net olduğunu söyledi. Hristodulidis, Kocias ile Doğu Akdeniz ülkelerinin faaliyetleri hakkında görüştüklerini ve yaratılan 3lü oluşumların, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yanı sıra, bölgede bulunan diğer devletlerin ilgisini çektiğini ifade etti. Bu çerçevede Perşembe günü New York’ta Bahreyn ile ilk 3lü görüşme gerçekleştirilecek ve hemen bir sonraki dönemde benzer görüşmeler yapılacak. Nikos Kocias ise, Hristodulidis ile Orta Doğu’ya doğru yolculukta Kıbrıs merkezli bir üçlü oluşum Sekretaryası yaratılması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi ve bunun Kıbrıs’ın jeopolitik rolünü güçlendireceğini vurguladı. Ayrıca artık birçok büyük gücün, Kıbrıs’ı Birleşmiş Milletler’in bir sorunu olarak değil, jeostratejik ve jeopolitik anlamda büyük öneme sahip bir ülke olarak gördüğünü dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:15

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand