20/9/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinin Avrupa Şemsiyesi altına alınması. Gazeteye göre Kıbrıs ile Mısır arasında doğu Akdeniz’de ilk kez deniz altı boru hattı inşası devletler arası anlaşması dün itibarıyla artık bir gerçek. Anlaşma ile koşulların uygulanmasını izleyecek ortak bir komite kurulacak ve özel durumların Avrupa Birliği koşullarında göğüslenmesi için de ortak bir planlama yapılacak. Söz konusu anlaşma ne kadar önemliyse Brüksel’in bu anlaşmaya ilişkin tavrı da o kadar önemli oldu. Avrupa Komisyonu’nun Enerji Genel Müdürlüğü temsilcisi Anne-Charlotte Bournoville dün anlaşmayı selamlarken sadece ifadesel dileklerle yetinmedi. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğal gaz arama, çıkarma ve değerlendirme çalışmalarına Avrupa Birliği’nin tam desteğini ifade etti. “Kıbrıs doğal gazının yeterli miktara ulaşınca Mısır, East-Med ve Avrupa Birliği’nde (yani Kıbrıs’ta) sıvılaştırma ile Avrupa Birliği’ne dış satımını destekliyoruz” dedi. Avrupa Birliği’nin çok iyi, hazır ve rekabetçi bir alıcı olacağına vurgu yaptı. Avrupalı temsilcinin bölgeyi, doğal gaz tedarikinin ciddi bir alternatif kaynağı ve koridoru olarak Avrupa Birliğinin enerji politikalarını farklılaştırmasına ciddi katkı yapacağı değerlendirmesinde bulunarak bölgenin bir doğal gaz merkezi ve aynı zamanda gelecekte doğal gaz tedarikçisi olarak gelişmesine desteği çok net bir mesajdı. Temsilci, Doğal gaz pazarı olarak Avrupa Birliği yatırımcılara doğal gaz konusunda istikrarlı ve güvenilir bir çıkış sağlarken, Doğu Akdeniz bölgesine coğrafi yakınlık ve kaynak büyüklüğü ile birleştiğinde, büyük kaynakların değerlendirilmesinde çok önemli yatırımları teşvik etmek için Brüksel ideal bir ortak haline geldiğini vurgu yaptı. Mısır Petrol Bakanı da enerjinin herkesin karşı çıkacağı yeni siyasi ortaklıklar için yeni fırsatlar yarattığı mesajı verdi. Anlaşma imzalanırken iki ülke bakanının birbirlerine “kardeş” olarak hitabı da Kıbrıs ile Mısır arasında enerji konularında işbirliği geliştirmede aralarındaki kişisel ilişkilerin düzeyini de ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis gideceği New-York’ta Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlaması sürecini ileri götürmede kararlı. Cumhurbaşkanı’nın müzakerelerin yeniden başlaması hedefiyle bazı hareketlenmelerde bulunacağı belirtilirken bu uğraşısında objektif zorlukların varlığına da dikkat çekiliyor. Sürece dahil çevrelerden hiçbiri Birleşmiş Milletler’in somut niyeti hakkında bir bilgiye sahip değil. Anastasiadis New-York’a müzakerelerin yeniden başlamasına yardımcı olacağına inandığı bazı hareketlerde bulunmak için gidiyor. Ancak puslu bir ortamda hareket ettiğini de biliyor. Bugünkü verili koşullarda New-York’ta dramatik bir gelişme öngörüsü de yok. Cumhurbaşkanı ve çalışma arkadaşları Lefkoşa’ya herhangi bir gelişme yaşlanmadan dönülmesini olasılık dışı görmüyor ve bunun çok sorunlu bir gelişme olacağı düşüncesini taşıyor. Bu nedenle de uzun bir süreden beridir birçok yan etkiye açık bir çıkmaz yaşanma olasılığına dikkat çekiyorlar.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi dün gündeme getirdiği Pomo’daki bir taşınmazın ucuza satılması konusuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Poma’da avulat Kosta Klidisi ve Jo Triandafillidis’in gerçek değerinin altında bir taşınması satın almalarının dışındaTapu Dairesi’nin ilgili genelgesi bir kez daha uygulandı. Neofitos Epaminonda Tapu Dairesi tarafından verilen onayla yargıda askıda olan ipotekli bir taşınmasın 250 bin avro karşılığı devir işlemlerinin yapılması konusunda konuşurken bu taşınmazın değerinin en az 410 bin avro olduğuna ilişkin şirket kaydı gördüğünü söyledi. Söz konusu taşınmazın 250 bin avroya satılması sonrası kendisine yaklaşık 450 bin avro da borç kaldı. Tapu Dairesinin satış onayı da Başsavcılığın “yeni bir görüşüne” dayalı olarak verildi. Başsavcı söz konusu genelgesinde Daire memurlarının o g,ne kadar olduğu gibi bu durumda Mahkeme kararı talep etmemelerini tavsiye etti. Baş savcının bu genelgesinin bir olayda daha kullanıldığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2017 yılı Temmuzuna göre bir ilerleme olmasının beklenmediğini söyleyen Cumhurbaşkanına yanıt veren AKEL Genel Sekteteri Andros Kipriyanu, Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununda gelişmeler olması için yoğun bir biçimde çalışmak zorunda olduğuna” vurgu yaptı. Kipriyanu Hükümetin son dönemlerde soruna ilişkin yaklaşımları hakkında da soru işaretleri yaratan bir tavır takındı ve “ön hazırlık yapılması gerektiğini söylemek yetmez. 15 aydır ne yapıyoruz? İki liderin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşmeleri öncesi uygun koşulların yaratılması için neden uğraşı ortaya konmadı?” dedi. Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ile kamuoyunu yapılacak görüşmelerden herhangi bir sonuç beklenmemesi konusunda olumsuz olarak önceden hazırlamaya çalıştığını da ifade etti. “Anlaşma olması hedefiyle müzakerelerin yeniden başlaması için çalışmak Anastasiadis’in görevidir” görüşünü dile getirdi ve sadece başarı dileğinde bulunmanın yetmediğine vurgu yaptı. Sonuçların kendisine bağlı olan kısmı için uğraş göstermesi ve Türkiye ile bütününde Türk tarafının işbirliği yapmamaları durumunda sorumluluğun mutlak bir biçimde onlarda olması gereğine dikkat çekti. Kipriyanu yeni bir başarısızlık durumunda tehlikelerin daha da büyük olacağı değerlendirmesinde ise Cumhurbaşkanı ile görüş birliği içinde olduklarını ifade etti. Sürecin başlamamasının ve çıkmazın uzamasının da tehlikeli olduğunun altını çizdi.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi özel eğitime gerek duyan çocuklara ilişkin Eğitim Bakanının tavrı. Gazeteye göre özel eğitime gerek duyan çocuklara yönelik Eğitim Bakanlığı hazır değil. Eylül ayı sonuna gelinirken Bakanlık bu çocukları sisteme entegre etmeye hazır olmadığı görünümü verdi. Kendilerine eşlik edecek kişiler henüz onaylanmadığı için bu çocukların bu yıl da evlerinde kalacak. Çocukların aileleri ise umutsuzluk içinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümetin yeni 1.5 milyar avroluk devlet tahvili ihracı sonrası Kıbrıs’ta kişi başına düşen borç miktarı 72 bin avroya yükseldi. İstatistik Dairesi ve Merkez Bankası verilerine göre Temmuz ayı sonunda kamu borçları 21,64 milyar avroydu. Hane halkı ile işletmelerin borcu da 37,54 avro düzeyinde bulunuyordu. Son devlet tahvilleri sonrası kamu borçları 23,14 milyara çıktı. Kmau ve özelin toplum borcu ise 60,68 milyar büyüklüğünde. Kıbrıs’ın toplam nüfusu 842 bin 155 olduğundan kişi başı borç miktarı 72 bin. Bu arada var olan programa göre bu yıl sonuna kadar kamu borçları için 713 milyon ödeme yapılacak. 2019 yılındaki ödeme ise 1.33 milyar.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kamusal alanda eğitimde yaşanan krizin çözülmesi yönünde ortaya çıkan umut. Gazeteye göre iki aydan beridir toplumu sarsan kamusal alanda eğitimde yaşanan krizin geleceği açısından bugün belirleyici olacak. Üç öğretmen sendikası SEK Genel Sekreteri’nin sorunun çözümü için yöntem konusunda ortaya koyduğu formüle ilişkin tavırlarını netleştirecek. SEK Genel Sekreteri Andreas Matsas’ın önerisi öğretmen sendikalarının Hükümetin 6 Eylül önerilerini kabulünü ve devamında da taraflar arasında görüş ayılıklarının giderilmesi için Eğitim Karma Personel Komisyonunda diyalogu öngörüyor. İlkokul öğretmenleri ve teknik okul öğretmenleri sendikaları öneriyi kabul yönünde olumlu. Ancak orta öğretmenler sendikası bünyesinde tepkiler var. Sendika bünyesinde DİKO eğilimli DİKİ grubu ve Yeni Pnoi grubu öneriye şiddetli bir biçimde karşı çıkıyor. AKEL yanlısı Prodevtiki de olumsuz bir tavır içinde. Orta Eğitim Öğretmenleri Sendikasının öneriyi reddi durumunda öğretmenler arasında bir çatışma yaşanmaması için geri kalan iki sendikanın da ona eşlik etmesi olasılık dışı değil. Durum bugün sendikaların merkez konseyi toplantıları sırasında netleşecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ ve AKEL Cumhurbaşkanlığının Kıbrıs sorununda yeni bir başarısızlık durumunda sorunun tartışma zeminin değişmesi olasılığı tespitine katılıyorlar. Ancak durumun şu an var olduğu gibi devamında da endişe duyuyorlar. DİSİ Başkanı Averof Neofitu yeni bir başarısızlığın yanı sıra Kıbrıs sorununda çıkmazın devamı konusunda da aynı tehlikenin var olduğuna dikkat çekti. Neofitu çıkmazdan çıkış yollarının acil bir biçimde bulunması gereğine işaret ederek zamanın Kıbrısrum tarafı lehine işlemediğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand