19/9/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi “Karanlıkta formül arıyorlar” başlığı altında kamusal eğitimde devam eden krizi çözme uğraşıları. Gazeteye göre dün akşam üç öğretmen sendikası temsilcileriyle bir araya gelen SEK Genel Sekreteri Andreas Matsas’ın kamusal alanda eğitimde yaşanan sorunların çözümü için üstlendiği girişim belirsiz. Matsas’ın öğretmen sendikalarıyla görüşmesinde, Hükümet ile sendikalar arasında eğitimcilerden alınan öğretim süresiyle ilgili zaman tanınması talebi olan tek görüş ayrılığı noktasında krizden çıkışa götürebilecek bir formül oluşturuldu. Geliştirilen düşünceye göre Hükümete, Hükümetin 6 Eylül önerisinde tüm geri kalan konularda anlaşma sağlanmasıyla bu konunun Karma Personel Komisyonu’na götürülmesi önerilecek. Sendikal örgütler de Matsas’ın önerisini Perşembe günü toplanacak yetkili organlarına götürme taahhüdünde bulundular. Ve burada ortak görüşe varılması durumunda Matsas önerisini Hükümete götürecek. Bu arada öğretmenlerin dün başlattıkları grev bugün de devam edecek. Öğretmen sendikalarının yetkili kurulları da yarın toplanarak bundan sonraki süreci ele alacak. Sendikaların değişken grev kararı alması da olasılıklar dahilinde. Bu arada sendikalar dün Meclis Başkanına da krizin aşılması için girişim üstlenmesi çağrısında bulundular. Tüm bunlar yaşanırken eğitim süresiyle ilgili yeniden yapılanmadan Hükümetin atıfta bulunduğu Sayıştay Başkanı dün öğretmenlerin kullandığı hastalık izinleriyle ve Kıbrıs ile Avrupa’da eğitimcilerin maaşlarıyla çalışma sürelerine ilişkin verileri kamuoyu ile paylaştı. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis’in notuna göre veriler hizmet yılına bağlı olarak ders verme süresindeki azalma ciddi çarpıklığı ortaya koyuyor. Mihayilidis “Hizmet yılına ya da yaşa göre iş yükünü azaltan sadece dokuz ülke var” tespitinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs dün10 yıllık Orta Vadeli Avrupa Bonosu’yla bir buçuk milyar avro borçlandı. Borçlanma %2,4 oranında bir faizle gerçekleşti. Kıbrıs bir milyar avro hedefi ile piyasaya çıkarken 5,5 milyar avroluk teklif aldı. İlk tekliflerde faiz oranı %2,6’yken yüksek talep nedeniyle bu oran %2,4’e geriledi. Bu faiz oranı da Kıbrıs’ın 2015 yılındaki borçlanmasından %1,8 daha düşük. Standart and Poors’un Kıbrıs’ın kredi kullanma derecesini yükseltmesi bu olayda Maliye Bakanlığına hedefine ulaşmada yardımcı oldu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Pomo’da bir taşınmaz malın ucuz bir fiyata el değiştirmesine olanak sağlayan gelişme. Gazeteye göre Tapu Dairesi’nin 2014 Ağustos ayında Başsavcının uzman görüşüyle yayınladığı genelgesi avukatı Kostas Kliridis ve Yeorgiyos Triandafilidis’e Pomo’da 2.359 metre karelik bir taşınmazı 250 bin avro karşılığı alma olanağı verdi. Oysa mal sahibinin aldığı uzman görüşüne göre taşınmazın değeri bunun hemen hemen iki katıydı. Taşınmaz mal da, mal sahibi olan Neofitos Epaminonda bilgilendirilmeden kayyum tarafından satıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs Haber Ajansı’na verdiği röportajında Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerde yeni bir başarısızlığın diyaloğun temelini kökten değiştireceğini söyledi ve “ bu bizim istediğimiz için olmayacak, gerek olaya dahil gerekse ilgili çevrelerde daha başka düşünceler olacağından olacak ve bu da en kötüsü olacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı 2017 Temmuzundan sonra herhangi bir değişiklik olup olmadığı sorusuna da “Resmi Türk açıklamalarını ya da sayın Akıncı ile 16 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz gayri resmi görüşmeyi dikkate alırsam yeni bir girişim üstlenmede ya da yeni bir zirve çağrısında bulunmada Genel Sekreteri cesaretlendirecek beklenen gelişmenin olmadığını söyleyeceğim” yanıtını verdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi yakıt fiyatlarında indirime gitme konusunda Hükümetin herhangi bir iradesinin olmaması. Gazeteye göre son üç yılda yakıt fiyatları %20 oranında arttı. Bu alandaki gelir, %50 devlet ve %50 de alanın ticaret zinciri arasında paylaşılıyor. Muhalefet partileri yakıttaki yüksek fiyat nedeniyle Hükümete ciddi eleştirilerde bulunurken Maliye Bakanı tahrik edici bir biçimde yakıtta vergilerin düşük olduğunu ve fiyatlarda indirime gitmenin söz konusu olmayacağını açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Kıbrıs ile Amerika Birleşik Devletlerinin ilişkilerinin son yıllarda geliştiğini söyledi. Birleşik Devletler Başkanı Trump’ın Kıbrıs ile ilgili bir atfını yorumlayan Sözcü “Kıbrıs’ın Birleşik Devletler’le ilgilileri son yıllarda sürekli bir biçimde yükseliyor” dedi. Sözcü devamla da “ Kıbrıs uluslararası sitemde bu doğrultuda rol istiyor. Bizim için önemli olan ortaklarımız ve müttefiklerimiz için de önemlidir” görüşünü dile getirdi. Sözcü bu ifadesiyle Anastasiadis Hükümetinin Amerika Birleşik Devletlerinin ve Amerikan çıkarlarının arkasına taktığını ortaya koydu.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalar. Gazeteye göre Elizabeth Spehar’ın dün Anastasiadis ve Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşemler Kran Montana’dan 14 ay sonra Kıbrıs sorununda durgunluğun devam ettiğini bir kez daha ortaya koydu. Spehar dün liderlerle gerçekleştirdiği görüşme sonrası Antonio Gutteres’in diyalogun başlaması için herhangi bir girişim üstlenmesinin söz konusu olmadığı izlenimi verdi. Spehar somut bir biçimde “ Yolu göstermek taraflara ve özel olarak da liderlere ve Kıbrıslılara düşer” dedi. Spehar önümüzdeki dönemde Kıbrıs sorununda birkaç rapor olacağını da ifade ederken “ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne bekleyeceği konusunda bir hisse sahip olmak için Guteres’ten rapor isteyecek” dedi. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Kıbrıs Haber Ajansına açıklamasında Genel Sekreteri cesaretlendirecek bir gelişme olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs ile Mısır arasında “Afrodit” yatağını deniz altından Mısır’daki doğal gaz sıvılaştırma rafinesine bağlayacak boru hattıyla ilgili devletler arası anlaşma bugün imzalanacak. Anlaşmayı Mısır Petrol bakanı Tarık Molan’ın Kıbrıslı mevkidaşı Yorgos Lakkotripis ile imzalayacağı anlaşma Doğu Akdeniz’de bu alanda imzalanan ilk anlaşma olacak. Mısır Petrol bakanı bunun için dün Kıbrıs’a geldi ve Kıbrıslı mevkidaşının eşliğinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından da kabul edildi. Bu görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Lakkotripis “anlaşma iki iki ülke arasında işbirliğinin çerçevesini ortaya koyacak ve bölgemizde Avrupa Birliği modelinde ilk anlaşma olacak” dedi. Lakkotripis devamla da “ Bu hat Avrupalı olacak çünkü Afrodit’ten Mısır’a gidecek doğal gaz ticari anlaşmalar sonrası sıvılaştırlmış gaz biçiminde Avrupa’ya gidecek. Ve bu da olduğunda Avrupa’ya güvenli enerji sağlama konusunda yardımcı olacak ilk kargo olacak” görüşünü ortaya koydu. Söz konusu anlaşmanın Mısır ile anlaşma yapmayan komşu ülkelere yardımcı olup olmayacağı sorusuna da “ Bu komşu ülkelerin nasıl işbirliği yapabilecekleri konusunda örnek olacaktır” yanıtını verdi. Lakkotripis açıklamalarında Afrodit doğal gazının bir kısmının iç tüketim amaçlı kullanılabileceğine de dikkat çekti. Bu gazın ticari amaçlı değerlendirilmesi için Hükümet tezlerini hazırlama aşamasında olduklarını ve konuyu tüm yanlarıyla ele almak için konsorsiyumu görüşmeye davet edeceklerini de duyurdu. Mısırlı Bakan ise anlaşmayı Kıbrıs ile Mısır arasında işbirliğinde bir dönüm noktası olarak niteledi. Bu arada Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bu gelişmeyi çok önemli olarak niteledi. Bakan bu arada enerji konusunda önemli anlaşmalar imzalamak için İsraille üçlü görüşmenin 20 Aralıka kadar gerçekleştirilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand