18/9/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile gerçekleştirdiği görüşmesi. Gazeteye göre dünkü Anastasiadis- Tsipras görüşmesinde Kıbrıs ile Yunanistan’ı meşgul eden konuların tümünde koordinasyon sağlandı. Kıbrıs sorununda, Anastasiadis ve Tsipras gelecek hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çerçevesinde New-York’ta gerçekleştirecekleri temaslar öncesinde hareket edecekleri parametreleri saptadılar. Atina ve Lefkoşa herhangi bir indirime gitmeden müzakerelerin başlamasına destek veriyor. Aynı anda Kran Montana’daki görüşmeler sonunda biçimlenen Guteres çevresini yeni evrenin başlangıç noktası olarak öne çıkarıyor. Tarafların karşılıklı olarak değerlendirdikleri olgu ise görüşmelerin yeniden başlamasını olumlayan gerekli koşulların olmadığıdır. Bununla birlikte daha net bir görüntünün New-York’taki temaslarda ortaya çıkacağı da kesin. Ancak temas programları ele alındığında hem Kıbrıs hem de Yunanistan tarafının temaslarında Kıbrıs sorununun temel konu olmayacağı kesin. Yapılacak temaslarda duruma bağlı olarak bölgesel ve enerji konuları gibi farklı konulara ağırlık verilecek. Anastasiadis ve Tsipras Kıbrıs Cumhuriyeti’nin programının Türkiye’nin her tür tahrikinden bağımsız olarak ilerlemesi konusunda da görüş birliği sağladı. Buna paralel Mısır ve İsrail ile üçlü işbirliği konusunda da ilerleyecekler ve bu konuda önümüzdeki üç aylık dönemi de planladılar. Aynı anda Mısır ve Fransa’nın katılımıyla dörtlü işbirliklerine de ağırlık verecekler. Avrupa- Türkiye ilişkilerinde ise, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği olmayacağı konusunda Fransa ile Almanya’nın bir sonuca vardıklarının kesin olarak görülmesi gerektiği değerlendirmesinde bulundular. Bunun bir sonucu olarak Türkiye ile daha başka işbirliği biçimleri aranması gerekecek. Bu da Kıbrıs ile Yunanistan’ın ortak politikalarını buna bağlı olarak yeniden yapılandırmalarını anlamına geliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye’de karar alıcılar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın kuzeyinden başlayıp Türkiye’nin Alanya, Anamur kıyılarına 11 deniz mili yaklaşan Navtexi ile arama kurtarma operasyonundan rahatsız. Söz konusu operasyon bir botun yolcularıyla birlikte denetimsiz bir biçimde Kıbrıs ile Türkiye arasında dolaşıyor olması haberi ile gündeme geldi. Larnaka arama ve kurtarma koordinasyon merkezi derhal bir Navtex yayınladı. Türk yetkililer bu durum karşısında büyük bir öfkeye kapıldı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi yarım yüzyıllık aradan sonra bir anne ve oğlun bir araya gelecek olması. Gazeteye göre 1967 yılında Kıbrıs’ta doğan ve bugün 51 yaşında olan John gerçek annesi ile buluşuyor. Jonh o dönem Amerikalı bir çift tarafından evlatlık olarak alınmış ve annesi onu yıllarca aramıştı. Anne Thalia Cohen şimdi Kanada’da yaşıyor. Oğlu ise Florida’da. Politis dün anne ve oğul arasında iletişim sağladı ve dün akşam ilk kez telefonda görüştüler. Annenin oğlunun izini kaybetmesi bir film konusu. Anne evli olmaksızın hamile kalmış ve baba bunu öğrenince anne ile tüm temasını koparmıştı. Daha sonra çocuğu üstüne almakla birlikte hiç ilgilenmemiş ve onunla hiç görüşmemişti. Jonh kendisini evlatlık alan annesinin ölümü sonrası bıraktığı bir belgeden kökeninin Kıbrıs olduğunu öğrenmiş ve annesini aramaya başlamıştı. Şimdi anne ve oğlun kısa bir sürede buluşması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis dün Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Hükümet adına teknik komitelerin Kıbrıslırum üyelerinden çalışmalarını yoğunlaştırmalarını istedi. Yapıcı bir ortamda gerçekleştirilen toplantıda bugünkü durum ve her komitenin çalışmaları ayrı ayrı değerlendirildi. Görüş alış verişinde bulunuldu. Politisin elde ettiği bilgilere göre Hükümetin çalışmaların yoğunlaştırılması talebine karşı birçok komite üyesi bürokratik engellerin aşılması için Hükümetin desteğine ve kaynağa gerek duyduklarını söyledi. Komitelerin Kıbrıslırum üyeleri dün bunun yanı sıra görüşmeler ve toplumlararası düzeyde yaratılan koşullarda amacın var olan hayal kırıklığına ve egemen olan durgunluğa rağmen görüşmelerin yeniden başlamasına yardımcı olacak bir biçimde her iki toplumdan daha fazla insanın yakınlaştırılması olduğu mesajını da aldılar. Gelinen aşamada Kıbrıs Hükümetinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin son raporunda ortaya koyduğu sivil toplumun çalışmalarının desteklenmesi çağrılarına yanıt vermek için teknik komiteleri yeniden güçlendirmeyi istediği değerlendirmeleri de var. Guteres raporunda bazı komitelerin çalışmalarına rağmen çoğunun atıl kaldığı tespitinde de bulunmuştu. Bu arada Komite üyeleri toplantı sırasında koordinasyon için düzenli toplantıların yapılması ve Cumhurbaşkanı’nın da süreçlere katılması yönünde arzu ifade ettiler. Toplumlararası düzeydeki girişimlerde başarı için siyasi iradeye gerek olduğu görüşünü de ortaya koydular.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “okullar kapalı ve Hükümet aranıyor” başlığı altında öğretmen sendikalarının grevi. Gazeteye göre öğretmenler gerek durulması halinde yasallık çerçevesinde kesintisiz bir mücadeleye hazır olduklarını açıkladılar. Üç öğretmen sendikası bugün başlayacak 48 saatlik grev öncesi bu mesajı verdi. Bununla birlikte bugünkü ve yarınki grevleri sonrası mücadeleye devam etmelerini gerek kılacak bir durumun kalmayacağı ve diyalogun başlayacağı umudunu da dile getirdiler. Bununla birlikte krizin aşılması için Hükümet tarafından herhangi bir hareket gözlemlenmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kıbrıs ekonomisini yatırım yapılır düzeye yükselttikleri için bayram yaparken İstatistik Dairesi verilerine göre 215 bin Kıbrıslı yoksulluk sınırları altında ve sosyal tecrit riskiyle yaşamaya devam ediyor. Bu rakamın yarısı günlük bazda temel ürünlere ulaşmada zorluk yaşıyor. Bu arada son beş yıl içerisinde aile gelirleri yıllık 6.104 avro geriledi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “48 saatlik eziyet” başlığı altında öğretmenlerin grevi. Gazeteye göre eğitimciler bugün ve yarın için tüm düzeylerde okulların tümünü kapatıyor. Binlerce öğrenci kurban durumunda ve aileler de zorluklar yaşıyor. Öğretmenler greve başlarken Altina’nın elde ettiği bilgilere göre bu son önlemleri olabilir. Sendikalarda bazı öğretmen grupları tepki ortaya koymaya başladı ve daha başka grev istemiyor. Diğer taraftan da SEK var olan krizin aşılması ve taraflar arasında diyalogun yeniden başlaması için perde gerisinde devreye girdi. Öğretmen sendikaları Perşembe günü bir araya gelecek ve bundan sonraki süreçle ilgili karar alacak. Bu arada Hükümet de daha önce sendikalarla Eylül ayı başında vardığı anlaşmadan geri adım atma niyetinde görülmüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’ya göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile “özel olarak verimli” bir görüşme gerçekleştirdi. Taraflar, Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlaması için New-York’ta gerçekleştirecekleri kritik görüşmeler öncesi koordinasyon için bir araya geldi. Atina ve Lefkoşa atacakları adımlarda görüş birliği sağlarken “ müzakerelerin Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulma amacıyla yeniden başlaması arzusu ve tezinde görüş birliği sağladı”. Ancak göstergeler olgular, Genel Sekreterin yakın bir gelecekte yeni bir girişim üstlenmesi için çok da iyi gitmediğini gösteriyor. Kıbrıs Haber Ajansı’nın New-York muhabiri diplomatik kaynakların Kıbrıs sorununda “ henüz uygun koşulların oluşmadığını” görüşünde oldukları haberini geçti. Diplomatlar, Genel Sekreterin Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde iki lideri ortak bir görüşmeye çağırma olasılığının uzak olduğu görüşünde. Birleşmiş Milletler’de var olan ve büyük bir olasılıkla her an Genel Sekretere sunulması beklenen Lut’un raporuna da yansıyacak olan görüntü Kran Monta’dan 15 ay sonra “henüz uygun koşulların oluşmadığı” yönünde.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand