Eğitim Bakanı'ndan eğitimcilere diyalog çağrısı

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, eğitim örgütlerinin Cumhurbaşkanı’nın çağrısına yanıt vererek, diyaloğa yer açacaklarına yönelik umudunu ifade etti.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, krizin çözülmesi için uzlaşı olması gerektiğini vurguladı. Sendika tarafının tüm tezlerini empoze etmeyi istemesinin söz konusu olmadığını belirtti. Prodromu, birçok haftadır eğitim örgütlerinin diyalog istediğini söylediğini ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müdahalesini talep ettiklerini hatırlattı. Bu durumun, Cumhurbaşkanı’nın eğitim örgütleriyle 4 saat boyunca görüşmesinin ve istişarelerin ardından 23 Ağustos önerisinin oluşmasından sonra yaşandığını sözlerine ekledi. Prodromu, 23 Ağustos’taki önerinin Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da aldığı ilk kararla yarı yarıya farklı olduğunu ileri sürdü. Hükümet sözcüsü, diyalog için yer açılırsa, uzlaşma sağlanması için zemin bulunup bulunmadığının ortaya çıkacağını vurguladı ve esas meselenin eğitim sisteminin modernleştirilmesi olduğuna dikkat çekti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, okullarda yeni dönemin sorunsuz bir şekilde başlaması için eğitimdeki krizin sona ermesini diledi. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gerginliğin neden oluştuğunun merak edilmeye değer olduğunu ve tepki için herhangi bir önlem almak için sebep bulunmadığını belirtti. Hükümetin taviz vererek, 4 Temmuz’da aldığı kararları yarı yarıya değiştirdiğini ve 23 Ağustos’da Cumhurbaşkanı’nın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yeni iyileştirilmiş öneriler sunduğunu açıkladı. Hükümetin, önerisini krize diyalog aracılığıyla çıkış yolu bulunacak şekilde oluşturduğunu söyledi. Ayrıca eğitimcilerle gerçekleştirilen birebir görüşmelerde, hükümetin yeni önerileri konusunda doğru bilgilendirilmedikleri saptadığını ve herkesin neden önlem alınması gerektiğini sorguladığını sözlerine ekledi. Eğitim Bakanlığı’nın hükümetin önerilerini eğitim örgütleriyle 2 Temmuz’da yapılan görüşmede ele aldığını ve bu görüşmede Sayıştay’ın kamu eğitimi ve derhal düzeltici önlemlerin alınması konusunda söyledikleriyle ilgili bilgilendirme yaptığını ifade etti. Eğitim Bakanı, eğitim örgütlerinin yaklaşık 300 eğitimcinin işsiz kalacağına dair iddialarının temeli olmadığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand