Eğitim Bakanı'ndan eğitimcilere diyalog çağrısı

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, eğitim örgütlerinin Cumhurbaşkanı’nın çağrısına yanıt vererek, diyaloğa yer açacaklarına yönelik umudunu ifade etti.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, krizin çözülmesi için uzlaşı olması gerektiğini vurguladı. Sendika tarafının tüm tezlerini empoze etmeyi istemesinin söz konusu olmadığını belirtti. Prodromu, birçok haftadır eğitim örgütlerinin diyalog istediğini söylediğini ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müdahalesini talep ettiklerini hatırlattı. Bu durumun, Cumhurbaşkanı’nın eğitim örgütleriyle 4 saat boyunca görüşmesinin ve istişarelerin ardından 23 Ağustos önerisinin oluşmasından sonra yaşandığını sözlerine ekledi. Prodromu, 23 Ağustos’taki önerinin Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da aldığı ilk kararla yarı yarıya farklı olduğunu ileri sürdü. Hükümet sözcüsü, diyalog için yer açılırsa, uzlaşma sağlanması için zemin bulunup bulunmadığının ortaya çıkacağını vurguladı ve esas meselenin eğitim sisteminin modernleştirilmesi olduğuna dikkat çekti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, okullarda yeni dönemin sorunsuz bir şekilde başlaması için eğitimdeki krizin sona ermesini diledi. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gerginliğin neden oluştuğunun merak edilmeye değer olduğunu ve tepki için herhangi bir önlem almak için sebep bulunmadığını belirtti. Hükümetin taviz vererek, 4 Temmuz’da aldığı kararları yarı yarıya değiştirdiğini ve 23 Ağustos’da Cumhurbaşkanı’nın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yeni iyileştirilmiş öneriler sunduğunu açıkladı. Hükümetin, önerisini krize diyalog aracılığıyla çıkış yolu bulunacak şekilde oluşturduğunu söyledi. Ayrıca eğitimcilerle gerçekleştirilen birebir görüşmelerde, hükümetin yeni önerileri konusunda doğru bilgilendirilmedikleri saptadığını ve herkesin neden önlem alınması gerektiğini sorguladığını sözlerine ekledi. Eğitim Bakanlığı’nın hükümetin önerilerini eğitim örgütleriyle 2 Temmuz’da yapılan görüşmede ele aldığını ve bu görüşmede Sayıştay’ın kamu eğitimi ve derhal düzeltici önlemlerin alınması konusunda söyledikleriyle ilgili bilgilendirme yaptığını ifade etti. Eğitim Bakanı, eğitim örgütlerinin yaklaşık 300 eğitimcinin işsiz kalacağına dair iddialarının temeli olmadığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand