Eğitim Bakanı'ndan eğitimcilere diyalog çağrısı

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, eğitim örgütlerinin Cumhurbaşkanı’nın çağrısına yanıt vererek, diyaloğa yer açacaklarına yönelik umudunu ifade etti.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, krizin çözülmesi için uzlaşı olması gerektiğini vurguladı. Sendika tarafının tüm tezlerini empoze etmeyi istemesinin söz konusu olmadığını belirtti. Prodromu, birçok haftadır eğitim örgütlerinin diyalog istediğini söylediğini ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müdahalesini talep ettiklerini hatırlattı. Bu durumun, Cumhurbaşkanı’nın eğitim örgütleriyle 4 saat boyunca görüşmesinin ve istişarelerin ardından 23 Ağustos önerisinin oluşmasından sonra yaşandığını sözlerine ekledi. Prodromu, 23 Ağustos’taki önerinin Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da aldığı ilk kararla yarı yarıya farklı olduğunu ileri sürdü. Hükümet sözcüsü, diyalog için yer açılırsa, uzlaşma sağlanması için zemin bulunup bulunmadığının ortaya çıkacağını vurguladı ve esas meselenin eğitim sisteminin modernleştirilmesi olduğuna dikkat çekti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, okullarda yeni dönemin sorunsuz bir şekilde başlaması için eğitimdeki krizin sona ermesini diledi. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, gerginliğin neden oluştuğunun merak edilmeye değer olduğunu ve tepki için herhangi bir önlem almak için sebep bulunmadığını belirtti. Hükümetin taviz vererek, 4 Temmuz’da aldığı kararları yarı yarıya değiştirdiğini ve 23 Ağustos’da Cumhurbaşkanı’nın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yeni iyileştirilmiş öneriler sunduğunu açıkladı. Hükümetin, önerisini krize diyalog aracılığıyla çıkış yolu bulunacak şekilde oluşturduğunu söyledi. Ayrıca eğitimcilerle gerçekleştirilen birebir görüşmelerde, hükümetin yeni önerileri konusunda doğru bilgilendirilmedikleri saptadığını ve herkesin neden önlem alınması gerektiğini sorguladığını sözlerine ekledi. Eğitim Bakanlığı’nın hükümetin önerilerini eğitim örgütleriyle 2 Temmuz’da yapılan görüşmede ele aldığını ve bu görüşmede Sayıştay’ın kamu eğitimi ve derhal düzeltici önlemlerin alınması konusunda söyledikleriyle ilgili bilgilendirme yaptığını ifade etti. Eğitim Bakanı, eğitim örgütlerinin yaklaşık 300 eğitimcinin işsiz kalacağına dair iddialarının temeli olmadığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:17

Son Haberler

25 Temmuz
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Tüm haberler

Video on Demand