31/8/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi “Anahtarları bugün teslim ediyor” başlığı altında Kooperatif Merkez Bankası’nın kapanıyor olması. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın çalışmalarının Helenik Banka geçişinin normal bir şekilde gerçekleşmesi için çalışmalar doruk noktasında. Helenik Bank Pazartesi günü Kooperatif Merkez Bankası’nın 172 şubesini devralacak. Eylül ayı sonuna dek 44 şubeyi kapatacak. 15 aylık sürede 56 şube daha kapanmış olacak. Şimdiden Kooperatif Merkez Bankası kapanacak ilk şubeler için müşterilerini uyardı. Bugün, Kooperatif Merkez Bankası şubelerinin işleyişinde son gün olacak ve öğleyin kapanmaları ile birlikte anahtarlarını Helenik Banka verecekler. Şubelerin Otomatik Para Çekme Makineleri Pazartesi gününden itibaren Helenik Bank ve Kooperatiflerin tüm kartlarını kabul edecek. Bir dönem müşterilere ayrı ayrı hizmet verilecek. Helenik Bank’ta kartlar Bankanın kendi kart işareti ve kooperatif kart işareti ile kabul edilecek. Bu arada Kooperatif çalışanlarından gönüllü işten ayrılacak olanların listesi dün netleşti. 1027 çalışan gönüllü olarak bir tazminat karşılığı işten ayrılacak. İşten ayrılacak çalışanlara toplamda 135 milyon avro tazminat ödenecek. Geri dönmeyen kredileri yönetmek için kurumda 420 memur çalışmaya devam edecek. Geri kalan 1213 çalışan da Helenik Bankası kadrolarına katılacak. Banka bunların 1100’ünü çalıştırma hakkına sahip. Kadro fazlaları tekrardan Kooperatif Merkez Bankasına dönecek. Bu arada Kooperatif Merkez Bankası genel kurulunda geri dönmeyen ve Kooperatifte kalacak olan 7 milyar avroluk krediyi yönetmek için bir yan şirket kurulması kararı alındı. Kooperatif Merkez Bankası 100 yılın üstünde yaşam sonrası Pazartesi günü artık bankacılık işlemi yapma hakkına sahip olmayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İstatistik Dairesi’nin yayınladığı ekonomiyle ilgili veriler Hükümet tarafından çok olumlu ve öngörülenlerden çok daha iyi olarak nitelendirildi. Hükümet Sözcüsü Ocak-Temmuz dönemi kamu ekonomi verilerinin yarım milyar avroluk bir artı gösterdiğini ve bunun da Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranının %2,6’ya denk geldiğini ifade etti. Geçen yıl aynı dönemde oranın ise %1,1 olduğuna dikkat çekti. Gelirlerin %9,1 oranında arttığını ve bunun ekonomideki büyüme sürecinden kaynaklanmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Giderlere atıfta bulunurken de devletin bu yedi aylık dönemde 1.5 milyar avroyu aşan sosyal politika uyguladığına vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitimde devam eden krize karşı öğretmen sendikalarının alacakları önlemler. Gazeteye göre eğitimde krizin aşılması için perde gerisinde çalışmalar devam ediyor. Birçok farklı düzeyde yoğun bir biçimde başlayan çalışmalar dün akşam geç saatlere kadar devam etti. Bununla birlikte kriz, okulların açılmasına da 24 saat kala varlığını sürdürüyor. Cumhurbaşkanının yeni önerisinin öğretmen sendikalarını tatmin etmediği görünümü var. DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun da dün ilk ve ortaokul öğretmen sendikaları başkanlarını dün acil bir biçimde bürosuna davet ettiği görüldü. Ancak sendikaların kararlı tavrı sonrası bu görüşme çok kısa sürdü. Meclis Başkanı Dimitris Silluris’in gündeme getirdiği ve sendikalar tarafından olumu karşılanan önerilerinin de bugün Cumhurbaşkanına iletilmesi bekleniyor. Sendikaların dün yönetim kurullarında almış oldukları önlemlerini bugün açıklaması bekleniyor. Öğretmenlerin ilk tepki olarak ders dışı etkinliklere katılmama kararı aldıkları belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Britanya’nın yeni Dışişleri Bakanı ile dün Viyana’da görüştü. Dışişleri Bakanı Hristodulidis kişisel twıtter hesabından yaptığı açıklamada görüşmede Kıbrıs sorununu ve Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkışı ile ilgili konuları görüştüklerini belirtti. Görüşme yılda iki kez gerçekleştirilen ve Avrupa’nın dış politikasıyla ilgili görüş alış verişlerinin yapıldığı Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı çerçevesinde gündeme geldi. Söz konusu toplantıya katılmak için Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da dün akşam Viyana’da olması bekleniyordu. Çavuşoğlu Avrupalı Bakanların bugün Birliği aday üye Dışişleri Bakanları ile gerçekleştirecekleri toplantıya katılacak. Türkiye’nin söylem düzeyinde de olsa geçen gün Avrupa reformlarını öne koyma tavrı sonrası bugünkü görüşme ilgiyle bekleniyor. Avrupalı Bakanlar dün Orta Doğu’daki gelişmeleri ve transatlantik ilişkileri ele aldılar. Bu arada Birlik Savunma Bakanları da dün PESCO olarak bilinen Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında kalıcı yapısal işbirliği konusunu tartıştılar.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis özünde eski pozisyonundan hareket etmeksizin eski önerilerini yeni paket içerisinde yeniden masaya koydu. Bu yaklaşım da kamusal alanda eğitimde ortaya çıkan soruna çözüm getirmiyor. Cumhurbaşkanının önerileri üç öğretmen sendikası tarafından reddedilen 23 Ağustos önerileri. Üç öğretmen sendikasının yönetim kurulları da dünkü toplantıları sonrası DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun ve Cumhurbaşkanının önerilerini reddetme kararı aldılar. Sendikalar yaptıkları ortak açıklamada Neofitu’nun önerilerinin Cumhurbaşkanının daha önce reddedilen 23 Ağustos önerilerinin aynısı olduğuna vurgu yaptılar. Sendikalar bu arada Meclis Çalışma ve Eğitim Komisyonlarının üyelerine krizin giderilmesi için ortaya koydukları uğraşı nedeniyle teşekkürlerini sundular. Bu arada DİSİ dışındaki partilerin ortak çözüm önerileri de masada. Cumhurbaşkanının bu önerileri kabul etmesi halinde soruna çözümü teşkil edecekler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün düzenlediği basın toplantısında eğitimde uzayan kriz ve bunun yeni eğitim yılına getireceği ciddi sorunlar nedeniyle partisinin ciddi endişe duyduğunu söyledi. Kipriyanı krizin Cumhurbaşkanı-DİSİ Hükümetinin tek yanlı kararı sonucu ortaya çıktığını ifade etti. Hükümetin onlarca yıldır izlenen yapısal yöntemleri ihlal ettiğini ve öğretmen sendikalarını buna tepki verme zorunda bıraktığını dile getirdi. Kipriyanu “Hükümetin politikalar saptama ve bunları tartışma hakkı vardır. Ancak sendikalar da aynı hakka sahiptir. Bugün ortaya çıkan kriz gibi krizlerden kaçınmak için onlarca yıldır var olan yapısal diyaloglar belirlenmiştir.” dedi. AKEL Genel Sekreteri herkesin izlediği bu yöntemi Anastasiadis’in ihlal ettğine ve bunu kibirli ve otoriter bir biçimde yaptığına dikkat çekti. Gelinen aşamada krizi ortadan kaldıracak adımları da onu yaratanların atması gereğine işaret etti. Kipriyanu Hükümetin bunu da DİSİ dışındaki partilerin önerdiklerini kabul ederek yapabileceğine vurgu yaptı.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Eğitimcilerde ilk çatlaklar” başlığı altında. Gazeteye göre eğitimde perde gerisinde tüm taraflar altın dengeyi bulmak ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yeni iyileştirilmiş önerisi ile durum normalleştirilmeye çalışılırken eğitimcilerin kampında ilk çatlaklar da görülmeye başlandı. İlk ve orta öğrenimde sendikalarda DİSİ yanlısı öğretmen grupları Protoporia ve Allagi sendika yönetim kurullarının kararları ile farklı düşüncede. Bu görüş ayrılıklarının eğitimde sendikal cepheyi bölmesi olasılık dışı değil. Bu durumun öğretmenlerin bundan sonra atılacak adımları belirlemek için karar almaya çağrılmalarıyla netleşmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 21 Ağustos’ta Limasol kazasına bağlı Agrida köyünde 48 yaşında bir çiftçinin demir çubuklarla yaralanması olayına karıştıkları gerekçesiyle tutuklanan üç Kıbrıslıtürk ve bir Romen’in olayla ilgisi olmadığı tespit edildi ve söz konusu kişiler beş gün sonra serbest bırakıldı. Darp edilen kişi ve durumu polise şikayet eden kişi dün Alitiya’ya tutuklanan kişilerin olayla herhangi bir ilişkisi olmadığını söyledi. Kendisinin , kendisini darp edenlerle ilgili doğru tarif verdiğini ancak yanlış kişilerin yakalandığını ifade etti. Bununla birlikte olay günü bölgede Türk plakalı bir araba gördüğünü ve bunu da polise söylemek zorunda olduğunu dile getirdi. Arabada olan kişilerin Agrida’da bir inşaatta çalıştıkları ve bölgedeki varlıklarının nedeninin de bu olduğu görüldü. Darbedilen kişi, yakalanan dört kişiyi kendisine darp edenler olarak tespit etmedi. Sonuçta darp olayına üç Kıbrıslıtürkün da katıldığı haberlerinin yalan haber olduğu ortaya çıktı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand