Eğitim Bakanı ve sendikalar arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi için çaba

Yeni okul döneminin açılmasına birkaç gün kala, Eğitim Bakanı ve eğitim örgütleri arasındaki anlaşmazlığa köprü kurulması için sürekli çaba sarfediliyor.

Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, krizin çözülmesi için aracı görevini üstlenerek, sabah saatlerinde eğitim örgütleriyle araştırma nitelikli iki görüşme gerçekleştirdi. Alınan bilgilere göre, görüşmelerde uzlaşmacı bir öneri ortaya çıktı. Şilluris sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giderek Anastasiadis’i bilgilendirdi. POED Başkanı Filyos Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, bu bilgileri doğrulamaktan veya yalanlamaktan kaçındı. Eğitim örgütlerinin şu anda sorunu yönetmeye çalıştığını ve bu büyük meselenin çıkış yolu bulması gerektiğini vurguladı.

Eğitim örgütleri bir sonraki adımlarını değerlendiriyor. POED ve OELMEK sendikalarının yönetim kurulları, durumu değerlendirmek ve grev olasılığı da bulunan bundan sonraki eylemlerine karar vermek için biraraya gelecek. Önümüzdeki hafta, yeni eğitim yılının başlamasının ardından, karar verilecek önlemler hakkında bilgilendirme yapmak ve onay almak için, 3 eğitim örgütünün genel kurulları yapılacak. Eğitimciler 3 Eylül’de okullardaki yerini alacak.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, eğitimdeki krize müdahale ederek, 23 Ağustos’taki önerinin yeniden masaya getirilmesini talep etti. Neofitu, Anastasiadis’in yöntemlerine tam destek idade ederek, Cumhurbaşkanı’nı diyalog eksikliğini reddederek, son zamanlarda eğitim örgütlerle gerçekleştirdiği iki görüşmeden dolayı tebrik etti. Aynı zamanda, başka hangi devlet liderinin bir konuya has problem için, iki kez sendikalacılarla görüştüğünü sorguladığını dile getirdi. DİSİ Başkanı, herkesin sorumluluğu olduğunu ve ülkeye en iyi yatırımın eğitimde reform olduğunu söyleyerek, bunu bir fırsat olarak niteledi. Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in 23 Ağustos’ta sunduğu önerinin, Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da karar aldığı önlemlerden net bir şekilde daha iyileştirilmiş olduğunu ileri sürdü. Neofitu, eğitim örgütlerine diyaloğa dönmeleri ve yıl sonuna kadar grev kararını ertelemeleri için çağrı yaptı. Devlet okullarının iyileştirme ve reforma ihtiyacı olduğunu ve şimdi bunun gerçekleşmesi için fırsat bulunduğunu dile getirdi.


Meclis’teki Çalışma ve Eğitim Komitelerinin bugün yapılması planlanan ortak toplantısı ertelendi. Eğitim Bakanı’na, krizin çözülmesi için sunulan 2 teklifin kabul edilmesi olasılığı bulunup bulunmadığını veya böyle bir niyet olup olmadığı konusunda,Cumhurbaşkanı ile istişare etmesine yönelik zaman verilmesi için, toplantının 48 saat ertelendiği belirtildi.  

Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, bugün kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin önlemlerinin ertelenemeyeceğini yeniden dile getirerek, öğrencilerin ve eğitimcilerin desteklenmesi için, devlet okullarının rasyonelleşme ve kaliteli iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bunun, hükümetin takip ettiği gidişat ve felsefe olduğuna dikkat çekti. Habyauris, yıllardır var olan problemlere çözümler bulunması için herkesin masaya oturması gerektiğinin altını çizerek, eğitim örgütlerine ilk adımı atmaları ve hükümetin önlemlerine karşı yapıcı antitezlerle diyaloğa gitmeleri için çağrı yaptı. Habyauris, sendikal örgütlerin eskiden beri sorunların görüşülmesi için diyaloğa gelmediğini veya hangi görüşmelere gideceklerini seçtiklerini belirtti. Eğitimcilerin en büyük sorununun değerlendirme ve hesap verme planlarının yanı sıra öğretim süresi ve sendikal süre olduğunu ifade etti. Değerlendirme planıyla ilgili 40 yıldır görüşmeler yapıldığını ancak eğitimcilerin yeni bir değerlendirme planı veya öğretim ve sendikal sürede değişiklik istemediklerini kaydetti. Eğitim örgütlerinin grev kararı almaları durumunda, Eğitim Bakanlığı’nın durumu yönetmenin yollarını bulmak için hukuk dairesinin uzman görüşüne başvuracağını açıkladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand