29/8/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi öğretmenlerin dünkü protesto yürüyüşü. Gazeteye göre dün eğitimde rasyonalleştirme önlemlerine tepkinin doruk noktasında 10 binin üzerinde öğretmen Cumhurbaşkanlığı Sarayı dışında toplanarak Hükümete ve topluma çok güçlü bir mesaj verdi. Protesto eylemine emekli öğretmenler, öğrenci velileri, öğrenciler öğretmenlere dayanışma ifade etmek için daha başka sendikal örgütler de katıldı. Eylem sırasında Hükümetin süreci yönetimine ve aldığı kararlara yönelik yoğun eleştiriler yöneltildi. Protesto edilen kişilerin odağında da Eğitim Bakanı Kostas Habiaouris vardı. Habiaouri binlerce öğretmenin, istifasını istedikleri haykırışlarını duydu. Bu olay da büyük önem taşıyor ve Bakan’ın öğretmenlerin tümü artık çok kızdıran bir öğeye dönüştüğü, onunla gelecekte uzlaşıcı çözümler arayışının imkansız noktasında çok zor olduğunu ortaya koydu. Dünkü yığınsal protesto eylemi geriye kutsal bir emanet olarak kararlılığı ve eğitimcilerin mücadeleye devam için birlik içinde olmalarını bıraktı. Artık dikkatler bugüne ve bundan sonraki gelişmelere dönmüş durumda. Eğitim Bakanı Kostas Habiaouris’in de katılacağı Meclis Eğitim ve Çalışma Komisyonlarının bugünkü ortak toplantılarında uzlaşıcı bir çözüm arayışları için zemin olup olmadığı görülecek. Meclis Çalışma Komisyonu’nun dünkü toplantısında DİSİ dışındaki partiler Hükümet önlemlerinin geri alınması ve yeni eğitim yılının normal bir biçimde açılması için yapılandırılmış bir diyalogun başlamasını önerdiler. Öğretmen örgütleri böylesi bir gelişmeyi kabule hazır olduklarını duyurdular. Ancak Eğitim Bakanı buna olumsuz yaklaştı ve Hükümetin önerilerinin geri çekilmeyeceği pozisyonundan kımıldamadı. Öğretmenlerin dünkü çok güçlü mesajları ve DİSİ dışındaki partilerin ortak pozisyonları sonrası top şimdi Hükümet’te. Öğretmenlerin bundan sonra alacakları önlemleri belirlemek amacıyla sandığa gitmeleri öncesi Hükümetin ortaya koyacağı tavrı bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yurttaşlar Hareketi Kıbrıs Hükümetinden Britanya üs statüsünde bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının geri verilmesini istemesini talep etti. Yurttaşlar İttifakı söz konusu talebi gündeme 3-6 Eylül tarihlerinde Lahey Adalet Divanında Mavriniku’yu konusunun ele alınışında aralarında Kıbrıs’ın da bulunacağı 22 ülkenin görüş açıklayacak olması nedeniyle getirdi. Divanda Britanya’nın Mavriniku’daki askeri üsleri konusu ele alınacak. Yurttaşlar İttifakına göre Kıbrıs’taki Britanya üsleri de sömürgecilik döneminin bir kalıntısı ve asla meşru ve egemen değiller. Bu nedenle de ortadan kaldırılmaları gerekiyor. İttifaka göre şimdi Lahey Adalet Divanında görüşülecek Mavrinikiyu’daki Britanya üsleri konusu Kıbrıs için de büyük bir önem taşıyor. Divanın koyacağı uzman görüşü de Kıbrıs’taki Britanya üslerinin statüsü konusunda tarihi bir örneği teşkil edecek.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi “Güçlü mesaj güçlü görev” başlığı altında öğretmen sendikalarının dünkü protesto yürüyüşü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Politis Radyosuna konuşan AKEL Kıbrıs Büro Sorumlusu Tomazos Çelebi Kıbrıs sorununda sürecin başlaması durumunda birkaç hafta içerisinde gelecek için bir perspektifin olup olmayacağının görüleceğini söyledi. Çelebi şu anda Kıbrıs sorunun nereye gittiğine ilişkin risklerin olduğunu, Eylül ve Ekim aylarının süreçte çok kritik aylar olacağını belirtti ve “ şu anda bizi başka konular meşgul etse de ve Kıbrıs sorunu güncel olmasa da bu sorunu birkaç hafta sonra önümüzde bulacağız” dedi. Çelebi Kıbrısrum tarafının takvimle ilgili pozisyonu hakkında konuşurken de görüşmelerin devamının sağlanması durumunda bunun nedeninin takvim olmayacağını belirtti. Genel Sekreterin istediği şekliyle sürecin doğası gereği kısa süreli olacağına dikkat çekti. Genel Sekreterin Kıbrıs sorununda adım atmaması halinde bunun Kıbrıs halkı için bütününde olumlu sonuçları olmayacağına vurgu yaptı. Var olan statükonun onlarca yıldan beridir üzerinde anlaşma sağlanmış olunan iki bölgeli iki toplumlu federasyon yönünde değişemeyeceğinin tespiti durumunda bugünkü durumda da kalınamayacağı ve çok daha acılı olacak olan daha başka çözümler aranacağı değerlendirmesinde bulundu. Çelebiye göre Kıbrıs sorununda adım atılmaması durumunda bunun kısa süreli ilk etkisinin Barış Gücü ile ilgili olabileceğini söyledi. Genel Sekreterin Ekim ayı ortasına kadar Güvenlik Konseyine rapor sunma durumunda olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs sorununda sürecin başlamaması durumunda Barış Gücü’nde değişiklikler konusunun Ocak ayında çok daha yoğun gündeme geleceğini ifade etti. Yeni bir başarısızlık durumunda doğrudan ticaret olgusunun yeniden gündeme gelmesinin beklenebileceğini belirtti. Kıbrısla ilgili olmayan daha başka nedenlerden yasadışı devletin tanınmasını ise beklemediğini dile getirdi. Buna yerine 2004’te olduğu gibi statüsünün yükseltilmesine çalışılacağı değerlendirmesinde bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Despotluğa karşı halk denizi” başlığı altında öğretmen sendikalarının dünkü yürüyüşü. Gazeteye göre binlerce öğretmen dün “ Elinizi eğitimden çekiniz. Diyalog eşittir demokrasi” sloganlarıyla yürüdü. Dünkü yürüyüşe öğretmenlerin yanı sıra dayanışma için öğrenciler, veliler ve toplumda tanınmış ve tanınmamış çok sayıda yurttaş da katıldı. Cumhurbaşkanlığı bulvarı insandan bir nehre dönüştü. Herkesin amacı kamusal alanda eğitimi savunmaktı. Katılımcılar yürüyüş sürecinde sürekli bir biçimde Eğitim Bakanı’nın istifasını da talep ettiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kooperatiflere ait binaların bulundukları topluluklar yararına kullanılacakları açıklaması sonrası Dromolakşa ve Derinya harekete geçerek bu açıklamanın pratiğe dönüşmesi için çağrıda bulundular. Derinya Belediyesi kooperatif binasına talip olurken Cumhurbaşkanı’nın Trodos bölgesindeki binaların yerleşim birimleri tarafından kullanılacağı açıklamasına atıfta bulundu. Derinya Belediyesi binanın onu toplum yararına yaratanlara geri verilmesini istedi. Belediye binayı alan eksikliği olan kütüphane olarak değerlendirme arzusunda. Bu arada Dromolakşa’da Kooperatif şubesinin kapanması kararına tepkiler oluştu. Belediye Başkanı bu tepkileri dile getirirken AKEL ve DİSİ belediye meclis gruplarının da desteğini aldı. Şubenin kapanmasıyla Dromolakşa-Meneu’da yaşayan 8 bin kişinin bankasız kalacağına dikkat çekildi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim alanında yaşanan sorunlar ve Meclis’in tavrı. Gazeteye göre Meclis ağlanacak ve gülünecek bir halde. Eğitim sektöründe yaşanan kriz partilerin ve milletvekillerinin partisel çıkarlar ve karşıtlık temelinde hareket ettiklerini ortaya koydu. Meclis Çalışma ve Eğitim Komisyonlarının toplantılarında komik durumlar yaşandı. Aynı konunun aynı başrol oyuncularıyla Meclis’in farklı iki komisyonunda iki gün boyunca tartışıldığı görüldü. AKEL kurnazca bir girişimle konuyu kendi başkanlığını yaptığı Meclis Çalışma Komisyonu’nun gündemine yazdırdı. Bunu yaparken de gülünç gerekçeler ileri sürdü. AKEL bu süreçte Meclis kürsüsünü kullanmak istedi. Ancak Eğitim Komisyonu Başkanı DİSİ milletvekili Kiryakos Hacıyannis Hükümeti savunmak için Komisyonu toplantıya çağırmadı. Daha sonra da partisinin onayı ile bir gündem hazırlayarak Komisyonu toplantıya çağırdı. Komisyon toplantılarının gündemine belirleme hakkı da mutlak bir biçimde Komisyon Başkanına ait. Hacıyannis’in bu tavrı nedeniyle AKEL kurnazca konuyu Çalışma Komisyonu’nun gündemine aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yeni şafak gazetesi Türkiye’nin Kıbrıs’ta işgal bölgesinde askeri deniz üssü kurma yönünde daha önce var olan önerisini yeniden gündeme getirdi. Bu yönde öneri ilk kez 2009 yılında Baf’ta Andreas Papandreu askeri hava üssü kurulmasıyla gündeme gelmişti. Hükümet yanlısı gazeteye göre Türkiye Deniz Kuvvetleri bu konuda Dışişleri Bakanlığına öneride bulundu. Üssün Britanya üsleri temelinde, yani, egemen bir üs olarak kurulmasını istedi. Gazeteye göre bu üs yasadışı devletin egemenlik haklarının ve Türkiye’nin doğu Akdeniz’de haklarının savunulmasını güvence altına alacak. Denizde enerji bölgelerinin işgalini de engelleyecek. Türkler konuyu Münhasır Ekonomik Bölge konusuyla da bağlantılı kıldılar. Birleşik Devletler, Britanya ve diğer batı ülkelerinin bölgedeki askeri varlığına dikkat çektiler. Bu arada Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu söz konusu gazetenin haberini yorumlamayı reddetti. Prodromu Lefkoşa’nın şu anda Ankara’dan beklediği tek şeyin Kıbrısrum tarafının yapmış olduğu gibi müzakerelerin kesildiği noktadan Guteres çerçevesinde yeniden başlaması yönünde olumlu tavır alması olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler’e olumlu yanıt verilmesini beklediklerini ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand