Eğitimcilerin protesto yürüyüşü bu akşam

Yeni okul döneminin açılmasından birkaç gün önce eğitimdeki kriz devam ediyor.

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK, Mesleki Öğretmenler Sendikası OLTEK ve İlköğretim Öğretmenleri Sendikası POED, bu akşam saat 6’da ortak protesto eylemi yapacak. Eğitimciler, öncelikle PASİDİ sendikasının merkez ofisinde toplanacak ve sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yürüyüş gerçekleştirecek. Eğitim örgütleri, yarın son verileri değerlendirerek bir sonraki faaliyetlerini belirleyecek. 3 Eylül’de, eğitimciler okullara gidecek ve 5 Eylül’de greve gidip gitmeyeceklerine karar verecek. Hükümet, eğitimin çıkarının dogmatik tutumlar ve çatışmalarla değil, yoğun ve verimli bir diyalog aracılığıyla başarılabileceğini anlamaları için eğitimcilere çağrı yaptı. Sendika başkankarı, hiçbir zaman diyaloğu reddetmediklerini vurguladı. Ayrıca davet edildikleri takdirde, eğitimin karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesi hedefiyle olumlu cevap vereceklerini belirtti.

Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, hükümetin teşvik ettiği rasyonelleşme ile, eğitime giden tek bir euro’luk fonun bile azaltılmayacağını vurguladı. Habyauris, kurumumuza yaptığı açıklamada, bu hafta sonuna kadar, öğrencilerin güvenlik ve sağlık konuları için, özel eğitim ve öğretim için ayrıca kreşlerde bulunan oyun alanlarındaki spor tesisleri için ayrılmış milyonlarca euro için açıklamalar yapılacağını belirtti. Maliye Bakanlığı yönetim ve personel dairesinin güven raporunda, eğitim alanındaki durumun trajik olarak nitelendiğine dikkat çekerek, önümüzdeki 5 yıl içinde daha büyük bir kriz yaşanmaması için rasyonelleşme önlemleri alınması gerekliliğine vurgu yaptı. Eğitim Bakanı, hükümetin eğitimcilerin yaptıkları işe saygı gösterdiğinin ve onur duyduğunun altını çizdi. Ancak çok az eğitimcinin, sosyal medyada kullandıkları ifadelerle, sektörün adını karaladıklarını söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand