28/8/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim alanında yaşanan krizle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre eğitim sektöründeki savaç bugün sokaklara iniyor. Binlerce eğitimci büyük bir protesto etkinliği çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyecek. Bu arada öğretmen sendikalarının 3 Eylül’de normal bir biçimde okullarında olacakları yönünde verdikleri güvenceye rağmen endişeler de doruk noktaya çıkmış durumda. Çünkü sendikalar bundan sonraki adımlarını yarın incelemeye alacaklarını mesajını verdiler. Okulların açılmasıyla birlikte de öğretmenler grev dâhil alınacak önlemler konusunda karar vermek için sandığa gidecek. İlk Okul Öğretmenleri Sendikası Başkanı Filios Filaktu Filelefteros’a yaptığı açıklamada alınacak önlemlerin öğrencileri etkilememesi ve onlara zarar vermemesi yönünde öğretmenlerin görüşünü paylaştı. Öğretmenlerin bugünkü yürüyüşü ise saat 18’de Kamu Çalışanları Sendikası önünden başlayacak ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda sona erecek. Yürüyüşün sona erdiği alanda kurulacak kürsüden öğretmen sendikaları liderleri ve eylemi destekleyen örgüt temsilcileri konuşmalar yapacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün eğitimde yaşanan karşıtlığın siyasi partiler tarafından kullanılmasını kınadı. Cumhurbaşkanı yaptığı yazılı açıklamada somut olarak “Eğitim alanındaki çatışmayı siyasi bir parti teşvik ediyor” dedi. Öğretmenlere destek veren bir futbol takımının örgütlü taraftarlarına atıfta bulundu. Cumhurbaşkanı açıklamasında eğitimde tasarruf ve eğitim sisteminin iyileştirilmesi için öğretmenlerle diyalog arzusunu da dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler’in hizmet birimlerinin resmi belgelerinde dahi Türkçe yasadışı yer isimlerinin kullanılması yoğun düşünceye neden oldu ve endişe yarattı. Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak Meclis’e gönderdiği bir yanıt mektubunda Birleşmiş Milletlerin küresel çapta bir ağı olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Program’ında yasadışı Türkçe yer isimlerinin kullanılmasının ilk kez olmadığını belirtti. Söz konusu programın yönetimine Birleşmiş Milletler’in üst düzey yöneticileri de katılıyor. Konu gündeme Meclis’te yaptığı konuşmayla Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis tarafından getirildi. Perdikis’in Meclis aracılığıyla gönderdiği mektubunda Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e, Mağusa’ya bağlı Limnia köyünde yel değirmenlerinin korunması için ortaya konan programda köyün adı yerine, Türklerin yasadışı olarak koydukları “Mormenekşe” adını kullandığı bilgisini verdi. Perdikis Bakan’dan konuyla ilgili bilgi sahibi olup olmadığı ve bunun alışageldik bir pratik olup olmadığı konusunda Meclis’e yazılı bilgi vermesini istedi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi öğretmen sendikalarının bugün gerçekleştireceği protesto yürüyüşü. Gazeteye göre öğretmen sendikaları bugünkü protesto yürüyüşüne büyük yatırım yaptı. Sendikalar Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde sonlanacak bugünkü protesto yürüyüşün büyüklüğü ve heyecanın mücadeleleri açısından büyük önem taşıyacağı görüşünde. Bugünkü yürüyüşe katılımın Temmuz ayında Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirdikleri eylemden üç kat daha fazla olmasını bekliyorlar. Bugünkü yürüyüşün ana sloganı “Devlet okullarının dağıtılmasına büyük bir HAYIR”. Sendikalar dün bugünkü eylemde giyilmesi için bu sloganın yer aldığı binlerce tişört dağıttı. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün yazılı bir açıklama yaparak “Öğretmenlere saygıya ve onların onurlarını hedeflemediğini” belirterek bugünkü eylemi teşvik eden olgularla ilgili şüphe belirtti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise AKEL’i tarif ederek bugünkü yürüyüşün bir parti güdümlü olduğunu ve belli amaçlarla gündeme getirildiğine dikkat çektiler. Orta Öğrenim Öğretmenleri Sendikası OELMEK ise dün yaptığı açıklamada bugünkü yürüyüşün kitleselliğinin ikinci kez düşünmesi ve yeni öğrenim yılında diyalogun yeniden başlaması ve alınan önlemleri geri çekmesi için Cumhurbaşkanı üzerinde siyasi bir baskı yaratacağı görüşünü ortaya koydu. Bu arada Meclis Çalışma Komisyonu bugün olağanüstü toplanarak durum değerlendirmesi yapacak. Meclis Eğitim Komisyonu da yarın toplanacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis Kooperatif Merkez Bankası’nın çöküş nedenlerini araştırma amacıyla oluşturulan komiteye ikinci kez ve dört saat süren bir ifade daha verdi. Odisseas’ın ifade verirken yanında 55 de belge de vardı. Sayıştay Başkanı Banka’nın çöküşüne ve kapanmasına yol açan yapılan yanlışları ve kendi ifadesinde yapılmayan çalışmaları dile getirdi. Banka’nın hisse senetlerinin parasız dağıtılmasına odaklandı. Konuyla ilgili Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis’i suçladı. Maliye Bakanı’nın Banka’nın geri dönmeyen kredilerini yönetim için seçilen Altamira konusunda da hem Bakanlar Kuruluna hem de yatırımcılara yalan söylediğini ileri sürdü. Bazı kredi borçlarının Maliye Bakanı’nın onayı ile silindiğini belirtti.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “sıkıştılar ve yalana başvuruyorlar başlığı altında eğitim alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı panik halinde eğitim alanında yaşanan gelişmelerle ilgili AKEL’i suçladı ve AKEL’in bu alandaki çatışmayı teşvik ettiğini ileri sürdü. AKEL ve İlk Okul Öğretmenleri Sendikası Cumhurbaşkanı’nın bu yaklaşımını “hakaret” olarak nitelediler. Öğretmenlerin yürüyerek demokrasi, onur ve eğitimde kalite istiyorlar. Eylemlerini ise birçok parti ve sendika destekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Kıbrıs sorununda gerçeğin saati yaklaşıyor. Kıbrıs sorunun geleceği Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres’in Kıbrıs sorununda yeni bir girişim üstlenme konusunda alacağı karara göre belirlenecek.” dedi. Stefanu “bu kritik saatlerde Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler kararlarında belirlenenler ötesinde diğer çözümler için her tartışmayı net bir biçimde hariç tutarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tarif ettiği şekilde bir diyaloga dahil olmaya hazır olduğu mesajı vermesi büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde gerek Dışişleri gerekse Kıbrıslırum müzakereci tarafından yapılan açıklamalar doğru yönde yapılan açıklamalardır.” Görüşünü de dile getirdi. Stefanu diğer taraftan Guteres’in kararlarının yapılan açıklamalar tarafından belirlenmeyeceğini, Lut’un ilgili taraflarla temaslarını tamamladıktan sonra hazırlayacağı rapora göre belirleneceğine dikkat çekti. Guteres’ın raporu ve kararları ilgili tarafların tezlerini ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin müzakerelerin yeniden başlaması için sunduğu koşulları karşılayıp karşılamadığını ortaya koyacağını ifade etti. Bu arada Britanya Başbakanı Tereza Mey milletvekili Tereza Vilers’e 12 Temmuz tarihinde gönderdiği bir mektupta “geçen yaz Kran Montana’da iki Kıbrıslı lider ve üç garantör güç irleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin desteğiyle çözüme hiçbir zaman olmadığı kadar çok yaklaştılar” dedi. Mey mektubunda devamla “tüm taraflar kayda değer cesaret ve bağlılık gösterdiler ve tüm taraflar anlaşmanın sağlanması için çalıştılar. Ancak bir çözüme ulaşmanın mümkün olmamasından hayal kırıklığınızı ve görüşmelerde önemli ilerlemeler sağlandığı değerlendirmelerinizi de anlıyorum.” Görüşünü ortaya koydu. Mey bu arada Hükümeti’nin adil ve kalıcı bir çözümün mümkün olduğuna inandığını ve bu hedefe yönelik çalışmaya devam edeceğini de dile getirdi. “Basit olmadığını biliyoruz: tüm tarafların güven yaratması gerekiyor. Aynı zamanda görüşmelerin yeniden başlanması ve bir anlaşma için tüm tarafların esneklik göstermesi, irade ortaya koyması ve uzlaşma gerekiyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile 17 Nisan’da görüştüğümüzde çözüm arayışlarında atabileceği adımları ele aldık” dedi. Mey bu arada bundan sonra atılacak adımların kararını Kıbrıslı iki toplumun alacağını da dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand