Hükümet ve eğitim sendikaları atacağı adımları belirliyor.

Hükümet ve eğitim örgütleri, eğitim alanındaki sorunların çözülmesi için ortaya konulan çabaların çıkmaza girmesinin ardından, atacağı bir sonraki adımlarını belirliyor.

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK, Mesleki Öğretmenler Sendikası OLTEK ve İlköğretim Öğretmenleri Sendikası POED yarın yapılacak basın açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı’nın önerisini neden reddettiğini açıklayacak, Salı akşamı ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru protesto yürüyüşü gerçekleştirecek. Çarşamba günü eğitim sendikaları bir sonraki adımlarını belirlemek için ortak toplantıda biraraya gelecek. Toplantıda grev kararının alınma olasılığı açık bulunuyor. Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, eğitimcilerin okullara gitmesi ancak görevlerini yerine getirmemesi durumunda, tepki verilmesi ve durumun yönetilmesi için çeşitli yöntemler inceleniyor.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim reformuna ve devlet okullarının rasyonelleşmesine devam etmeye kararlı olduğunu açıkladı. Habyauris, Politis Gazetesi’ne verdiği röportajda, eğitim örgütlerinin hükümet önerisini reddetmesi konusundaki üzüntüsünü diye getirdi. Ayrıca, eğitim örgütlerinin temsilcileri ve Cumhurbaşkanı arasında yapılan müzakerenin sonucu olan bir öneriyi reddettikleri için sendikalara eleştirilerde bulundu. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin muafiyetleri konusunda ise, insan kaynaklarında 550 eğitimciye denk gelen bir müsriflik yapıldığını ve bunun bedelinin yıllık 52,7 milyon euro’ya ulaştığını belirtti. Habyauris, hükümetin önerdiği önlemlerin yatay olduğunu ve yükün belirli eğitimci gruplarında toplanmaması için, tüm birimleri etkilediğini kaydetti. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nın kararının tüm muafiyetlerin sadece %13’üyle ilgili olduğunun altını çizdi. Hükümetin hiçbir şekilde eğitim örgütlerinin ortadan kaldırılmasını arzu etmediğini ve her iş alanında sendikacılığın gerekli ve zorunlu olduğunu vurguladı. Habyauris, Eğitim Bakanlığı’nın yeni okul döneminin sorunsuz bir şekilde başlaması için tüm gerekli eylemlerde bulunduğu konusunda güvence verdi. Atanmaların yapıldığını, kitapların okullara götürüldüğünü ve Bakanlığın yetkili komitelerinin, okul binalarının güvenliğiyle ilgili gerekli kontrollerde bulunduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand