Hükümet ve eğitim sendikaları atacağı adımları belirliyor.

Hükümet ve eğitim örgütleri, eğitim alanındaki sorunların çözülmesi için ortaya konulan çabaların çıkmaza girmesinin ardından, atacağı bir sonraki adımlarını belirliyor.

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK, Mesleki Öğretmenler Sendikası OLTEK ve İlköğretim Öğretmenleri Sendikası POED yarın yapılacak basın açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı’nın önerisini neden reddettiğini açıklayacak, Salı akşamı ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru protesto yürüyüşü gerçekleştirecek. Çarşamba günü eğitim sendikaları bir sonraki adımlarını belirlemek için ortak toplantıda biraraya gelecek. Toplantıda grev kararının alınma olasılığı açık bulunuyor. Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, eğitimcilerin okullara gitmesi ancak görevlerini yerine getirmemesi durumunda, tepki verilmesi ve durumun yönetilmesi için çeşitli yöntemler inceleniyor.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim reformuna ve devlet okullarının rasyonelleşmesine devam etmeye kararlı olduğunu açıkladı. Habyauris, Politis Gazetesi’ne verdiği röportajda, eğitim örgütlerinin hükümet önerisini reddetmesi konusundaki üzüntüsünü diye getirdi. Ayrıca, eğitim örgütlerinin temsilcileri ve Cumhurbaşkanı arasında yapılan müzakerenin sonucu olan bir öneriyi reddettikleri için sendikalara eleştirilerde bulundu. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin muafiyetleri konusunda ise, insan kaynaklarında 550 eğitimciye denk gelen bir müsriflik yapıldığını ve bunun bedelinin yıllık 52,7 milyon euro’ya ulaştığını belirtti. Habyauris, hükümetin önerdiği önlemlerin yatay olduğunu ve yükün belirli eğitimci gruplarında toplanmaması için, tüm birimleri etkilediğini kaydetti. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nın kararının tüm muafiyetlerin sadece %13’üyle ilgili olduğunun altını çizdi. Hükümetin hiçbir şekilde eğitim örgütlerinin ortadan kaldırılmasını arzu etmediğini ve her iş alanında sendikacılığın gerekli ve zorunlu olduğunu vurguladı. Habyauris, Eğitim Bakanlığı’nın yeni okul döneminin sorunsuz bir şekilde başlaması için tüm gerekli eylemlerde bulunduğu konusunda güvence verdi. Atanmaların yapıldığını, kitapların okullara götürüldüğünü ve Bakanlığın yetkili komitelerinin, okul binalarının güvenliğiyle ilgili gerekli kontrollerde bulunduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand