Hükümet ve eğitim sendikaları atacağı adımları belirliyor.

Hükümet ve eğitim örgütleri, eğitim alanındaki sorunların çözülmesi için ortaya konulan çabaların çıkmaza girmesinin ardından, atacağı bir sonraki adımlarını belirliyor.

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK, Mesleki Öğretmenler Sendikası OLTEK ve İlköğretim Öğretmenleri Sendikası POED yarın yapılacak basın açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı’nın önerisini neden reddettiğini açıklayacak, Salı akşamı ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru protesto yürüyüşü gerçekleştirecek. Çarşamba günü eğitim sendikaları bir sonraki adımlarını belirlemek için ortak toplantıda biraraya gelecek. Toplantıda grev kararının alınma olasılığı açık bulunuyor. Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, eğitimcilerin okullara gitmesi ancak görevlerini yerine getirmemesi durumunda, tepki verilmesi ve durumun yönetilmesi için çeşitli yöntemler inceleniyor.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, eğitim reformuna ve devlet okullarının rasyonelleşmesine devam etmeye kararlı olduğunu açıkladı. Habyauris, Politis Gazetesi’ne verdiği röportajda, eğitim örgütlerinin hükümet önerisini reddetmesi konusundaki üzüntüsünü diye getirdi. Ayrıca, eğitim örgütlerinin temsilcileri ve Cumhurbaşkanı arasında yapılan müzakerenin sonucu olan bir öneriyi reddettikleri için sendikalara eleştirilerde bulundu. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin muafiyetleri konusunda ise, insan kaynaklarında 550 eğitimciye denk gelen bir müsriflik yapıldığını ve bunun bedelinin yıllık 52,7 milyon euro’ya ulaştığını belirtti. Habyauris, hükümetin önerdiği önlemlerin yatay olduğunu ve yükün belirli eğitimci gruplarında toplanmaması için, tüm birimleri etkilediğini kaydetti. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nın kararının tüm muafiyetlerin sadece %13’üyle ilgili olduğunun altını çizdi. Hükümetin hiçbir şekilde eğitim örgütlerinin ortadan kaldırılmasını arzu etmediğini ve her iş alanında sendikacılığın gerekli ve zorunlu olduğunu vurguladı. Habyauris, Eğitim Bakanlığı’nın yeni okul döneminin sorunsuz bir şekilde başlaması için tüm gerekli eylemlerde bulunduğu konusunda güvence verdi. Atanmaların yapıldığını, kitapların okullara götürüldüğünü ve Bakanlığın yetkili komitelerinin, okul binalarının güvenliğiyle ilgili gerekli kontrollerde bulunduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

25 Temmuz
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Tüm haberler

Video on Demand