Eğitimdeki kriz devam ediyor.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, eğitim örgütlerinin reddettiği önerinin, aynı örgütlerle oluşturulduğunu ve hükümetin önerisi olmadığını açıkladı.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan görüşmeyi yapıcı olarak niteleyerek, nihai metinde yer alan önerilerin yarısının, eğitim örgütlerinin talepleri olduğunu ve hükümetin bu talepleri kabul ettiğini vurguladı. Somut olarak, eğitim örgütlerine verilmesine karar verilen yardıma değinerek, bu yardımın hükümetin en baştaki önerisinde yer almadığını belirtti. Hükümetin niyetinin, muafiyetlerden para tasarrufu yapılması değil, devlet okullarını iyileştirecek ve güçlendirecek programlara ve eylemlere para tahsis edilmesi olduğunu yeniden dile getirdi. Eğitimcilerin greve gitmesi olasılığı karşısında hükümetin nasıl karşılık vereceği sorusuna yanıt veren Prodromu, grev hakkına saygı duyulduğunu ancak kamu hizmetinin işleyişine yönelik yasalar ve kurallar bulunduğunu vurguladı. Grev devam etmezken, görevini yerine getirmeyi reddetme durumunda, kuralların uygulanacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ortaya koyduğu yeni hükümet önerisinin, eğitim örgütleri tarafından reddedilmesinin ardından, eğitimdeki kriz devam ediyor. Durum tamamen çıkmaza sürüklenirken, iki taraf da pozisyonunu değiştirmemeye devam ediyor. Eğitim örgütleri, 28 Ağustos Salı akşamı, protesto yürüyüşünün ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı dışındaki eylemin planlandığı gibi gerçekleştirileceğini vurguladı. Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Yannos Sokratus, eğitimcilerin ilk günden itibaren okullarında olacağını ancak okullar açıldıktan sonra, bir dizi önlem alacaklarını açıkladı. Alınacak ilk önleme göre, orta eğitimdeki okulların yönetim gruplarının, yeni öğretim yılının başlamasından itibaren her gün yaptıkları toplantıları gerçekleştirmeyeceklerini belirtti. İlkokul Öğretmenler Sendikası POED Başkanı Filyon Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin maaş artışlarıyla ilgili sunduğu öneriyi, eğitimciler için hakaret olarak niteledi. Hükümet önerisinin kamusal eğitimi iyileştirmediğine vurgu yaptı. Filyos Filaktu, önerinin eğitim örgütleriyle birlikte oluşturulmadığını, hükümet tarafından hazırlandığını ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantıda görüşüldüğünü ileri sürdü. Buna paralel olarak, eğitim örgütlerinin antitezler sunarak, uzlaşıların elde edilmesi için büyük çaba ortaya koyduğunu belirtti. Filaktu, yeni okul döneminin başlamasının tehlikede olup olmadığına dair sorulan soruya ise şimdiye kadar grev kararı alınmadığı cevabını verdi. Herhangi bir kararın, eğitim örgütlerinin Merkez Yönetim Kurulları tarafından önümüzdeki Çarşamba günü alınacağını söyledi. Şu anda örgütlerin 28 Ağustos’ta yapılacak yürüyüşe odaklandığını sözlerine ekledi. Ayrıca eğitim örgütlerinin grev de dahil olmak üzere tüm yasal yollardan tepki göstereceği mesajını gönderdi.


Eğitim Bakanı, eğitim örgütlerinin Cumhurbaşkanı’nın önerisinin reddedilmesi konusundaki üzüntüsünü ifade etti. Ayrıca tekliflerin artık geçerli olmadığını vurguladı. Eğitim Bakanlığı’nın yeni öğretim yılının sorunsuz bir şekilde başlaması için tüm gereken eylemlerde bulunduğunu açıkladı. Okullara personel atanması sürecinin, Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da aldığı kararlar temelinde tamamlandığını belirtti. Eğitim Bakanı dün internet sitesinde, eğitimin tüm düzeyleri için yer değişmelerin ve yerleştirmelerin tam listesini yayınladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand