Eğitimdeki kriz devam ediyor.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, eğitim örgütlerinin reddettiği önerinin, aynı örgütlerle oluşturulduğunu ve hükümetin önerisi olmadığını açıkladı.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan görüşmeyi yapıcı olarak niteleyerek, nihai metinde yer alan önerilerin yarısının, eğitim örgütlerinin talepleri olduğunu ve hükümetin bu talepleri kabul ettiğini vurguladı. Somut olarak, eğitim örgütlerine verilmesine karar verilen yardıma değinerek, bu yardımın hükümetin en baştaki önerisinde yer almadığını belirtti. Hükümetin niyetinin, muafiyetlerden para tasarrufu yapılması değil, devlet okullarını iyileştirecek ve güçlendirecek programlara ve eylemlere para tahsis edilmesi olduğunu yeniden dile getirdi. Eğitimcilerin greve gitmesi olasılığı karşısında hükümetin nasıl karşılık vereceği sorusuna yanıt veren Prodromu, grev hakkına saygı duyulduğunu ancak kamu hizmetinin işleyişine yönelik yasalar ve kurallar bulunduğunu vurguladı. Grev devam etmezken, görevini yerine getirmeyi reddetme durumunda, kuralların uygulanacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ortaya koyduğu yeni hükümet önerisinin, eğitim örgütleri tarafından reddedilmesinin ardından, eğitimdeki kriz devam ediyor. Durum tamamen çıkmaza sürüklenirken, iki taraf da pozisyonunu değiştirmemeye devam ediyor. Eğitim örgütleri, 28 Ağustos Salı akşamı, protesto yürüyüşünün ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı dışındaki eylemin planlandığı gibi gerçekleştirileceğini vurguladı. Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Yannos Sokratus, eğitimcilerin ilk günden itibaren okullarında olacağını ancak okullar açıldıktan sonra, bir dizi önlem alacaklarını açıkladı. Alınacak ilk önleme göre, orta eğitimdeki okulların yönetim gruplarının, yeni öğretim yılının başlamasından itibaren her gün yaptıkları toplantıları gerçekleştirmeyeceklerini belirtti. İlkokul Öğretmenler Sendikası POED Başkanı Filyon Filaktu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin maaş artışlarıyla ilgili sunduğu öneriyi, eğitimciler için hakaret olarak niteledi. Hükümet önerisinin kamusal eğitimi iyileştirmediğine vurgu yaptı. Filyos Filaktu, önerinin eğitim örgütleriyle birlikte oluşturulmadığını, hükümet tarafından hazırlandığını ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantıda görüşüldüğünü ileri sürdü. Buna paralel olarak, eğitim örgütlerinin antitezler sunarak, uzlaşıların elde edilmesi için büyük çaba ortaya koyduğunu belirtti. Filaktu, yeni okul döneminin başlamasının tehlikede olup olmadığına dair sorulan soruya ise şimdiye kadar grev kararı alınmadığı cevabını verdi. Herhangi bir kararın, eğitim örgütlerinin Merkez Yönetim Kurulları tarafından önümüzdeki Çarşamba günü alınacağını söyledi. Şu anda örgütlerin 28 Ağustos’ta yapılacak yürüyüşe odaklandığını sözlerine ekledi. Ayrıca eğitim örgütlerinin grev de dahil olmak üzere tüm yasal yollardan tepki göstereceği mesajını gönderdi.


Eğitim Bakanı, eğitim örgütlerinin Cumhurbaşkanı’nın önerisinin reddedilmesi konusundaki üzüntüsünü ifade etti. Ayrıca tekliflerin artık geçerli olmadığını vurguladı. Eğitim Bakanlığı’nın yeni öğretim yılının sorunsuz bir şekilde başlaması için tüm gereken eylemlerde bulunduğunu açıkladı. Okullara personel atanması sürecinin, Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da aldığı kararlar temelinde tamamlandığını belirtti. Eğitim Bakanı dün internet sitesinde, eğitimin tüm düzeyleri için yer değişmelerin ve yerleştirmelerin tam listesini yayınladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:18

Son Haberler

07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Larnaka aşı merkezinde sabah saatlerinde gerginlik yaşandı
13:36
Hristaki: Aşılama programına zaman tanımak için koruma önlemlerine uyulması gerekiyor
13:35
Pittatzis bugün komite önünde ifade verecek
13:34
basın özetleri 07.05.21
13:33
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand