25/8/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim alanında uzlaşı arayışlarının çıkmaza girmesi. Gazeteye göre eğitimde tam bir cepheden savaş yaşanıyor. Hükümet ile öğretmen sendikaları arasında diyalog perde gerisinde dahi tam olarak kapandı. Sendikalar Hükümetin son önerisini oy birliğiyle reddetti. Bunun bir sonucu olarak öğretmenler hızlı bir biçimde 28 Ağustos günkü yürüyüşe hazırlanıyor. Yürüyüşe ilişkin diğer sendikalar da öğretmen sendikalarının etrafında bütünleşmiş durumda. Yürüyüş Kamu Çalışanları Sendikası önünden başlayacak ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda sona erecek. Üç öğretmen sendikası daha sonraki eylemlerini de 29 Ağustos’ta açıklayacak. Bu arada sendikalar dün okul müdürlerine, Eğitim Bakanlığının yeni öğrenim yılının planlanması amacıyla 30 Ağustos tarihi için kendilerine yaptıkları toplantıya katılmamaları çağrısında bulundular. Elde edilen bilgilere göre öğretmenler 3 Eylül günü okulların açılışında büyük bir olasılıkla okullarda olacaklar. Eylemlerinin düzeyini kendi birimleri içinde yükseltecekler. Bu arada Hükümet de dün diyalogu durdurduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra okulların Bakanlar Kurulu’nun onaylamış olduğu temelde açılmaya hazır olduğunun güvencesini verdi. Hükümet, sendikalara yaptığı son önerilerin artık geçerliliği olmadığını da ifade etti. Sendikaların okul müdürlerini Eğitim Bakanlığında toplantıya katılmamaları çağrısını değerlendirirken de göreve icabet etmemenin sonuçları olacağı uyarısında bulundu.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs son yıllarda enerji alanına özel bir ağırlık verdi. Halihazırda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde bir platformun keyfini çıkarmakta ve yakın zamanda güney deniz bölgesinde daha fazlasını görme umudu taşımaktadır. Enerji alanı Kıbrıs Cumhuriyeti için ek bir değeri oluşturmaktadır ve bu kendisine, daha önce tartışma dışı olan komşu ülkelerle diyalog kanalları açmıştır. Buna paralel Avrupa düzeyinde büyük yatırımlara yönelik tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Ancak Kıbrıs’ın enerji alanında büyük planlar yaptığı saatlerde önemli bir boşluk da ortaya çıktı: Enerji alt yapılarının korunmasında eksilik var. Hidro karbon bulunmasıyla gerek şu anda var olan gerekse gelecekte var olan enerji tesisleri kaderlerinin merhametine bırakılmış durumda. Kıbrıs Cumhuriyeti bunlara gerekli güvenliği sunmada pratik zorluklar yaşıyor. Münhasır Ekonomik Bölgesini korumada bu pratik zorluk İtalyan ENİ şirketinin araştırma gemisinin kış dönemindeki çalışmaları sırasında net olarak görüldü. Şirketin geldiği ülkenin kendi gemisini ya da sondaj platformunu koruma arzusu göstermemesi durumunda pusuda bekleyen ülke, ki bu durumda Türkiye devreye giriyor. Türkiye deniz güçlerinin hareketi Kıbrıs’ın denizde kendi savunma gücüne sahip olmamasından kaynaklanıyor. Bunun için de Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde bundan sonraki gelişmeler Türk tahriklerinin hangi noktaya kadar ulaşacağını da gösterecek.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi eğitimde Hükümet ile sendikalar arasındaki diyalogun çıkmaza girmiş olması. Gazeteye göre eğitimde krizin aşağı çekilme umutları yitirildi. Öğretmen sendikaları ortak toplantılarında Hükümetin yeni çnerisine oybirliği ile “hayır” deme kararı aldı. Sendikaların söz konusu kararı sonrası Hükümetin önerisi de geçerliliğini yitirdi. Sendikalar dikkatlerini 28 Ağustos’taki yürüyüşe çevirirken katılımcıları Kıbrıs’ın her köşesinden eylem alanına taşımak için gerekli düzenlemeleri de yaptılar. Eyleme katılacağını ifade eden binlerce kişi var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yasadışı devletin sözde dışişleri bakanı Kudret Özersay’ın barikatlarla ilgili geçen günkü Kıbrısrum tarafından olumlu yaklaşım bekledikleri açıklamasını yorumlayan gelişmeler hakkında iyi bilgi sahibi bir kişi Kıbrısrum tarafının konuyla ilgili taahhütlerine bağlı olduğunu söyledi. Kıbrıs Haber Ajansına konuşan söz konusu kişi Derinya Barikatı’nın açılması için Kıbrısrum tarafının kendi üstüne düşen çalışmaları uzun bir süre önce tamamladığını ve Türk tarafının Barikatların Açılması için iki Toplumlu teknik Komite’ye karşı üstlendiği taahhüdünü yerine getirmesini bölgedeki Türk mevzisinin yerinin değiştirilmesini beklediğini ifade etti. Aynı kaynak Kıbrıs’ta görev yapan yabancı diplomatların Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk siyasetçilerle bir ay önce Derinya Barikatı’na ziyaretlerinin planladığını ancak Türk tarafının bunu geçersiz kıldığını da açıkladı. Lefke-Aplıç barikatıyla ilgili olarak ise çalışmaların üzerinde anlaşmaya varılan yönteme ve İki toplumlu ortaklığın Avrupa Birliği finansmanı temelinde yoğun bir biçimde devam ettiğini söyledi. Kaynağa göre bu alanda da özgür bölgedeki çalışmalar tamamlandı ancak Türk tarafı barikatın açılma tarihini geriye atma uğraşısı içerisinde.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi eğitim alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre üç öğretmen sendikası Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in son önerisini reddetme kararı aldı ve şimdi tüm dikkatlerini 28Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gerçekleştirecekleri yürüyüşe odakladı. Öğretmen sendikalarının daha başka tepki önlemleri de açıklamaları bekleniyor. Hükümet ise yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu’nun daha önce almış olduğu kararları uygulamaya sokacağını duyurdu ve tehditlerini harekete geçirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Haber Ajansına bilgi veren kaynaklar Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall Lut’un Kıbrıs sorununa dahil çevrelerle görüşmeleri sonrası raporunu 17 Eylül civarında sunmasını beklediklerini ifade ettiler. Lut’un 11 Eylül’de Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile görüşmesi bekleniyor. Eyl,ül ayının ilk on günü içerisinde Londra’da da Britanya Dışişleri Bakanı Jeremi Hand ve Avrupa İşlerinden sorumlu Bakan Alan Dagkan ile bir araya gelecek. Lut 13 Eylül’de de Brüksel’e giderek Avrupa Birliği’nin Dış Politika Sorumlusu Federika Mogerni ile görüşecek. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Birleşimiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde 23 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile görüşecek. Bir Hükümet kaynağı da Ağustos ayı başında Kıbrıs Haber Ajansına bilgi verirken Lefkoşa’nın, Genel Sekreterin istemesi durumunda genel kurul çalışmaları sonrası Anastasiadis ve Kıbrıstürk toplum lideri Mustafa Akıncı ile ortak bir görüşme gerçekleştirmesini de olasılık dışı görmediğini söylemişti. Bu arada Hükümet Sözcüsü dün, Türkiye’nin ihlallerine karşı Kıbrıs’ın girişimlerde bulunduğunu açıkladı. Sözcüye göre devletin yetkili hizmetleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarından hakları yakından izliyor ve yapılması gereken yerler nezdinde gerekli girişimleri yapıyor. Sözcü bu konuda gelişmelerle ilgili yorum yapmama ve sorumluluk yüklememe oyununa katılmama yönünde eski politikanın devam ettiğini de söyledi. Sözcü Kıbrıs’ın her enerji programı hem de daha başka konularda önleyici politikalar izlediğini de duyurdu.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

11 Mayıs
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Tüm haberler

Video on Demand