Türkiye'de tutulan iki Yunan askeri serbest bırakıldı.

Yaklaşık 6 aydır Türk topraklarına girdikleri suçuyla Edirne’deki hapishanede yasa dışı olarak tutulan iki yunan askeri Angelos Mitretodis ve Dimitris Kuklacis serbest bırakıldı.

İki asker sabah 3 sularında, Başbakanlık helikopteriyle, Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos’un ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Konstantinos Floros eşliğinde Edirne’den Selanik’e ulaştı. Havaalanında ailelerinden başka Savunma Bakanı Panos Kammenos, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis ve Genelkurmay Başkanı Alkiviadis Stefanis tarafından karşılandı. Dün iki askerin serbest bırakılma talebini inceleyen mahkeme, casusluk suçu bulunmadığını sadece yasak askeri bölgeye girme suçunun bulunduğunu ve daha fazla hapiste kalmalarına neden olmadığına karar verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, iki askerin aileleriyle telefon görüşmesi gerçekleştirerek, çocuklarıyla gurur duymaları gerektiğini söyledi. İki askerin ailesi de kendisine devletin ilgisi ve desteği için teşekkür etti. Savunma Bakanı Panos Kammenos, telefon aracılığıyla Türkiye’deki mevkidaşı Hulusi Akar ile görüşerek, son gelişme hakkındaki memnuniyetini ifade etti. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kammenos, Hulusi Akar’ı Yunanistan’a davet etti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, 15 Ağustos Kutsal Meryem’in Ölüm Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, ülkesinin herkese karşı sınırlarını, milli egemenliğini ve Avrupa Birliği topraklarını savunmaya kararlı olduğunun altını çizdi. Pavlopulos, dönemin kritikliğinin ve bölünmenin dev maliyetini bilerek, kırılmayan birlik şartları altında, Yunanistan’ın bunu yapacağını vurguladı. İki Yunan askerinin serbest bırakılmasının, Türkiye’nin Yunanistan ile olan iyi komşuluk atmosferinin tam olarak düzelmesi için, takip etmesi gereken yolu gösterdiğini belirtti. Pavlopulos, Türkiye’nin Yunanistan’dan daha fazla destek bulmayacağını ve sadece dürüstlüğüne inanmasının yeterli olduğunu ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:19

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand