Türkiye'de tutulan iki Yunan askeri serbest bırakıldı.

Yaklaşık 6 aydır Türk topraklarına girdikleri suçuyla Edirne’deki hapishanede yasa dışı olarak tutulan iki yunan askeri Angelos Mitretodis ve Dimitris Kuklacis serbest bırakıldı.

İki asker sabah 3 sularında, Başbakanlık helikopteriyle, Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos’un ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Konstantinos Floros eşliğinde Edirne’den Selanik’e ulaştı. Havaalanında ailelerinden başka Savunma Bakanı Panos Kammenos, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis ve Genelkurmay Başkanı Alkiviadis Stefanis tarafından karşılandı. Dün iki askerin serbest bırakılma talebini inceleyen mahkeme, casusluk suçu bulunmadığını sadece yasak askeri bölgeye girme suçunun bulunduğunu ve daha fazla hapiste kalmalarına neden olmadığına karar verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, iki askerin aileleriyle telefon görüşmesi gerçekleştirerek, çocuklarıyla gurur duymaları gerektiğini söyledi. İki askerin ailesi de kendisine devletin ilgisi ve desteği için teşekkür etti. Savunma Bakanı Panos Kammenos, telefon aracılığıyla Türkiye’deki mevkidaşı Hulusi Akar ile görüşerek, son gelişme hakkındaki memnuniyetini ifade etti. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kammenos, Hulusi Akar’ı Yunanistan’a davet etti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, 15 Ağustos Kutsal Meryem’in Ölüm Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, ülkesinin herkese karşı sınırlarını, milli egemenliğini ve Avrupa Birliği topraklarını savunmaya kararlı olduğunun altını çizdi. Pavlopulos, dönemin kritikliğinin ve bölünmenin dev maliyetini bilerek, kırılmayan birlik şartları altında, Yunanistan’ın bunu yapacağını vurguladı. İki Yunan askerinin serbest bırakılmasının, Türkiye’nin Yunanistan ile olan iyi komşuluk atmosferinin tam olarak düzelmesi için, takip etmesi gereken yolu gösterdiğini belirtti. Pavlopulos, Türkiye’nin Yunanistan’dan daha fazla destek bulmayacağını ve sadece dürüstlüğüne inanmasının yeterli olduğunu ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:19

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand