14/8/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim sektöründe dün yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Hükümet ve öğretmen sendikalarının ilk pozisyonlarında ısrar etmeleri ve bunun sonucu ortak bir nokta bulamamaları nedeniyle eğitim karanlığa gömülüyor. Cumhurbaşkanı’nın Eğitim Bakanı ile beklenen görüşmesi sadece Cumhurbaşkanı’nın taraflar arasında diyaloğun girmiş çıkmazdan kurtarılması için yeni uğraşılara müdahalede bulunmak niyetinde olmadığı haberlerini teyit etti. Hükümet Sözcüsü, Hükümetin eğitim zamanının rasyonalizasyonu kararlarından bazılarını geri çekmesi diye bir durumun söz konusu olup olmadığı sorusuna yanıt verirken Bakanlar Kurulunun kararlarını almış olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı’nın Eğitim Bakanı ile görüşmesi sırasında Bakan Kostas Habiaouris’in bu günlerde diyalog için eğitimcilere yeni bir davetiye göndermesi kararı alındığını ifade etti. Bu kararı da “son uğraşı” olarak niteledi. Taraflar arasında herhangi bir temas noktası tespit edilemediğini öğretmen sendikalarından OELMEK Başkanı Yannos Sokratus da sosyal medyadan duyurdu. Sokratus Hükümet ile sendikaların 27 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirdikleri toplantıda almış oldukları kararları aynı yolla yorumlamadıklarına dikkat çekti. Şu anda “bazılarının tüketmeleri için bir zaman olmadığına” ve eğitim yılının sorunsuz olarak başlaması için sorunun kaynağı olan Bakanlar Kurulu’nun tek yanlı kararları ötesinde çözümün bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı. Bu koşullarda yeni eğitim yılının çok büyük bir tehlike altında net ve konuyla ilgili bu hafta herhangi bir gelişme de beklenmiyor. Eğitim Bakanı’nın sendikalara yeni görüşme davetini de bazı açıklayıcı belgelerle hafta sonu göndermesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığı dördüncü çeyrekte başlayacağı art arda iki sondaj çalışması amacıyla son detayları çözmek için tüm gerekli izinleri Eylül ayının ilk haftasında alacak. İzin 10. Parselin doğu yarısında gerçekleştirilecek iki yada daha çok sondaj için verilecek. Böylece ortaklık büyük umutlar vadeden “Delfini” alanında sondaj çalışmalarına 100 günden az bir zaman kalacağından geri sayıma başlayacak. Bu yıl sona ermeden “Glafkos” alanında da sondaja başlayacak. Elde edilen bilgilere göre zorunlu detay incelemelerle desteklenen ortaklığın başvuruları devlet yetkilileri tarafından yasaların böylesi durumlar için öngördüğü ciddi bir gizlilik ortamında incelendi. Başvuruları ve araştırmaları inceleyen Daire’nin önüne sadece kesin tarihler, sondajın kesin yeri, deniz derinliği gibi şu an için gizli bilgileri içeren olan bir kopya konuldu. Bu verilere ulaşma pozisyonunda olan herkese de gizlilik belgesi imzalatıldı. Belgelerin Çevre Dairesi dışına çıkartılması da yasaktı. Elde edilen bilgilere göre sondaj için destek üssü, hava da deniz bağlantısı hizmetleri gibi hizmetler için tüm taşeron firmalarla da anlaşma sağlanmış durumda. Sondajı kendi alanında dünyada en çağdaşlardan biri olarak değerlendirilen ve Britanya bayrağı taşıyan platform yapacak. Bunun çok duyarlı çevre koşullarında dahi farklı jeolojik katmanlarda ve güçlü basınç ortamında denizin 35 bin ayak derinliğinde dahi sondaj yapabileceği ifade ediliyor. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde daha önce gerçekleştirilen altı sondajda farklı jeolojik katmanlarda ciddi basınçla karşılaşıldığı biliniyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Uluslararası Para Fonu Erdoğan için kördüğüm” başlığı altında Türkiye’de dövizin önlenemeyen yükselişi. Gazeteye göre Türkiye’nin dün Türk Lirası ve ekonomi ile ilgili olarak almış olduğu önlemler yeterli olmadı. Kurumları düzeltme uğraşısında güven havası verecek ve para birimine ama özellikle de bankacılık sistemine istikrar sağlayacak Uluslararası Para Fonu’na başvuru şu an için bir fantezi ve uzak bir senaryo. Erdoğan’ın söylemleri ve taraflarında görülen milliyetçi kabarış durumu daha da kötüleştiriyor. Ankara’da akıl dışı tavrın hâkimiyetinin bir göstergesi de İçişleri Bakanının açıklaması oldu. Bakan sosyal medyada doların değerine yönelik atıfta bulunanlara karşı “ekonomi için olumsuz bir algı” yarattıkları gerekçesiyle önlemler alınacağını açıkladı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis 94 yerleşim yeri için küçük ölçekli kalkınma yatırımı açıkladı. Toplam yatırımların değeri 5 milyon avro olacak ve bunlar yıl sonuna dek tamamlanacak. Amaç kırsal kesimi yeniden canlandırmak ve turizm ve çevre açısından birer odak olmalarını sağlamak. Bakan bu arada geçen yıl da kırsal kesim için bir program açıklandığını ve bunun %95 oranında gerçekleştiğini de belirtti. Bu yılki program çerçevesinde 94 yerleşim biriminde 115 çalışma gerçekleştirilecek.


HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi eğitim sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Eğitim Bakanı dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinde eğitim sektöründe yanşan gelişmeleri ele alışı konusunda tam desteğini elde etti. Anastasiadis Bakan’ın kararlarına onay verdi ve kendisine Bakanlar Kurulu kararları temelinde öğretmenlerle diyaloga devam etmesi tavsiyesinde bulundu. Bakanlar Kurulu kararlarının geri çekilmesini ya da dondurulmasını isteyen öğretmen sendikaları ise dünkü Anastasiadis- Habiaouris görüşme sonuçlarını alay etmek olarak nitelediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Türk istilasının ikinci evresinin yıldönümü nedeniyle yayınladığı bildiride Türkiye’nin o dönem Atina Cuntası ve EOKA B’nin ihanetini kullanarak suçunu tamamlamak amacıyla Cenevre görüşmelerini çıkmaza sürüklediğine dikkat çekti. Bu acı yıldönümü vesilesiyle Kıbrıs halkını işgal ve taksime karşı göreve çağırdı. “Kıbrıs sorunu bugün çok kritik bir evreden geçmektedir ve Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Görevlisi’nin Kıbrıs’a gelişi sonrası gözlemlenen hareketlenme herkesi sorumlulukları ile yüz yüze getirmiştir. Umut ve beklentimiz bu kez arzulanan sonuca götürecek müzakerelerin yeniden başlama yolunun açılmasıdır. Bu da Kıbrıs’ı Türk işgalinden kurtaracak Kıbrıs sorununun çözümüdür” dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi altın vize konusunda Kıbrıs ve diğer yedi Avrupa Birliği üyesi ülkeye yönelik baskıların artmakta olması. Gazeteye göre Avrupa Birliği’nin Çek Cumhuriyeti’nden olan Adalet Komiseri Vera Girova Kıbrıs dahil bazı ülkelere yurttaşlıkla altın vize verilmesi, kara para aklanması ve yozlaşma ile ilgili bir hafta içerisinde iki bir mesaj verdi. Vera Girova bu yolla söz konusu konuların Avrupalıları ciddi bir biçimde meşgul ettiğini ve bu politikalara son vermek için somut önlemler üzerinde çalıştıklarını gösterdi. Girova üçüncü ülke vatandaşlarına pasaport verme sürecini Avrupa Birliği içinde “ Truva atı” olarak niteledi. Daha önce de Avrupa Parlamentosu’nun Portekizli üyesi Ana Gomez Kıbrıs’ın vatandaşlık verme sürecini “etik olmayan ve endişe verici” bir süreç olarak nitelemişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye ilişkilerinde yaşanan gerginliğin Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ne oranda etkileyeceği sorusunu yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Hükümetin Kıbrıs sorunundaki faktörleri ve baş rol oyuncularını etkileyen uluslararası gelişmeleri izlediğini söyledi. “Birçok analiz ve değerlendirme yapılabilir ve yapılmalıdır.” diyen Sözcü şu anda kendi dikkatlerinin siyasi açıdan Kıbrıs sorununda görüşmelerin yeniden başlaması için Cumhurbaşkanı’nın verdiği olumlu yanıtta, Genel Sekreterin girişiminde olduğunu belirtti. Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Görevlisi Lut’un temaslarının sonuçlarını bekleyeceklerini dile getirdi. Çıkmazın kalıcılaşması durumunda Türkiye ve sahte devletin Mağusa’nın kapalı bölgesinin açılmasına bir prova olarak Ay Marina, Skilluras’ı açma planı üzerinde çalıştıkları yönünde var olan basın haberlerini ise yorumlamaktan kaçındı. “Cumhurbaşkanı, Özel GörevliJein Hall Lut’a müzakerelerin kaldığımız noktadan ve Guteres çerçevesini değerlendirerek başlamaya hazır olduğunu söyledi. Amaçlarının sadece müzakerelerin başlaması olmadığını bütünsel bir çözüme ulaşmak olduğunu da dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand